Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

Άρα πρέπει πρώτα να γίνει η περαίωση... Σκέψου να μη την είχα στο συρτάρι την εγκύκλιο :D Σ'ευχαριστώ πολύ .

 

Σε ποιό συρτάρι ρε φίλε! Μόλις στην είπε ο συνάδελφος απο πάνω. Πεσ του τουλάχιστον ένα ευχαριστώ. Τσκ τσκ τσκ τσκ Μαnoli Gon πάμε να φύγουμε

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση θέλω να κάνω.

Η υποβολή του φακέλου έγινε τον Φεβρουάριο 2011, άρα η προθεσμία καταβολής α' δόσης είναι μέχρι 31 Οκτωβρίου 2011. Ο ιδιοκτήτης όμως κατέθεσε το ποσό της α' δόσης τον Απρίλιο!!! Έχει το δικαίωμα να πληρώσει μέχρι 31 Οκτωβρίου 2011 το υπόλοιπο ποσό για να κερδίσει και την έκπτωση του 10%;

 

Λογικά μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωσεις, που εχουν πληρωσει εφαπαξ και πρωτη δοση, λογω λαθους και αγνοιας στην τραπεζα, σε 2 επισκεψεις στην τραπεζα (στον ιδιο κωδικο) και μετα απο τηλεφωνικη οδηγια απο το υπουργείο.Σε μια περιπτωση μαλιστα το λαθος ητανε 1,5 €.Αυτα βεβαια πριν τις 28-4-11 για να ειμαστε και μεσα στις ημερομηνιες(οι αιτησεις ητανε πριν το 2011)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μήπως ξέρει κανεις τα διατάγματα για αγροτεμάχιο 28000 tm εκτος σχεδίου στην καλλιθέα χαλκιδικής????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μήπως γνωρίζει κανεις εχω ενα υπογειο-αποθήκη 89.6τμ με τιμή ζωνης 1550 ευρω εντός σχεδίου το οποίο θέλω να γίνει τακτοποίηση για χρήση σαν πρώτη κατοικία . τι ποσοστό θα βάλω στο αρθρο 6? 9% ή 13.5%? ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί να γίνει τακτοποίηση σαν πρώτη κατοικία, γιατί προφανώς δεν είναι (δεν ήταν καν μέχρι σήμερα τυπικά και στην άδεια κατοικία αλλά αποθήκη). Θα τακτοποιηθεί σαν "άλλη κατοικία" και ο συντελεστής είναι 11%.

Ως "πρώτη κατοικία" μπορεί να τακτοποιηθεί μόνο χώρος ο οποίος είναι τμήμα 1ης κατοικίας (π.χ. ένα ημιυπαίθριος ή ένας φωταγωγός).

To 13,5% θα το χρησιμοποιούσες αν τακτοποιούσες τον χώρο π.χ. σαν κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην μπορεί να δηλωθεί σαν 1η κατοικία; Δεν νομίζω ο νόμος να έχει τέτοιο περιορισμό.

Διαμέρισμα που δημιουργήθηκε από κλείσιμο pilotis μπορεί να τακτοποιηθεί σαν 1η κατοικία;

Η νέα χρήση θα είναι κατοικία και θα είναι η 1η κατοικία αυτού που κάνει την δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.