Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

Εαν η ημερομηνία σου για την πληρωμή εφάπαξ ή α δόσης είναι η 30/10/11 και εσύ μέχρι τότε με δόσεις πληρώσεις το εφάπαξ ποσό , τότε κατ εμέ μπορείς να γλυτώσεις το 10% γιατί θα παραδώσεις στην πολεοδομία όλα τα χαρτάκια που πλήρωσες πριν την 30/10 που το άθροισμά τους θα είναι όσο το εφάπαξ.Εχω πληρώσει λάθος ποσό στην α δόση και μετά συμπληρωματικό για να καλύψω το σωστό ποσό χωρίς να τρέχει τίποτα μετά από τηλεφωνική οδηγία του υπουργείου.Οπότε κάτι παρόμοιο θεωρητικά έχεις κάνει και εσύ.όλο λάθη έκανες μέχρι που συμπλήρωσες το ποσο! :P

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία λέει ότι εάν αρχίσει με δόσεις...δεν την γλυτώνεις. Εάν μπορείς να μου πεις ένα τηλ για το υπουργείο ή πάιρνω τηλεφωνικό κέντρο ?

Link to comment
Share on other sites

σε πολλες πολεοδομιες αν πληρωσες μια δοση και πριν ληξει η προθεσμια πληρωσεις και το υπολοιπο ποσο εχεις το 10% του εφαπαξ....στην ουσια αυτοι θελουν να δουν αποδειξεις οτι πληρωσες το ποσο πριν την ημερομηνια....τωρα πηγες εσυ ξεχαστηκες πληρωσες την μια μερα 300 ευρω....τοσα ειχα ρε αδερφε και την αλλη τα 2000 που δεν σταχε δωσει ο παλιονοικιαρης ε δεν φταις εσυ

Link to comment
Share on other sites

Πήρα εχτές από την πολεοδομία το πρόστιμο για τον η/υ. Σήμερα παρατηρώ ότι δεν έχει γραφτεί η ημερομηνία για το μέχρι πότε πρέπει να πληρωθεί η α δόση. Μήπως γνωρίζει κανείς μέχρι πότε είναι η προθεσμία?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Στο Ν.4014 (αυθαίρετα) αναφέρεται στο άρθρο 24 8γ.:

"Σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής των παραπάνω δόσεων επιβάλλεται προσαύξηση 1% για κάθε μήνα καθυστέρησης. Η ίδια προσαύξηση επιβάλλεται σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής των δόσεων των προστίμων, που επιβάλλονται δυνάμει των διατάξεων του ν. 3843/2010, μόνο για τις καθυστερούμενες μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος δόσεις.

Σε περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της πρώτης δόσης ή μη καταβολής τριών συνεχόμενων δόσεων ο υπόχρεος εκπίπτει του δικαιώματος της υπαγωγής στη ρύθμιση."

 

Στο Ν.3843, από ό,τι έχω διαβάσει (και έχω ρωτήσει και στην πολεοδομία), πουθενά δεν αναφέρεται ότι οι δόσεις πρέπει να είναι μηνιαίες, μόνο η καταληκτική ημερομηνία της πρώτης δόσης και η ημερομηνία που πρέπει να έχουν πληρωθεί όλες οι δόσεις του ειδικού προστίμου.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι για το θέμα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς είναι. Απλά θα πρέπει κάθε φορά να πληρώνει στην τράπεζα πολλαπλάσιο της δόσης. Μπορεί λίγο πριν την λήξη να πληρώσει όλο το υπόλοιπο ποσό ή 3 δόσεις σημέρα (μετά την 1η δόση), 3 δόσεις αύριο κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Faethon11.

Επομένως τι εννοεί? Πότε θεωρείται καθυστερημένη η καταβολή των δόσεων και θα γίνεται προσαύξηση για κάθε μήνα καθυστέρησης?? Αφού δεν ορίζεται πότε πρέπει να τις δίνεις...???! Εννοεί αν έχει λήξει η τελική ημερομηνία?

Link to comment
Share on other sites

Μετά την καταληκτική ημερομηνία.

Και εγώ ότι μου έχουν πει από πολεοδομία λέω. Δεν έχω καμμία άλλη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.