Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες από ΤΕΙ σε Πολυτεχνείο


stefk

Recommended Posts

Κάποιος με αποκάλεσε ΤΕΙτζη και του απάντησα αναλόγως. Δεν είναι αναγκαστικά κακό και μπορεί να ήταν ένα πείραγμα. Για αυτο του απάντησα με αντίστοιχο πείραγμα. Κάποιος όμως που το χρησιμοποιεί ως προσβολή αντιλαμβάνεται και την απάντηση μου ως προσβολή. Για αυτό είπα όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται, και ο 1ος που μυγιάστηκε ήσουν εσύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξεκολλάτε και σεβαστείτε τα threads.

Yπάρχει περίπτωση κάποιοι να ενδιαφέρονται για το παραπάνω θέμα.

Γιατί να διαβάζουν δεκάδες άσχετα posts;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσα μαθήματα μπορεί να δηλώνει κάποιος ανά εξάμηνο στη σχολή μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ; Στον οδηγό σπουδών δεν βρήκα κάτι σχετικό.

 

Μπορεί κάποιος να πάρει πτυχίο στα χέρια του σε λιγότερο από 5 έτη;

 

Δεν αναφέρομαι στο πόσο διάβασμα χρειάζεται και πόσο δύσκολη είναι η σχολή - το ξέρω ότι λόγω δυσκολίας και μόνο θέλει 5+ χρόνια.

 

Αναφέρομαι στο τυπικό μέρος. Του δίνουν πτυχίο αν έχει ξεμπλέξει με μαθήματα και διπλωματική πχ στο 4ο έτος ή πρέπει να περάσουν 10 εξάμηνα;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εδω ειναι για κατατακτηριες βεβαια που συνηθως οι περισσοτεροι

αποφοιτοι ΤΕΙ εισερχονται σε 2ο η 3ο ετος οταν υπαρχει καποια

συναφεια στο αντικειμενο.

 

Για να ορκιστεις χρειαζεσαι οπωσδηποτε εφοσον εχεις συμπληρωσει ολες

τις προυποθεσεις να τελειωσεις και το 5ο ετος σπουδων. Εχω ακουσει

περιπτωσεις παιδιων να δινουν στο 2ο ετος μαθηματα μεγαλυτερων ετων

αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να ορκιστεις η να κανεις αιτηση

για βεβαιωση περατωσης σπουδων πριν ολοκληρωσεις τα 5 ετη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις το δίπλωμα σε λιγότερο απο 5 έτη, μόνο αν εγγραφείς μέσω κατατακτηρίων σε έτος μεγαλύτερο του 1ου. Σου υπολοίπονται έπειτα, τα χρόνια ως το 5ο, για ελάχιστη διάρκεια σπουδων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δώσει ακόμα κατατακτήριες. Από τη σχολή που τελειώνω δεν ξέρω αν θα μου αναγνωρίσουν μαθήματα. Έχουμε μερικά συναφή πάντως (γραμμική - ανάλυση - διαφορικές - τεχνική μηχανική - υλικά και κάποια ακόμα).

 

Απλά σκέφτομαι ότι αφού τα έχω ξανακάνει - σε άλλο επίπεδο βέβαια - και έχοντας μια ιδέα περί τίνος πρόκειται , αν θα μπορούσα να δηλώσω κάποια από αυτά συν 6-7 που προβλέπονται σε κάθε εξάμηνο, με τη λογική ότι δεν θα με ζορίσουν πολύ και ίσως να μη χρειάζεται να παρακολουθώ όλες τις διαλέξεις.

 

Αν λοιπόν (υποθετικά πάντα) ξεμπλέξω με μαθήματα και διπλωματική στα 4 χρόνια , δεν μπορώ να πάρω πτυχίο; Πρέπει να περιμένω άλλο 1 έτος; Απ' ότι κατάλαβα αυτό μου λέτε.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν θα σου αναγνωριστούν μαθήματα. Ανάλογα με την σχολή που προέρχεσαι (τη συνάφεια του πρώτου πτυχίου με την επιδιωκόμενη σχολή δηλ), εγγράφεσαι σε συγκεκριμένο έτος (το ανώτερο στο 3ο έτος, στα πολυτεχνεία.).

 

Από εκεί και πέρα μπορεί, πέραν των μαθημάτων των κατατακτηρίων, να μην σου αναγνωριστεί κανένα μάθημα από το πρώτο πτυχίο. Αν μπορείς να τα δώσεις και να τα περάσεις όλα, για παράδειγμα σε 3 χρόνια (αν έρχεσαι από συναφή σχολή), παίρνεις πτυχίο σε 3 χρόνια.

 

 

[εδιτ] για να το διατυπώσω και διαφορετικά, αν περάσεις με πανελλήνιες στο πολυτεχνείο, δίπλωμα θα πάρεις, το ελάχιστο σε 5 έτη.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά μπερδεύτηκα

 

υπάρχει περίπτωση επειδή είμαι από σχετικό ΑΕΙ να μου πουν σε βάζουμε στο 3ο έτος αλλά τα μαθήματα δεν στα αναγνωρίζουμε και τα χρωστάς; Γιατί να μη με βάλουν στο 1ο τότε :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.