Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες για το ΤΕΙ Τοπογραφίας


koulosb

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια ερώτηση επειδή βλέπω να παίζει πολύ ο δρόμος των πανελληνίων για δεύτερη σχολή, έχει αλλάξει κάτι? δηλ μπορείς να κρατήσεις βαθμό που είχες γράψει σε κάποιο μάθημα όπως με τις δέσμες ή δίνεις πάλι όλα τα μαθήματα( πόσα είναι τώρα? )Δεν ξέρω γιατί εμένα μου φαίνεται λίγο δύσκολο να διαβάζω ιστορία,βιολογία κ.α

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι άλλαξε κάτι δραματικά φίλε...

Δεν ξέρω πότε έδωσες Πανελλαδικές τελευταία φορά,όμως εγώ π.χ. που παρακολουθώ τα θέματα κάθε χρόνο βλέπω ότι όλο και γίνονται πιο "βατά" και επιπλέον οι θέσεις στα ΑΕΙ έχουν αυξηθεί,κυρίως στην Περιφέρεια όπου εύκολα πλέον μπορείς να περάσεις σε μια σχολή υψηλής ζήτησης!

 

Ναι μεν ξεκινάς απ'το μηδέν,αλλά όπως και να το κάνουμε άλλο να δίνεις π.χ. Ρευστά και άλλο...Μαθηματικά Γενικής Παιδείας!:PΚαι πόσο μάλλον όταν οι θέσεις είναι τόσες πολλές και έχεις να ανταγωνιστείς 17-18χρονα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιλάμε για ΤΕΙ Τοπογραφίας. Η βάση στην Αθήνα πέρυσι ήταν 12455. Υπάρχει κάποιος που να θεωρεί ότι είναι δύσκολο να μπεις μέσω πανελληνίων;

Αυτό με τα μαθήματα ότι μπορεί να απαλλαγείς μέσω κατατακτηρίων το δέχομαι. Ωστόσο με πανελλήνιες δεν απαλλάσσεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Γραφειοκρατικές μλκίες του Ελλαδιστάν; Ε ρε κάτι μλκς.

Πάντα είσαι απόφοιτος Λυκείου. Όπως προσκομίζεις χαρτί αγγλικών και απαλλάσσεσαι από τα αγγλικά, έτσι μπορείς να προσκομίσεις αντίγραφο πτυχίου ή βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών με αναλυτική βαθμολογία και να απαλλαχτείς από κάποια κοινά μαθήματα με την προηγούμενη σχολή.

Ε ρε σκηνικό που θα κάνω εγώ αν μου πουν να περάσω κάποια μαθήματα δεύτερη φορά, άμα βρεθώ σε αυτή την θέση.... (Αναλύσεις, Άλγεβρες, Φυσικές κ.τ.λ...)

Link to comment
Share on other sites

Γραφειοκρατικές μλκίες του Ελλαδιστάν; Ε ρε κάτι μλκς.

Πάντα είσαι απόφοιτος Λυκείου. Όπως προσκομίζεις χαρτί αγγλικών και απαλλάσσεσαι από τα αγγλικά, έτσι μπορείς να προσκομίσεις αντίγραφο πτυχίου ή βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών με αναλυτική βαθμολογία και να απαλλαχτείς από κάποια κοινά μαθήματα με την προηγούμενη σχολή.

Ε ρε σκηνικό που θα κάνω εγώ αν μου πουν να περάσω κάποια μαθήματα δεύτερη φορά, άμα βρεθώ σε αυτή την θέση.... (Αναλύσεις, Άλγεβρες, Φυσικές κ.τ.λ...)

 

Και σκέψου και ότι δεν υποχρεούνται να σου αναγνωρίσουν και μαθήματα!

Αν γινόταν η αναγνώριση κατά κανόνα,οι απόφοιτοι του τμήματος που σπουδάζω θα έμπαιναν στο αντίστοιχο του Α.Π.Θ. και θα έπρεπε να ξεκινούν απ'το 6ο-7ο εξάμηνο,με καμιά 5-6 χρωστούμενα ως "διαφορετικού" περιεχομένου/αντικειμένου και τα υπόλοιπα αναγνωρισμένα/περασμένα ώστε να παρακολουθήσεις/εξεταστείς/περάσεις ό,τι δεν είχες διδαχθεί προηγουμένως στη σχολή που τελείωσες!

Αντ'αυτού,μπες μ@@@κα στο 5ο εξάμηνο να ξανακάνεις σαν παιδάκι που είσαι Στοιχεία Μηχανών,Μετάδοση Θερμότητας,Ρευστά κ.λπ. κ.λπ. (και φυσικά να χρωστάς και την πλειοψηφία των μαθημάτων 1ου και 2ου έτους!)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανονας στην αναγνωριση .... κανεις αιτησεις τους τα πριζεις και λιγο και μπορει να φτασεις να αναγνωριστουν αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέσω πανελληνίων, αν εισαχθείς σε 2η σχολή, όπως έκανα και εγώ, θεσμικά δεν σου αναγνωρίζουν κανένα μάθημα και ας το έχεις διδαχθεί ακριβώς ίδιο πριν μερικά χρόνια. Μπαίνεις στο 1ο εξάμηνο μαζί με τους, 5-6 χρόνια μικρότερούς σου, απόφοιτους λυκείου.

 

Στην περίπτωσή μου όμως, μου αναγνωρίστηκαν όλα σχεδόν τα μαθήματα που είχα διδαχθεί στην προηγούμενη σχολή, off the record, μετά από προσωπική συνεννόηση με τους καθηγητές. Αν και δεν επιτρέπεται νομικά, η λογική κυριάρχησε και λύσεις βρέθηκαν. Για περισσότερες λεπτομέρειες pm.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.