Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί ενοποιημένων ταμείων, αποθεματικών και εισφορών


tpanag

Recommended Posts

____________________________

(Μεταφορά από άλλο θέμα).

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

 

το ΕΤΑΑ θα διατηρησει την αυτοτελεια του. ο νεος νομος δεν αναφερει πουθενα πως το ΤΣΜΕΔΕ θα συγχωνευθει με αλλα ταμεια. αντιθετως, αναφερει πως το ΕΤΑΑ θα παραμεινει αυτονομο, αλλα θα καταβαλλει μονο του τη βασικη συνταξη των 360 ευρω.

 

Όντως. Για αυτό και αν ρίξετε μια ματιά σε διάφορα άλλα fora, έχουν λυσσάξει οι ασφαλισμένοι σε κάτι τελειωμένους ΟΑΕΕ, ΙΚΑ κλπ. "Εξαιρέθηκαν οι συντεχνίες πάλι" σκούζουν, λες και μαζί πληρώναμε τον καλό μας νταβατζή τόσα χρόνια ή λες και οφείλουμε να τους ταϊσουμε από το πορτοφόλι μας και με τις εισφορές μας τις οποίες πληρώνουμε κάτω από τόσο βάρβαρο καθεστώς "προστασίας". Πάλι καλά και ουστ από δω έχω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Στο http://www.capital.gr έχει διάφορα θέματα. "Εξαίρεσαν τις συντεχνίες" είναι ένα από αυτά. Επίσης στο http://www.enet.gr έχω πετύχει αρκετούς ωρυόμενους καθώς και στο http://www.tovima.gr από όσο θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

εγω και οι συναδελφοι μου μηχανικοι τε γιατι να πληρωνουμε ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΕΜΠ

μηπως για να παιρνουν συνταξη και οι δικαστικοι κλητηρες συγνωμη επιμελητες και οι

δημοσιογραφοι που ειναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.

ΕΝΑ ταμειο κυριοι για ολους οσα πληρωνεις τοσα παιρνεις ουτε προικες ουτε χαιδεματα

ολοι εργαζομενοι ειμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Απ΄εδώ το πάμε από ΄κει το πάμε, στο τέλος με λύπη διαπιστώνω ότι πάντα καταλήγουμε στο "κοινωνικό αυτοματισμό του κινέζου". Είναι και επίκαιρο το θέμα με την κόντρα ροδακινοπαραγωγών - φορτηγατζήδων.

 

Τελικά μου φαίνεται ότι είμαστε πολύ προβλέψιμοι ως κλάδος και ως λαός γενικώτερα και γι΄αυτό μας φέρονται αναλόγως και οι πολιτικοί που ψηφίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κερδισαν οι ροδακινοπαραγωγοι διοτι ως γνωστον το δικαιο παντα νικα

Τι θα πει ομως η μαμα στον ιδιο γιατρο με τους αγροτες

 

 

Να συνελθουμε γιατι ερχονται χειροτερα ....

 

Α και ο γιατρος ειναι απο ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ χωρις δοαταπ και λοιπα

Να συνελθουμε ολοι δεν παει αλλο δεν φταινε τα παιδια μας σε τιποτε

 

Η προσθηκη φημης που εχω τι σημαινει

διαχειριστες ενημερωστε με αυτο το συνεφακι ,εκρηξη τι ειναι

Παρακαλώ μη χρησιμοποιείτε κεφαλαία ss_sk

Συζήτηση περί "φήμης" εδώ

Link to comment
Share on other sites

εγω και οι συναδελφοι μου μηχανικοι τε γιατι να πληρωνουμε ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΕΜΠ

μηπως για να παιρνουν συνταξη και οι δικαστικοι κλητηρες συγνωμη επιμελητες και οι

δημοσιογραφοι που ειναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.

ΕΝΑ ταμειο κυριοι για ολους οσα πληρωνεις τοσα παιρνεις ουτε προικες ουτε χαιδεματα

ολοι εργαζομενοι ειμαστε..

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Γιατί όμως νομίζεις ότι το ΤΣΜΕΔΕ έχει αποθεματικό σαν ταμείο; Τα παίρνει απο παντού και δε δίνει πουθενά. Ούτε τις αυτονόητες παροχές άλλων ταμείων δεν έχουμε σε σχέση με τα ποσά που δίνουμε.

Και το τραγελαφικό είναι πως πληρώνουμε ασφάλιση ασχέτως εαν εργαζόμαστε ή οχι

Link to comment
Share on other sites

πληρώνουμε ασφάλιση ασχέτως εαν εργαζόμαστε ή οχι

 

παραμένεις δηλαδή ασφαλισμένος με ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και συνεχίζεις να αυξάνεις τα χρόνια που είσαι ασφαλισμένος με αποτέλεσμα να πάρεις νωρίτερα και μεγαλύτερη σύνταξη, τότε που θα την έχεις περισσότερο και πραγματικά ανάγκη (περισσότερο από τα 200 ή 300 € τον μήνα σήμερα)

Εμένα μου ακούγεται ως προνόμιο των μηχανικών και του ταμείου τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις δουλεια και λεφτα το πρώτο πρόβλημα σου δεν είναι πως θα πληρώσεις το ΤΣΜΕΔΕ αλλά πως θα πληρώσεις δεκάδες άλλες υποχρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.