Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα πάτε διακοπές ή όχι;


geo6

Recommended Posts

Δύσκολες εποχές αλλά τα γνωστά "μπάνια του λαού" έχουν ήδη αρχίσει.

Ποιο μέρος θα προτιμήσετε για διακοπές ή που θα θέλατε να βρεθείτε αν μπορούσατε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

το θέμα δεν είναι ακριβώς που θα πάμε αλλά πόσες μέρες θα πάμε και που θα μείνουμε.

για να είμαι ειλικρινής φέτος θα πάω οικογενειακώς μαζί με τον 17 μηνών υιό μου και την γυναίκα μου 22 μέρες διακοπές.

 

απλά για φέτος νοίκιασα σπιτάκι "με τον μήνα" ( για την ακρίβεια €€€ / 30 ημέρες Χ 22 που θα μείνω) ύστερα από πολύ προσπάθεια και παζάρι αφού αφιέρωσα ένα διήμερο πριν από κάνα 2μηνο να ψάχνω μανιωδώς που ακριβώς θα πάω.

 

η αλλαγή στην νοοτροπία των διακοπών άλλαξε όχι ακριβώς οι διακοπές. (σαν συνολικό ποσό διακοπών δεν πιστεύω να αλλάξει)

 

η αλλαγή των παραστάσεων και γενικότερα η ψυχολογία του ότι είσαι σε διακοπές βοηθάει πολύ.

 

τέλος είμαι της νοοτροπίας ότι και σπίτι μου να καθόμουν πάλι κάποια χρήματα θα χρειαζόμουν. επομένως το παραπάνω έξοδο για αυτές τις διακοπές είναι η μεταφορά και διαμονή ( η οποία σε καμία περίπτωση δεν είναι αμελητέα.παλιότερα βέβαια συζητάγαμε και σε ποιο ξενοδοχείο θα μείνουμε, τι παροχές έχει...σε πιο εστιατόριο θα πάμε...τι σέρβις έχει...κλπ...

αυτά φέτος με δυσκολία θα περάσουν από το μυαλό μας δεδομένου των δυσκολιών...

 

χάρης (& οικογένεια)

Link to comment
Share on other sites

Φέτος τις έβλεπα χαλαρά και καθυστερούσα να κλείσω.

Τώρα τελευταία κινητοποιήθηκα και όσο πλησιάζει ο καιρός τόσο "ψήνομαι"

Και εγώ σαν νέος μπαμπάς δεν μπορώ να τις στερήσω από την οικογένειά μου, αλλά ούτε τελικά από τον εαυτό μου.

 

Απαραίτητες τελικά;;

Link to comment
Share on other sites

οι εναλλαγές παραστάσεων είναι απαραίτητες...

 

και στο σπίτι μου να καθόμουν πάλι διακοπές θα έκανα...απλά όταν θα τελείωναν οι διακοπές μας νομίζω πώς θα ένοιωθα σαν να μην είχα κάνει τίποτα...

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Εχω να κάνω διακοπές από το Δεκέμβριο του 1999 όπου σταμάτησα μια βδομάδα και τρεις μέρες όταν παντρεύτικα Βέβαια ζω σε ένα μέρος πολύ όμορφο που κάθε μέρα ανακαλύπτω και κάτι από τις ομορφιές (λόγω και της δουλειάς μου) Χτές είχαμε φωτιά και κάηκαν κάποιες από τις ομορφιές αν και η περιοχή μοιάζει με τα νησιά των κυκλάδων με όμορφες παραλίες και όχι πολύ πράσινο (πλατάνια έχουμε πολλά) Πάντως ελπίζω να τα καταφέρω το Αύγουστο και να φύγω τουλάχιστον φέτος για τρείς μέρες και κάπου αλλού (έτσι σχεδίαζα και τον προηγούμενο χρόνο αλλά δεν τα κατάφερα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων ) Εύχομαι καλές διακοπές στους εκλεκτούς συναδέλφους του φόρουμ και όχι μόνο

Link to comment
Share on other sites

Με δύο πιτσιρίκια δεν γίνεται να μη πάς κάπου, έστω για μια εβδομάδα... Φέτος θα τα σκάσω λίγο παραπάνω για το ξενοδοχείο γιατί θέλω να τα έχω όλα μπροστά μου... Μη φαντάζεστε τίποτα υπερβολές, απλώς να μη τρέχω όπως παλιότερα.... Δεν είναι εύκολο, τα μικρά γκρινιάζουν... Γιαυτά διακοπές είναι το συνεχές τσαλαβούτημα και για μένα η αποτοξίνωση από αυτοκίνητο, κινητό, Η/Υ, σχέδια, συνεργεία...

Link to comment
Share on other sites

Βρισκόμαστε ήδη σε οικογενειακές διακοπές στη Σέριφο.

 

Η αλλαγή παραστάσεων η ξεκούραση και τα οικογενειακά μπάνια σε καθαρές θάλασσες θα "φορτίσουν" τις μπαταρίες για το δύσκολο χειμώνα που έρχεται.

 

Ήδη ο μικρούλης μου ζητά να πηγαίνουμε και για απογευματινές βουτιές. Και το χαίρομαι πολύ :)

 

Καλό καλοκαίρι παιδιά . Με υγεία για όλους και όλες ;)

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου adios amigos και μη σας πω ότι φέτος θα είναι και οι πιο μακροχρόνιες διακοπές που έκανα τα τελευταία χρόνια (παίζει να πιάσει και Σεπτέμβρης). Όχι θα κάτσω Αθήνα να "ενημερώνομαι" από τα παλιοκάναλα για το τι έφαγε, τι ήπιε και τι δήλωσε η "τρόικα" και για το πόσο "αισιόδοξος" δήλωσε ο γυαλάκιας.

Η Αθήνα έτσι κι αλλιώς είναι τελείως ασύμφορη οικονομικά πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα πάμε Λευκάδα!

και το καλο:έκλεισα δωμάτια μέσω Αγγλίας, 37ευρώ τη μέρα

κι όταν πήρα από περιέργεια στο ξενοδοχείο μου είπαν 120!!!Είμαστε για πολύ ξύλο....

Καλά να περάσουμε όλοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πραγματικά το μόνο που σκέφτομαι είναι πως ο μικρός πρέπει να πάει κάπου έστω και για μια εβδομάδα. Και εμείς βέβαια γιατί ο χρόνος που βλεπόμαστε με την σύζυγο είναι πολύ πολύ μικρός, καλημέρα, καληνύχτα και ΣΚ (όχι πάντα), λόγω διαφορετικών ωραρίων.

 

Το θέμα είναι πως έχω ήδη αργήσει πολύ και με τον μικρό δεν μπορώ να βγω στο ψάξιμο.

Αλλά θα δούμε, κάτι θα καταφέρουμε.....

 

Βρε σεις πως κλείνετε μέσω πρακτορείου του εξωτερικού??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.