Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Tom

Φωτοβολταϊκά σε δασική έκταση

Recommended Posts

Καλημέρα, γνωρίζει κανείς εάν επιτρέπεται η εγκατάσταση φωτοβολταϊκών σε δασική έκταση? Με ποια κριτήρια το Δασαρχείο δίνει έγκριση επέμβασης?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είναι χαρακτηρισμένη δασική έκταση, μάλλον ξέχασέ το, αλλιώς απαιτείται πράξη χαρακτηρισμού και βλέπεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή φωτοβολταικά σε δάσος απαγορεύονται, το ίδιο ισχύει και για χαρακτηρισμένα χορτολίβαδα και άγονες εκτάσεις?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως επιτρέπονται σε δασικές εκτάσεις. Εξαιρούνται εκτάσεις χαρακτηρισμένες σαν δάσος, ή αναδασωτέες εκτάσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δηλαδή φωτοβολταικά σε δάσος απαγορεύονται, το ίδιο ισχύει και για χαρακτηρισμένα χορτολίβαδα και άγονες εκτάσεις?

βάση του ΦΕΚ 85/4-3-10 επιτρέπεται σε ΝATURA(υπό προυποθέσεις).

Οσο αφορά τις άγονες επιτρέπεται βάση "κεφ.Δ στο ΦΕΚ 2464/3-12-08" σε εκείνο το κεφάλαιο θα βρείς όλες τι περιπτώσεις και την ανάλογη νομοθεσία.

Νομίζω λέει ότι σε δάσος με φυσική ομορφιά δεν επιτρέπεται...(θα πρέπει να το κοιτάξεις).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλημέρα, γνωρίζει κανείς εάν επιτρέπεται η εγκατάσταση φωτοβολταϊκών σε δασική έκταση? Με ποια κριτήρια το Δασαρχείο δίνει έγκριση επέμβασης?

 

Καλησπέρα, Εάν έχει χαρακτηριστεί από το Δασαρχείο δασική έκταση,

σίγουρα δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση φωτοβολταικών.

 

─────────────────

Διευκρινίστε την ειδικότητά σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα διαφωνήσω γιατί ο καινούργιος νόμος 3851/2010 ειναι ξεκάθαρος.

 

Σύμφωνα με το:

 

Άρθρο 12, Λοιπές διατάξεις

 

10. α) Tα δύο πρώτα εδάφια της παρ. 2 του άρθρου

58 του ν. 998/1979 (ΦΕΚ 289 Α΄), περιλαμβανομένων των

περιπτώσεων α΄ και β΄, όπως αντικαταστάθηκαν με την

παρ. Α.1 του άρθρου 24 του ν. 3468/2006 και τροποποι−

ήθηκαν με την παρ. 8β του άρθρου 29 του ν. 3734/2009

(ΦΕΚ 8 Α΄), αντικαθίστανται ως εξής:

«2. Για την εκτέλεση έργων υποδομής, την εγκατάστα−

ση δικτύων μεταφοράς και διανομής ηλεκτρικής ενέρ−

γειας, την κατασκευή υποσταθμών και κάθε, εν γένει,

τεχνικού έργου που αφορά την υποδομή και εγκατά−

σταση σταθμών παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από

Α.Π.Ε. ή Σ.Η.Θ.Υ.Α. με χρήση Α.Π.Ε., περιλαμβανομένων

των έργων σύνδεσης με το Σύστημα ή το Δίκτυο, όπως

ορίζονται στο άρθρο 2 του ν. 2773/1999 και των συ−

νοδών έργων, καθώς και των δικτύων μεταφοράς και

διανομής φυσικού αερίου και πετρελαϊκών προϊόντων

μέσα σε δάση ή δασικές εκτάσεις, απαιτείται έγκριση

του Γενικού Γραμματέα της οικείας Περιφέρειας που

χορηγείται κατόπιν αιτήσεως του ενδιαφερομένου, η

οποία συνοδεύεται από συνοπτική περιγραφή της θέσης

του έργου και των κύριων χαρακτηριστικών του.»

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι.

 

Σιγουρα επιτρέπεται σε Δασική Εκταση

 

Δεν ειναι ξεκάθαρο αν επιτρέπεται σε Δασος - μέχρι προσφατα απαγορευοταν, όπως και για τις αναδασωτέες εκτάσεις.

 

(Αρθρο 17 Χωροταξικου ΑΠΕ:

 

2. "Ως ζώνες αποκλεισμού για τη χωροθέτηση εγκατα−

στάσεων εκμετάλλευσης της ηλιακής ενέργειας, δηλαδή

ζώνες στις οποίες πρέπει να αποκλείεται η εγκατάστα−

σή τους, ορίζονται οι εξής κατηγορίες περιοχών:

...

 

...

...

...

 

ε. Τα δάση και οι γεωργικές γαίες υψηλής παραγω−

γικότητας όπως προβλέπεται από τις διατάξεις του

άρθρου 56 του ν. 2637/1998 όπως ισχύουν."

 

Βεβαια με το νεο νομο ηρθη η απογορευση στις γαιες υψηλης παραγωγικότηατς - εν μερη τουλάχιστον.

 

πρακτικα βεβαια, σε Δασος αποκλείεται να παρεις Αδεια.

 

( Για διαχωρισμό Δασους - Δασικής εκτασης: 998/1979)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι τα πράγματα έχουν αλλάξει! Πρόσφατα μιλούσα με το δασάρχη της περιοχής μου ο οποίος μου δήλωσε ότι ετοιμαζόταν να "νοικιάσει" χαρακτηρισμένη δασική έκταση, με χαμηλή βλάστηση, σε εταιρεία που ξεφύτρωσε δίπλα στην ιδιοκτησία πελάτη μου ούτως ώστε να εγκαταστήσει φωτοβολταικα! Μα απορώ πως αυτοί οι άνθρωποι εδώ και τόσα χρόνια κατάφεραν και έκαναν αίτηση στη Ρ.Α.Ε. και θα πάρουν και έγκριση για μια έκταση που ξεκάθαρα είναι δασική, φυσικά και δεν είχαν ποτέ τίτλους ιδιοκτησίας, αλλά και φαίνεται ότι ουδέποτε είχαν σχέση με την περιοχή αυτή!!! Απορώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν η εκταση ειναι δημοσια δασική, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.