Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ΗΧ και υπόλοιπο ΣΔ


JTB

Θεωρείτε σωστό οι ιδιοκτησίες με υπόλοιπο ΣΔ να μπορού  

467 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θεωρείτε σωστό οι ιδιοκτησίες με υπόλοιπο ΣΔ να μπορού

    • Ναι, είναι σωστό
      171
    • Οχι, είναι λάθος
      165
    • Είναι λάθος, αλλά γίνεται αναγκαστικά για τεχνικούς και οικονομικούς λόγους
      131


Recommended Posts

Μα τι απαντηση ειναι αυτη βρε συναδελφε Megapad?

Τι παει να πει ''προφανως και δεν ΘΑ μιλαει''....ξερεις κατι σιγουρα εσυ?

Βγαζει καποιος συμπερασμα απ ολο αυτο το μπαχαλο?

Προσωπικα εχω τακτοποιησει χωρους με υπολοιπο σ.δ...αλλα πραγματικα ευχομαι να μου τυχει μια περιπτωση που θα μου αρνηθουν την τακτοποιηση, για να το τραβηξω οσο παει και να δουμε που θα οδηγησει η ολη ιστορια...

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν θα οδηγήσει δυστυχώς. Υπάρχει αυτό το έγγραφο και αν θέλει κανείς να βγάλει άκρη θα πρέπει αυτό να προσβάλλει. Οι πολεοδομίες απλά εφαρμόζουν

Ας το προέβλεπαν στον Νόμο ή στις χιλιάδες 'εγκυκλίους"

Δεν το έκαναν

Δεν ξέρω το γιατί.

Ίσως να είναι αντισυνταγματικό, παρόλο που δεν το νομίζω εφόσον δεν μιλάμε για νομιμοποίηση αλλά για διατήρηση.

 

Πάντως ο νόμος λέει ..."υπερβάσεις δόμησης του ακινήτου "

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως ο νόμος λέει ..."υπερβάσεις δόμησης του ακινήτου "

 

Δηλαδή αν έχω κάνει το υπόγειο κατοικία, ή έχω κλείσει τον η/υ και έχω υπόλοιπο σ.δ. 100 τ.μ., δεν εξακολουθώ να έχω κάνει υπέρβαση δόμησης του ακινήτου, σύμφωνα με την εκδοθείσα οικ. άδεια;;;

Link to comment
Share on other sites

Μη παιδεύεστε να βρείτε αιτίες εκτός της ανικανότητας των υπευθύνων γιατί τσάμπα κουράζεστε.

Σαφώς και έπρεπε να υπάρχει αυτή η διευκρίνηση από τον αρχικό νόμο και μάλιστα να θεωρείται προφανές το ότι εφόσον μιλάμε για υπέρβαση δόμησης στο οικόπεδο να σου κάνω το χατήρι... Αν όμως έχεις τετραγωνικά, υπάρχουν και οι ήδη νόμιμες και υποχρεωτικές λύσεις, όπως νομιμοποίηση ή κατεδάφιση... απλά...

Αν είχαν ίχνος τσίπας οι καραγκιόζηδες του υπουργείου θα το κάναν γαργάρα, ειδικά εφόσον έχει περάσει ένας χρόνος αδράνειας. Είναι πολύ πιο ανώδυνο να ωφεληθεί κάποιος που δεν έπρεπε παρά να υπάρχει τώρα διαφορετική αντιμετώπιση σε κάποιους από άλλους που ήδη τακτοποίησαν, πριν το χαρτί αυτό.

Κι εγώ έχω τακτοποιήσει με υπόλοιπο σ.δ. και μάλιστα ο δντής δεν δεχόταν το φάκελο και τελικά επέμενα και πήραμε τη ΔΟΚΚ που μας είπε ότι δεν υπήρχε καμία διευκρίνηση και να δεχτεί το φάκελο κανονικά (μέσα ΔΕΚ 2010). Αλλά τώρα σε άλλον που μου ήρθε, το είπα ξεκάθαρα... θα πάμε έτσι αλλά αν μας σταματήσουν δεν φέρω καμία ευθύνη...

 

Δηλαδή αν έχω κάνει το υπόγειο κατοικία, ή έχω κλείσει τον η/υ και έχω υπόλοιπο σ.δ. 100 τ.μ., δεν εξακολουθώ να έχω κάνει υπέρβαση δόμησης του ακινήτου, σύμφωνα με την εκδοθείσα οικ. άδεια;;;

Μα δεν είναι θέμα του τί έκανες εσύ... Οπως πριν τον 3843 έπρεπε να νομιμοποιήσεις εφόσον είχες τετραγωνικά, έτσι και τώρα... Αν δεν είχες, έπρεπε να κατεδαφίσεις... αυτό αλλάζει. το δεύτερο σκέλος, της κατεδάφισης.

Link to comment
Share on other sites

@salpigoal

Δεν λέω συνάδελεφε πως έχεις άδικο που αγαναχτείς!!!Απλά όσο προσπαθείς να ερμηνεύσεις αυτό τον νόμο με λογική τόσα παράλογα βρίσκεις! Για πιο να πρωτο εκνευριστείς!!

 

Γιατι μπορεί ένας μόνος ένοικος να τακτοποιήσει την PILOTI που ανήκε σε πολλούς!?

 

Γιατι μπορεί να τακτοποιήσεις χώρο ο οποίος δν τηρει τον κτιριοδομικό!?

 

Γιατί μπορείς να κλείσεις όλη την piloti και να μην έχουν πρόσβαση οι υπόλοιποι ένοικοι στον ακάλυπτο!?

 

Πες μου για πιο από ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω τακτοποιήσει με υπόλοιπο σ.δ. και μάλιστα ο δντής δεν δεχόταν το φάκελο και τελικά επέμενα και πήραμε τη ΔΟΚΚ που μας είπε ότι δεν υπήρχε καμία διευκρίνηση και να δεχτεί το φάκελο κανονικά (μέσα ΔΕΚ 2010). Αλλά τώρα σε άλλον που μου ήρθε, το είπα ξεκάθαρα... θα πάμε έτσι αλλά αν μας σταματήσουν δεν φέρω καμία ευθύνη...

AMAN!!!.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχω κάνει το υπόγειο κατοικία, ή έχω κλείσει τον η/υ και έχω υπόλοιπο σ.δ. 100 τ.μ., δεν εξακολουθώ να έχω κάνει υπέρβαση δόμησης του ακινήτου, σύμφωνα με την εκδοθείσα οικ. άδεια;;;

 

όχι βέβαια.

Το ακίνητο έχει ακόμα δόμηση

 

JTB απλά αγανακτώ με την ασυνέπεια από αυτούς που υποτίθεται ότι λαμβάνουν μέρος στο στήσιμο των νόμων

Link to comment
Share on other sites

Ποιό στήσιμο και ποιών νόμων βρε Αρη, εδώ είναι ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι προλάβουμε να αρπάξουμε... Φαντάζεσαι κάποια οργανωμένη σκέψη και δράση; Δεν υπάρχει, σου το λέω υπεύθυνα... Ποτέ άλλοτε για ένα νόμο δεν βγήκαν τόσοι εγκύκλιοι που το 80% θα έπρεπε να είναι εξαρχής κείμενο του νόμου.

Δεν βλέπεις ότι όλοι οι νόμοι τους πλέον εκφράζονται με τρόπο τέτοιο ώστε να μην ακυρώνονται ως παράνομοι; Τακτοποίηση και όχι νομιμοποίηση, έκτακτη εισφορά και όχι χαράτσι...

Και έρχονται ακόμη νέα τέτοια κατορθώματα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους Φωστήρες της ΔΟΚΚ

Έχω οικοδομή 2/οροφη επι pilotis με υπόγειο και υπόλοιπο δόμησης.

Η άδεια προβλέπει στέγη ύψους 2.00μ

Εγώ έχω μετατρέψει τον χώρο ανάμεσα στην τελευταία πλάκα και στην στέγη σε κατοικία.

Μπορεί αυτός ο χώρος να τακτοποιηθεί;

Σύμφωνα με το έγγραφό τους όχι διότι υπάρχει υπόλοιπο δόμησης άρα μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια αλλαγής χρήσης.

Μπορεί όμως;

Και ποιος είναι τέλος πάντων αυτός ο οποίος θα ελέγξει την δυνατότητα τακτοποίησης ή όχι;

Είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη; Έχει τις γνώσεις ο ιδιοκτήτης; Υπογράφει πουθενά ο ιδιοκτήτης για όλα αυτά;

Είναι του μηχανικού; Είναι υποχρεωμένος ο μηχανικός για να συντάξει την ΤΕ να κάνει αυτόν τον έλεγχο;

Οι κύριοι απλά κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου. Μη μου τους κύκλους τάρατε.

Ξανά λοιπόν, ΟΥΣΤ ΧΑΡΑΜΟΦΑΙΔΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.