Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά άνω των 10kW σε στέγη


chryssa

Recommended Posts

Έλεος! Τι είναι αυτά που λέμε; Τι θα πει καλώς αρνούνται να εκδώσουν την σχετική έγκριση; ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ αρνούνται. Στα οικιακά υπάρχουν οι πολεοδομικοί όροι γιατί μιλάμε για εγκατάστασεις 99% σε αστικό ιστό και ήθελαν να διατηρήσουν μία κάποια αισθητική. Γιατί άλλο νομίζει κανείς πως μπαίνεις μισό μέτρα από τη στέγη για να βάλεις πλαίσιο; Για λόγους ασφαλείας ή υπάρχει κανένα άλλο πολεοδομικό θέμα; Και στο κάτω κάτω η ΔΕΗ γιατί έχει αιτήσεις για αυτό το σκοπό; Γιατί στο νομοσχέδιο λέει πως εγκρίνονται κατά προτεραιότητα;

 

Δηλαδή για οικιακά με ισχύ >10Kw με βάση ποιες διατάξεις θα κάνεις την εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχουν οικιακά άνω των 10KWp. Μέχρι 10 και τέλος. Αν θες για παραπάνω πας για αδειοδότηση ως παραγωγός, σύμφωνα με τους όρους κτλ που περιγράφονται στα νομοσχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλά προνόμια βέβαια. Από ότι φαίνεται το κράτος προωθεί τα φ/β σε στέγες και για παραγωγούς. Δεν χρειάζεσαι περιβαλλοντικά μέχρι 1ΜW, δεν καταπίπτουν οι εγγυήσεις τις προσφοράς σύνδεσης, μπορείς να κάνεις αιτήσεις από τώρα κτλ.

 

Κοίταξε το νόμο 3851/2010.

 

και τις ανακοινώσεις της ΔΕΗ για κτίρια μέχρι και πάνω από 100KW.

 

http://www.dei.gr/Default.aspx?id=3384&nt=18&lang=1

Link to comment
Share on other sites

Άμα θέλεις να βγάλεις άδεια/έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για να εγκαταστήσεις φωτοβολταϊκά/μάρμαρα/γυψοσανίδες/πάνελ από χρυσάφι/γλάστρες/ή ό,τι άλλο σκεφτείς, είναι υποχρέωση της πολεοδομίας να στην εκδώσει αν δεν παρανομείς.

 

Το αν θα σε συνδέσει η ΔΕΗ είναι δικό σου θέμα και όχι της πολεοδομίας.

 

Μπορεί να σου αρέσει να "ντύσεις" τους τοίχους του σπιτιού σου και το ταβάνι με thin film...

Η πολεοδομία είναι υποχρεωμένη να το δεχτεί!

ΑΜΑΝ πια με αυτό το δημόσιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν οικιακά άνω των 10KWp. Μέχρι 10 και τέλος. Αν θες για παραπάνω πας για αδειοδότηση ως παραγωγός, σύμφωνα με τους όρους κτλ που περιγράφονται στα νομοσχέδια.

 

Μπορείς να με βοηθήσεις και να μου πεις ποιοι είναι αυτοί οι όροι και που περιγράφονται;

Το ζητάω καλόπιστα γιατί και εγώ έχω μπερδευτεί...

Αναφέρομαι σε εγκατάσταση ΦΒ ισχύος 100KW επάνω σε στέγη βιομηχανικού κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν πολλά που μπορώ να σου πω. Μίλησες για "οικιακά". "Οικιακά" είναι μέχρι 10KWp και πάνε με το πρόγραμμα "Φωτοβολταϊκά σε Στέγες", για οτιδήποτε παραπάνω ακολουθείς τους νόμους και τις ρυθμίσεις για τα φωτοβολταϊκά πάρκα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να με βοηθήσεις και να μου πεις ποιοι είναι αυτοί οι όροι και που περιγράφονται;

Το ζητάω καλόπιστα γιατί και εγώ έχω μπερδευτεί...

Αναφέρομαι σε εγκατάσταση ΦΒ ισχύος 100KW επάνω σε στέγη βιομηχανικού κτιρίου.

 

H νομοθεσία που ρυθμίζει γενικότερα τις Α.Π.Ε. βρίσκεται κατά κύριο λόγο στους εξής νόμους:

 

3851/2010 (ξεκίνα από εδώ, είναι ο τελευταίος νόμος)

3734/2009

3486/2006

 

επίσης κοίτα στο site της ΔΕΗ:

http://www.dei.gr/Default.aspx?id=3384&nt=18&lang=1

 

Υπάρχουν τα σχετικά έντυπα που πρέπει να συμπληρώσεις.

Έντυπο Αίτησης Σύνδεσης για Φ/Β επί κτιρίου ισχύος μέχρι και 100 kW

 

όπου περιγράφονται και διάφορα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

 

τέλος ίσως σου φανεί χρήσιμο το site

http://www.helapco.gr

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις

1. Αναγράφεται πάνω στην αδεια της πολεοδομίας η ισχύς του πάρκου?

2. Ο προσανατολισμός μου Α-Δ έχει συντελεστή απόδοσης 85%. Μπορώ να βάλω πανελ 12KW ώστε με το συντελεστή να πιάσω το ~10?

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, το αναγράφει στην έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

2. Όχι, η εγκατεστημένη συνολική ισχύς των πανέλων σε κανονικές συνθήκες μετράει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Έχω ήδη βγάλει 2 άδειες για φ/β 20KWp σε βιομηχανική στέγη και είχα το ίδιο "κόλλημα" με την πολεοδομία, ότι δηλαδή δεν αναφέρεται ξεκάθαρα σε κανένα νόμο.

Πέρα από την περιήγηση στους νόμους εξίσου σημαντικό να αναφερθεί είναι ότι η αναφορά που γίνεται στα "φωτοβολταϊκά μέχρι 10KW στα δώματα και τις στέγες κτιρίων" (344/2009) αφορά τη συγκεκριμένη ευνοϊκή τιμή των 0,55€/KWh και συμβόλαιο 25ετούς διάρκειας με ΔΕΗ. Δε διευκρινίζει πουθενά αν στα εκτός σχεδίου ΔΕΝ μπορείς να εγκαταστήσεις >10KWp. Αν η στέγη σου χωράει 100 KW τότε δε μπορεί κανείς να σε σταματήσει. Απλά πάνω από 20KWp η τιμή "πέφτει" ανά εξάμηνο από τώρα και η σύμβαση με ΔΕΣΜΗΕ είναι 20ετής.

Αν βοηθάει περισσότερο στο τμήμα Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής υπάρχουν μηχανικοί που διευκρινίζουν τέτοια θέματα.

Ας ελπίσουμε ότι η ερμηνευτικές εγκύκλιοι που αναμένονται εντός του μήνα ή αρχές του επόμενου θα ξεκαθαρίσουν το τοπίο.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.