Μετάβαση στο περιεχόμενο

Next της Computec Software


MARIE

Recommended Posts

Ασχολούμαι μέχρι στιγμής μόνο με φορείς Ω/Σ. Θα ΄θελα τη βοήθειά σας αν ξέρει κανείς να επιλύει φορείς φέρουσας τοιχοποιϊας με το στατικό πρόγραμμα Νext. Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Τα κεφαλαία γράμματα απαγορεύονται με βάση τους Κανόνες Συμμετοχής του Φόρουμ, τους οποίους πρέπει να διαβάζετε και να τηρείται!

Επίσης χρησιμοποιούμε τόνους!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μπορεί να μου πει πως δουλεύει και που χρησιμοποιείται το

 

1. "Διάβασμα φορτίων από αρχείο αποτελεσμάτων"

 

2. "Μετατροπή αρχείο ιδιομορφών"

 

στα examples έχει 3-4 (maso/patrt ...) στο r-q αλλά αν τα κάνεις να δουλέψουν σφύρα μου, σου βγάζει την πίστη, έγω 1-2 φορές προσπάθησα και την παράτησα.

 

anybody......

 

κανείς........?

 

 

Παρακαλώ μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις!

Ευχαριστώ, ilias

post-4085-131887228524_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Rigid, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Δεν ξέρω από ποιό mode πέρνουν τα φορτία (r-q?) ή τα πέρνουν από κάποιο .τχτ αρχείο? Ούτε και αυτό για τις ιδιομορφές. Καλύτερα μια ερώτηση προς αθήνα να σε (μας) διαφωτίσει. Αν πάρεις τηλ. και μάθεις, ενημέρωσε μας και εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξεκίνησα πριν από λίγες ημέρες να χρησιμοποιώ το next, μπορεί η απορία μου να σας φανεί απλοική. Έχω έναν πολύ απλό μεταλλικό φορέα, με 4 κολώνες ΗΕΑ160 κατά Χ και 2 κατά Υ (σύνολο 8 κολώνες). Θα ήθελα να τις "δέσω" κατά τη Χ διεύθυνση με χιαστί κυκλικές κοιλοδοκούς. Δεν ξέρω με ποιά εντολή πρέπει να το κάνω ώστε το πρόγραμμα να μην τις εκλάβει ούτε για υποστηλώματα αλλά ούτε και για δοκούς. Αυτά είναι bracings, αλλά δεν ξέρω πώς να τα δείξω. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ξέχασα να αναφέρω ότι δουλεύω στο s-mode.

Link to comment
Share on other sites

και να τις εκλάβει ως τι?

 

άλλωστε το δοκός ή κολώνα στα μεταλλικά έχει να κάνει με τι ελέγχους θα πρέπει να κάνει.

 

τα χιαστί από τη στιγμη που παίρνουν αξονικές πρεπει να δηλωθούν ως στύλοι.

 

ps: στο s-mode δεν έχουν δουλειά τα bracings

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Το θέμα είναι όμως ότι ενώ εγώ ζήτησα να είναι κοιλοδοκοί τα χιαστί (τα δήλωσα μάλιστα ως ξεχωριστή ομάδα), το πρόγραμμα κατά την επίλυση τα έκανε ΗΕΑ όπως και τους στύλους.

Και κάτι ακόμα. Στην ένωση των χιαστί, θα πρέπει να εισάγω κόμβο?

Link to comment
Share on other sites

για το 1ο ξαναδές το, δεν έχει προβλημα σε αυτά, εσύ έχεις κανει το λάθος. μαλλον το νουμερο της ομάδας σου είναι ίδιο με το στυλων. τελοσπάντων εσυ έχεις κανει το λάθος αυτό ειναι σίγουρο, δες το ξανα

 

όσο για τον κόμβο, κόμβο θα βάλεις αν υπάρχει λαπάτσα εκει (συνήθως ναι δηλαδή). από κει και πέρα εσωτερικές αρθρώσεις αν κόβεται η μία ή οι 2 ράβδοι του χιαστί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.