Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση τέκνου στο ΤΣΜΕΔΕ


ak2

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κι εγώ πριν 1 μήνα έγραψα το παιδί στο ΤΣΜΕΔΕ (Πάτρας), ενώ η γυναίκα πήρε κανονικά τα χρήματα από το ΙΚΑ (Πύργου). Μάλιστα, στο ΙΚΑ την ρώτησαν πού θα ασφαλίσει το παιδί, τους απάντησε στο ΤΣΜΕΔΕ και δεν της είπαν τίποτα.

Όσον αφορά τον ΑΜΚΑ της μικρής, μου τον έβγαλαν στο ΤΣΜΕΔΕ οι ίδιοι κατευθείαν, όταν μου έδωσαν το βιβλιάριο και το συνταγολόγιο!!

Καλά να είναι τα ζουζουνάκια μας, και να τα χαιρόμαστε και όλες τις γραφειοκρατικές ανωμαλίες της Ελλάδας θα τις ξεπεράσουμε!

Link to comment
Share on other sites

με υγεια ναστε ολοι καλα...

 

ας κανω και εγω μια ερωτηση μιας και σε κανα μηνα το πολυ γεννα η γυναικα μου..

 

η γυναικα μου ειναι στο ΙΚΑ εγω ΤΣΜΕΔΕ.....πηρε κανονικα τα επιδοματα πριν την γεννα...

 

το παιδι αποτι εχω καταλβει συμφερει να το γραψω ΤΣΜΕΔΕ και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα για τον εξής απλό λόγο: θέλω να κάνω εμβόλια, εξετάσεις κλπ στην μικρή.

Σιγά μην πηγαίνω στο ΙΚΑ να παίρνω νούμερο, για να με δεχτεί ο κάθε γιατρός που θα τύχει να έχει υπηρεσία, να στήνομαι με το παιδί σε ουρές και τέτοια.

ΤΣΜΕΔΕ = πάω στον γιατρό που επιλέγω ΕΓΩ, σε απογευματινές ώρες ιατρείου, και με την αποδειξούλα ωραία και καλά στο ταμείο για επιστροφή της συμμετοχής του ΤΣΜΕΔΕ...ωραία και καλά...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε akius, με το καλό να έρθει το νέο μέλος στην οικογένεια σου. Όλα με το καλό.

 

ΤΣΜΕΔΕ με κλειστά μάτια. Επιλέγεις γιατρό, έρχεται στο σπίτι άμα θέλεις (μεγάλη ευκολία σε βρεφικές ηλικίες), τα φάρμακα στο ατομικό συνταγολόγιο, χωρίς ουρές, απεργίες, στάσεις κτλ. Αν και το ΙΚΑ στο θέμα εγκυμοσύνη-παιδί, έχει κάνει βήματα δημιουργώντας ειδικά κέντρα εντός των υποκαταστημάτων τους.

 

Το ΙΚΑ έχει το καλό στα επιδόματα λόγω εγκυμοσύνης, όπου αθροιστικά θα πάρει η σύζυγος σου κοντά στα 4000€.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε ssouanis ευχαριστω πολυ και εσυ οτι επιθυμεις με υγεια...

 

η γυναικα απο ικα χανει τα επιδοματα τα μισα απο ιδιοτυπη σχεση εργασιας που θα μπορουσε ναναι και στο τεβε αλλα της ειχα πει ουτε για αστειο καλυτερα στο ικα...

καπου 2000 θα παρει ..

 

τσμεδε θα γραψω το παιδι να γινει μηχανικαρα απο την γεννα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Έχω υιοθετήσει ένα παιδί. Πριν ένα μήνα τελεσιδίκησε η απόφαση του Δικαστηρίου, οπότε άλλαξα την ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού, όπως και το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης μου και προσπαθώ να το ασφαλίσω και να βγάλω βιβλιάριο υγείας. Στο (πρώην) ΤΣΜΕΔΕ προσπαθώ, όπου είμαι ασφαλισμένος. Τώρα όμως δεν ξέρω πού να απευθυνθώ: Στην Κολοκοτρώνη 4; Κάποιος μου είπε ότι έχει σταματήσει να λειτουργεί ο φορέας αυτός. Στη δουλειά που ρώτησα, άλλοι μου είπαν στον ΕΟΠΠΥ, άλλοι μου είπαν όχι στον ΕΟΠΠΥ, αλλά στο ΠΕΔΥ, άλλοι μου είπαν "όχι εκεί, πήγαινε στην Κολοκοτρώνη 4, γιατί εγώ εκεί έχω ασφαλισμένο τον γιο μου". Επικρατεί το γνωστό Ελληνικό - δημιουργικό - χάος!

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά, χάρη σε έναν γνωστό που δούλευε στο ΙΚΑ (νυν ΕΟΠΥΥ) βρήκα άκρη. Μου είπε ότι θα πρέπει να ασφαλίσω το παιδί, ως προστατευόμενο μέλος, όχι στον ΕΟΠΥΥ, αλλά στο ΤΣΜΕΔΕ. Μου είπε επίσης ότι θα χρειαστεί μια φωτογραφία του παιδιού, μια υπεύθυνη δήλωση της συζύγου (επειδή είναι ασφαλισμένη σε άλλο φορέα) ότι δέχεται το παιδί να ασφαλιστεί στο ΤΣΜΕΔΕ  και ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Το ΤΣΜΕΔΕ εδώ και 2 χρόνια περίπου στεγάζεται στην πλατεία Κλαυθμώνος, στην οδό Παλαιών Πατρών Γερμανού 3-5.

Το τμήμα που εκδίδει βιβλιάρια είναι στο υπόγειο (-1) και δεν έχει ουρές. Τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα το πρωί που πήγα (08:30). Άντε 1 - 2 άτομα. Συμπλήρωσα μία αίτηση και μία ακόμη υπεύθυνη δήλωση (όλα τα δικαιολογητικά υπάρχουν στην ιστοσελίδα) και μου ζήτησαν και τη ληξιαρχική πράξη γέννησης. Τα είχα όλα μαζί μου, γιατί είχα «καεί» μέχρι να βγάλω τη νέα ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού (είχα ακόμη και την απόφαση του Δικαστηρίου + επίδοση + πιστοποιητικό τελεσιδικίας, τα οποία δεν χρειάστηκαν). Η μόνη, μικρή όμως, ταλαιπωρία ήταν ότι χρειάστηκε την αίτηση να την πάω για πρωτόκολλο, που είναι στον ημιόροφο και να ξανακατέβω. Ευτυχώς ούτε το πρωτόκολλο είχε ουρά.

Αυτά έγιναν χθες, Τρίτη. Μου είπαν όμως ότι και το δικό μου βιβλιάριο υγείας χρειάζεται ανανέωση (είναι από το 1989) κι έτσι αφού το απόγευμα της Τρίτης έβγαλα φωτογραφίες, πήγα σήμερα το πρωί και επανέλαβα την διαδικασία (ήταν λίγο πιο σύντομη).

Το τμήμα αυτό δέχεται καθημερινά μεταξύ 08:00 και 13:00, εκτός Πέμπτης. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασφαλίζεσαι στο ΕΟΠΥΥ.

Ο ΕΟΠΥΥ ειναι Εθνικός Οργανισμός Παροχής Υπηρεσιών Υγείας.

Ο ΕΦΚΑ ειναι ο ασφαλιστκός φορέας που μεταξύ των αλλων εισφορων, με τις εισφορες σου υπερ υγειας, σου εξασφαλίζει παροχες υγείας στον ΕΟΠΥΥ.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

ΠΡΟΣΟΧΗ για όσους έχουν υιοθετήσει παιδιά:

 

Ταλαιπωρίας συνέχεια…

Αφού τον Οκτώβριο είχα τελειώσει επιτέλους με την υπόθεση έκδοσης νέου βιβλιαρίου υγείας για την υιοθετημένη μου κόρη, θεώρησα ότι τα προβλήματα με τους δημόσιους φορείς είχαν τελειώσει.

Κούνια που με κούναγε!

Μια απλή επίσκεψη στο Νοσοκομείο Παίδων Αγλαΐα Κυριακού, μας γνωστοποίησε ότι πληκτρολογώντας του ΑΜΚΑ της κόρης μου εμφανίζονταν τα παλιά στοιχεία της και όχι αυτά που έγγραφε το προ μηνός εκδοθέν βιβλιάριο υγείας της!!

Παρ’ όλο δηλαδή που στο βιβλιάριο υγείας που μου έδωσε ο Κλάδος Υγείας του Ασφαλιστικού μου φορέα (ΤΣΜΕΔΕ) εμφανιζόταν το ΑΜΚΑ της με τα νέα στοιχεία της, μετά την υιοθεσία, στη βάση δεδομένων του ΑΜΚΑ υπήρχαν ακόμη τα παλιά! Όπερ εστί μεθερμηνευόμενον ότι το ΚΥΤ εκδίδει βιβλιάρια χωρίς να έχει πρόσβαση στο ΑΜΚΑ, με αποτέλεσμα το βιβλιάριο υγείας να είναι άκυρο!!

Πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ, στα γραφεία της οδού Π.Π. Γερμανού 3-5, στην πλατεία Κλαυθμώνος, στο υπόγειο (-1), που είναι το ΚΥΤ και τους εξήγησα την κατάσταση. Είδαν ότι πράγματι, στη βάση δεδομένων του ΤΣΜΕΔΕ υπάρχει κανονικά η κόρη μου, αλλά όταν πληκτρολόγησαν το ΑΜΚΑ της, βγήκαν άλλα (τα παλιά) στοιχεία. Το ίδιο συνέβαινε και στον ΕΦΚΑ, στη βάση δεδομένων του οποίου υπήρχαν επίσης τα παλιά στοιχεία.

Μου είπαν ότι μπορούν να αλλάξουν τα στοιχεία μόνο του ΕΦΚΑ (με τη γνωστή διαδικασία, υποβάλω μια γενική αίτηση που παίρνει πρωτόκολλο από τον ημιόροφο), αλλά για την αλλαγή των στοιχείων του ΑΜΚΑ θα πρέπει να πάω στο ΚΕΠ Συντάγματος.

Έτσι και έγινε. Ευτυχώς στα ΚΕΠ μου την έκαναν τη δουλειά αμέσως, με το βιβλιάριο υγείας που είχα επάνω μου. 

Edited by aposal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.