Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

αν τους πάμε 5 αντί για 10 αποδείξεις θα υπάρξει πρόβλημα?

 

Ο κάθε φάκελος θα έχει και την αντίστοιχη απόδειξη πληρωμής. Δεν κατάλαβα την ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Μου έτυχε λοιπόν και αυτό: στάλθηκε το πρόστιμο στον ιδιοκτήτη ο οποίος την επόμενη κ όλας το πλήρωσε και μου έδωσε το γραμμάτειο για να ολοκληρώσω τη διαδικασία. Έλα όμως που το πρόστιμο που πληρώθηκε ήταν λάθος καθώς υπολογίστηκε εκ παραδρομής(;) ως άλλη κατοικία αντί πρώτης ως είχε δηλωθεί στην αίτηση...Απευθήνθηκα λοιπόν στην πολεοδομία, η οποία αναγνώρισε το λάθος της και κατόπιν σχετικής αίτησης προέβη στον ορθο αυτη τη φορά υπολογισμό. Με τα δύο λοιπόν εντπα και το γραμματείο απευθύνομαι στο αντίστοιχο κατάστημα τράπεζας. Η τράπςζα απο την πλευρά της με παρέπεμψε στην εφορία του ιδικτήτη και η εφορία βεβαίως δεν μπορούσε να με εξυπηρετήσει γιατί δεν είχε κάποια απόφαση για επιστροφή χρημάτων παρά μόνο για παράβολο (λογίκο το βρίσκω..).

Έχει μήπως τύχει σε κάποιον παρόμοιο πρόβλημα; Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του σε ποιον να απευθυνθώ; στο ειδικο ταμείο; στο υπεκά;

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μετα την τελευταια παραταση μεχρι τελος Ιουνιου,ανακοινωθηκε οτι οι αιτησεις που υποβληθηκαν απο τις αρχες του ετους και μετα εχουν ως προθεσμια πληρωμης εφαπαξ η α δοσης μεχρι τις 31-10-2011 και προθεσμια τελευταιας δοσης εως 28-10-2012

για κατοικιες εχουμε 10 δοσεις.Πως θα διαμορφωθουν?

γνωριζουμε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, η ερώτηση μου είναι η εξής έχω καταθέσει ένα φάκελο στην Αγ. Παρασκευή τέλη Δεκέμβρη και ακόμα απάντηση για το πρόστιμο δεν έχω πάρει, γνωρίζει κανείς τι θα γίνει τελικά με την πρώτη δόση του προστίμου λόγο του ότι κοντεύει Απρίλιος?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@ Moldovanis

10 ισόποσες δόσεις, με την 1η πληρωτέα έως 31/10/2011 και την τελευταία 28/10/2012. Δεν ορίζει χρονικά διαστήματα μεταξύ των δόσεων ο νόμος 3843 ούτε καμία έως τώρα εγκύκλιος.

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε φάκελος θα έχει και την αντίστοιχη απόδειξη πληρωμής. Δεν κατάλαβα την ερώτηση.

 

Βάσει και αυτού που λέει, ο τελευταίος, σου λέω. Αν αντί για 10 δόσεις πληρώσεις 9?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πουν "ευχαριστώ" γιατί τους βάζεις σε λιγότερο κόπο (να γράφουν στο φύλλο καταχώρησης μια εγγραφή λιγότερη). Ρίξε μια ματιά στο υπόδειγμα Φ.Κ. και θα δεις 6 κουτάκια για τα στοιχεία των 6 παραστατικών. Ούτε καν χωράνε 10 που έγιναν οι δόσεις μετά την τροπολογία του Δεκέμβρη αν δεν αλλάξουν το έντυπο (που δεν το έχουν αλλάξει μέχρι στιγμής). Εν πάση περιπτώσει αν συνεχίζετε να έχετε αμφιβολίες, ρωτήστε στο ΥΠΕΚΑ αν και δεν υπάρχει κανένα στοιχείο που να μπορεί να οδηγήσει σε διαφορετικό συμπέρασμα από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα

Πρέπει να κάνω την τακτοποίηση δυο υπογείων στο Κρυονερι, και τα δυο υπόγεια ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη τα οποία και νοικιάζει.

Η ερώτηση μου είναι αν πρέπει να καταθέσω ξεχωριστούς φακέλους για το κάθε ένα ή αν πρέπει να τα υπολογίσω και τα δυο σαν ένα. (σε αυτή την περίπτωση πληρώνω δυο παράβολα των 350€ ή ένα?)

Προς ενημέρωση σας το πόσο που πρέπει να πληρώσει ο πελάτης μου είναι μικρότερο αν τα υπολογίσω σαν δυο ξεχωριστά υπόγεια, παρά σαν ένα ενιαίο. (συνυπολογίζοντας και την δικιά μου, διπλάσια, αμοιβή).

Αν όμως καταθέσω δυο ξεχωριστούς φακέλους πως πρέπει να ονομάσω στο κάθε ένα το είδος κατοικίας? Θα πω ότι το ένα είναι πρώτη και το άλλο δεύτερη? ή θα τα ονομάσω και τα δυο πρώτη?

 

ξέχασα να σας πω πως και τα δυο υπόγεια είναι στο ίδιο κτίριο και όχι σε ξεχωριστά

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεχωριστά τα δυο υπόγεια? Συνδέονται με κάποιο διαμέρισμα ή είναι ανεξάρτητα?

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου είναι αν πρέπει να καταθέσω ξεχωριστούς φακέλους για το κάθε ένα ή αν πρέπει να τα υπολογίσω και τα δυο σαν ένα. (σε αυτή την περίπτωση πληρώνω δυο παράβολα των 350€ ή ένα?)

Προς ενημέρωση σας το πόσο που πρέπει να πληρώσει ο πελάτης μου είναι μικρότερο αν τα υπολογίσω σαν δυο ξεχωριστά υπόγεια, παρά σαν ένα ενιαίο. (συνυπολογίζοντας και την δικιά μου, διπλάσια, αμοιβή).

Αν όμως καταθέσω δυο ξεχωριστούς φακέλους πως πρέπει να ονομάσω στο κάθε ένα το είδος κατοικίας? Θα πω ότι το ένα είναι πρώτη και το άλλο δεύτερη? ή θα τα ονομάσω και τα δυο πρώτη?

 

 

Εφοσον ειναι 2 διαφορετικα διαμερισματα τοτε για να τα διαχειριζεται ξεχωριστα πρεπει να κανει 2 φακελους με ξεχωριστό παραβολο σε καθε φακελο.Αν η κυρια κατοικια του ειναι "πρωτη κατοικια" συμφωνα με το τι εχει δηλωσει στη εφορια και εαν καποιο απο τα υπογεια είχε αμεση επαφη με αυτην την κατοικια τοτε αυτη θα τη δήλωνε σαν "πρωτη'.Εφόσον ομως ειναι εντελως ξεχωριστες κατοικιες στο υπογειο τοτε τις δηλωνει σαν "αλλη κατοικια".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.