Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες από ΤΕΙ σε Πολυτεχνείο


stefk

Recommended Posts

Το έγραψα για να δείξω ότι δεν είναι ακριβώς το ίδιο.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί τε έχασαν σε σχέση με τους ηλεκτρολόγους υπομηχανικούς.

 

* για την εγγραφή στο ΜΕΚ δεν έχει διαφορά για μηχανολόγους υπομηχανικούς και μηχανολόγους μηχανικούς τε. Αφού κακά τα ψέματα τα υδραυλικά υπό πίεση είναι καθαρά μηχανολογικό κομμάτι.

 

Οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί πε (1) και οι ηλεκτρολόγοι υπομηχανικοί παλαιότερα (2) γράφονται (οι "1") και αντίστοιχα γράφονταν (οι "2") στα έργα του ΜΕΚ "Υδραυλικά υπό πίεση" επειδή παίρνουν (οι "1") και έπαιρναν (οι "2") ΚΑΙ άδεια άσκησης επαγγέλματος μηχανολόγου μηχανικού (οι "1") και αντίστοιχα μηχανολόγου υπομηχανικού (οι "2")

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το έγραψα για να δείξω ότι δεν είναι ακριβώς το ίδιο.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί τε έχασαν σε σχέση με τους ηλεκτρολόγους υπομηχανικούς.

 

Το θέμα εδώ δεν είναι τι έχασαν αλλά αν είναι τόσο προσβλητικό κάποιος να αποκαλέσει κάποιον απόφοιτο ΤΕΙ υπομηχανικό...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να με αποκαλέσουν όπως θέλουν (υπομηχανικό, μηχανικό τε, μηχανικό κλπ) και δεν έχω πρόβλημα γιατί έχω πετάξει από πάνω μου το δικαίωμα της υπογραφής. Αυτή η υπογραφή ευθύνεται για πολλά!

 

Η πιο ωραία προσφώνηση που μου έγινε, και ακόμα την θυμάμαι, είναι όταν στα 22 μου με φώναξαν "δάσκαλε".

Link to comment
Share on other sites

...

Τελικά δεν είναι τόσο κακό να είσαι υπομηχανικός...

Οχι, είναι.

Τό 'υπο' στό υπολογιστής αλλάζει τήν έννοια, από λογιστής γίνεσαι PC.

Δέν ισχύει τό ιδιο στό μηχανικός. Αν δέν είναι τόσο κακό νά είσαι υπομηχανικός,

τεχνολόγος κλπ τότε αντάλλαξε τό πτυχίο σου μέ υπομηχανικό.

 

Ο Ιησούς πού είναι? ό συμforumίτης μας, όχι ό μεξικανός (Jesus) τερματοφύλακας.

.

Link to comment
Share on other sites

engineer_thess, αυτό προσπαθώ να πω... δεν έχει καμμία απολύτως σημασία αν είσαι τεχνολόγος μηχανικός, υπομηχανικός, μηχανικός ΤΕ η ότιδηποτε άλλο... Είσαι καλός στην δουλειά σου? Σκασίλα σου πως σε αποκαλούν... Απλά όλο αυτο το σύνδρομο μου θυμίζει την λόξα που υπάρχει στην Ελλάδα όλοι να δηλώνουν άτι σπουδαίο... Στην καλύτερη να είναι Πρόεδροι σε κάτι (οτιδήποτε, αρκεί να είναι Πρόεδροι).

 

Αλλά ας το λήξουμε εδώ το θέμα, είπαμε: Εγώ είμαι υπο-μηχανικός, άλλαξα και την ταυτοτητά του εικονικού προφιλ μου ώστε να ξέρουν τι δηλώνω...

 

AMHxaNos, το άλλαξα... Είμαι η πρώτη υπομηχανικός απόφοιτη ΔΠΘ... Μαγκιά μου, έχω και μια πρωτιά δική μου... Yes...

Link to comment
Share on other sites

Υπό- δείχνει και σχέση εξάρτησης σε αυτή τη περίπτωση. Όπως και ο υπάλληλος είναι εξαρτημενος από το αφεντικό του που χωρίς αυτόν δεν θα έχει δουλειά, έτσι και ο υπο-μηχανικός εξαρτάται από τον μηχανικό για να έχει δουλειά. Με μία ουσιώδη διαφορά. Ο υπάλληλος όποτε θέλει τα βροντάει, ρίχνει μια μούτζα στο αφεντικό και ξεκινάει κάτι δικό του. Ο υπο-μηχανικός, όπως θέλουν να τον παρουσιάζουν, δεν έχει αυτή τη δυνατότητα. Τον θέλουν να εξαρτάται από κάποιον "καθαρό" μηχανικό, να του δίνει δουλειά, επειδή "δεν μπορεί μόνος του" και ούτε θα ανέβει ποτέ σε ιεραρχία, επειδή δεν μπορεί ένας υπο-μηχανικός να προΐσταται "καθαρών" μηχανικών (άσχετα αν στην πραγματικότητα συμβαίνει το αντίθετο πολλές φορές). Εγώ λοιπόν αυτό το υπό- δε το δέχομαι.

 

Και ευφυολογήματα τύπου υπερμηχανικός τα έχω γραμμένα και αυτά στα αρχεία μου. Λέγε με και Μπραντ Πιτ αν σου αρέσει. Θα αλλάξω και το άβαταρ. Δε με νοιαζει να χαίρω τις εκτίμησης κανενός λόγω του πτυχίου μου. Με νοιάζει να μη με θίγει ο κάθε ένας ως επαγγελματία επειδή έτσι του κάπνισε. Όσο του καπνίζει εκείνου, τόσο θα καπνίζει και μένα.

 

Τέλος να πω πως αυτό που λέει ο engineer_thess είναι σωστό. Επίσης οι υπομηχανικοί μπορούν να χρησιμοποιήσουν τον τίτλο Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ, καθώς τότε σπούδαζες σε μεγαλύτερο εύρος το αντικείμενο. Όπως τότε οι Ηλεκτρολόγοι & Μηχανολόγοι ΠΕ ηταν μία σχόλη. Δεν θίγει κανείς την ποιότητα των υπομηχανικών, ίσα ίσα με τα 8ωρα τότε ήθελε πολλά κιλά ... για να τελειώσεις. Ομοίως και για τους παλαιότερους Μηχανικούς ΠΕ. Όμως γιατί να χρησιμοποιείς το 2010 μία ορολογία που έχει εκλείψει από το 1974; Ποιος ο λόγος αν δεν θέλεις να δημιουργείς εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

stayros, καταρχάς, όταν χρησιμοποιείς την λέξη "αρχεία" σα αντικατάστατο μιας άλλης λέξης και μιλάς σε μια γυναίκα, τι να πω... Εγώ πραγματικά πριν δεν την χρησιμοποιήσα έτσι... Ξαφνικα με αντιπαθείς επειδή σε είπα γκρινιάρη? Δε σε καταλαβαίνω...

 

Βρε καλέ μου συνάδελφε, ποιός θέλει να δημιουργεί εντυπώσεις με τη χρήση της λέξης υπομηχανικός? Γιατί ρε συ Σταύρο βλέπεις παντού εχθρούς? Όλοι είναι κακοί και θέλουν να σε ξεφτιλίσουν και να σε ισοπεδώσουν?

 

Τέλος, σε ότι την πρώτη παράγραφο της απαντησής σου, ήξερες όταν πέρασες σε ΤΕΙ ότι υπάρχει μια συγκεκριμένη ιεραρχία... Λογικό να μην σ αρέσει... Αλλά το ήξερες...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το Πολιτικος Μηχανικος ΤΕ το χρησιμοποιουν αρκετοι ειναι

εντελως παρανομο μιας και δεν υπαρχει ΤΕΙ Πολιτικων Μηχανικων...

Γιατι δεν βαζουν Μηχανικοι Δομικων Εργων ΤΕ?Αυτο ειναι το σωστο...

 

Μα την ιδια λογικη ο Ηλεκτρολογος ΤΕ να βαζει ΗΜΜΥ ΤΕ!!!Ελεος...

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ αν σε έθιξε αλλά επειδή έχεις χρησιμοποίησει και εσύ αυτήν την έκφραση στο παρελθόν, νόμιζα πως δεν είχες πρόβλημα.

 

Όσο για την ιεραρχία όχι δεν γνώριζα και ούτε ισχύει. Δεν υπάρχει ιεραρχία στους Μηχανικούς. Μην μπαίνεις σε αυτό το τριπάκι. Οι Μηχανικοί ΤΕ σπούδασαν ώστε να μπορούν να εργάζονται αυτόνομα και ανεξάρτητα. Αν κάποιοι δεν το γνωρίζουν ας διαβάσουν όλα τα προσχέδια ΕΔ που βγήκαν για τους Μηχανικούς ΤΕ και η συντεχνία τα μπλόκαρε. Το ότι οι Μηχανικοί ΠΕ είναι καλύτεροι σε συγκεκριμένα πράγματα πχ έρευνα, δεν τους δίνει το δικαιωμα να λένε πως είναι "ανώτεροι" γενικά, ή οι άλλοι είναι υπο-. Έχει το δικαίωμα ο καθένας να λέει πως είναι καλύτερος από τον Χ, Υ με βάση δείγματα δουλειάς. Όπως και εγώ έχω φανεί ανώτερος από έναν Μηχανικό ΠΕ, είμαι σίγουρος πως υπάρχει και ένας άλλος Μηχανικός ΠΕ που είναι ανώτερος από μένα κοκ

 

@MScEng Παλιοί απόφοιτοι Μικρού Πολυτεχνείου (και ΚΑΤΕ/ΚΑΤΕΕ νομίζω) έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιούν τον τίτλο Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Οι Μηχανικοί ΤΕ σπούδασαν ώστε να μπορούν να εργάζονται αυτόνομα και ανεξάρτητα. Αν κάποιοι δεν το γνωρίζουν ας διαβάσουν όλα τα προσχέδια ΕΔ που βγήκαν για τους Μηχανικούς ΤΕ και η συντεχνία τα μπλόκαρε.

 

Πάλι γκρίνια για το κακό ΤΕΕ... Μια απορία που την έχω και κανείς δεν μου την έχει απαντήσει: Αν είναι τόσο κακό ΤΕΕ, γιατί στέλνετε εσείς οι μηχανικοί ΤΕ αγγελίες στο περιοδικό του?

 

Το ότι οι Μηχανικοί ΠΕ είναι καλύτεροι σε συγκεκριμένα πράγματα πχ έρευνα, δεν τους δίνει το δικαιωμα να λένε πως είναι "ανώτεροι" γενικά, ή οι άλλοι είναι υπο-. Έχει το δικαίωμα ο καθένας να λέει πως είναι καλύτερος από τον Χ, Υ με βάση δείγματα δουλειάς. Όπως και εγώ έχω φανεί ανώτερος από έναν Μηχανικό ΠΕ, είμαι σίγουρος πως υπάρχει και ένας άλλος Μηχανικός ΠΕ που είναι ανώτερος από μένα κοκ

 

Το ότι σε ένα εργοτάξιο, γραφείο, εργοστάσιο υπάρχει μια ιεράρχια, υπάρχει. Είτε την αποδέχεσαι εσύ προσωπικά είτε όχι. Κανείς δεν είναι ανώτερος κανένος. Όλοι συνεργαζόμαστε.

 

Εμμέσως πλην σαφώς, όπως μου είπε και ένας άλλος συνάδελφος τις προάλλες, μας έχετε εμάς τους ΑΕΡΙτζήδες καλούς μόνο για έρευνα... Δηλαδή για τα αλλα δε κάνουμε ε? Εσεις είστε αρκετοί, εμείς μόνο να κάνουμε έρευνες... Σε ευχαριστώ που με θεωρείς ικανή μόνο για να κάνω εργασίες σε σχολές και να ερευνώ αυτά που εσύ αύριο θα χρησιμοποιείς στην δουλειά σου...

 

Ποιός μειώνει ποιόν τώρα?

 

edit: Νομίζω οτι πλεόν δε έχω την συμπαθειά σου επειδή τόλμησα να πω ότι γκρινιάζεις... Δε πειράζει... Από ότι κατάλαβα, για να με συμπαθεί κάποιος εδώ μέσα πρέπει μόνο να λέω καλά λόγια, να μη κρίνω τα λεγόμενα και φυσικά να μην τολμήσω να πω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.