Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή ξένης γλώσσας


Recommended Posts

Γεια σας! Ειμαι στο 2ο ετος στους Πολιτικους Μηχανικους ΕΜΠ και ενδιαφερομαι να μαθω μια ξενη γλωσσα. Γνωριζω ηδη αγγλικα σε πολυ καλο επιπεδο και γαλλικα(ετσι και ετσι). Αναρωτιομουν ποια θα πρεπει να επιλεξω! Μα απλα λογια σε ποια γλωσσα θα μπορω να βρω καλυτερη και περισσοτερη βιβλιογραφια για το αντικειμενο μου, ποια θα μετραει καλυτερα στο βιογραφικο μου (αναλογα και με ποιες χωρες συνεργαζονται οι ελληνικες εταιριες). Σκεφτομαι ακομα και την εργασια στο εξωτερικο, αν υπαρξει η αναλογη ευκαιρια. Σε γενικες γραμμες ειμαι αναμεσα στα ισπανικα και στα τουρκικα. Κινεζικα, ιαπωνικα κτλ ειδα οτι ειναι πολυ δυσκολα παντως... Αν εχετε και προσωπικη εμπειρια ακομα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

απλως κοιταγα για μια γλωσσα οχι και τοσο διαδεδομενη... αγγλικα γαλλικα και γερμανικα υπαρχουν στη πλειοψηφια των βιογραφικων, ακομα και αν ξερουμε μονο τα βασικα.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γερμανικά θα έλεγα...υπάρχει γενικά πολύ βιβλιογραφία, τα μιλάνε σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες, ιδιαίτερα δύσκολα δεν είναι και υπάρχει πάντα και η Hochtief...

Tο ψιλομετάνοιωσα που τα σταμάτησα νωρίς...

Για ισπανικά έχω ακούσει ότι είναι σχετικά εύκολα, βιβλιογραφία γενικά δεν κυκλοφορεί ιδιαίτερα.

Για τούρκικα δεν ξέρω...τι τα θες;

Link to comment
Share on other sites

κινεζικα ειναι πολυ δυσκολα... αχ!! Κοιτα, στην Τουρκια τα τελευταια χρονια οι κατασκευαστικες εταιριες εχουν αναλαβει πολλα εργα στο εξωτερικο και ιδιαιτερα κατα ανατολη πλευρα και νομιζω οτι δεν θα ηταν ασχημα αν υπηρχε καποια ευκαιρια για δουλεια. Γι αυτο το λογο το σκεφτομουν!!! (ναι ειμαι πολυ αισιοδοξη :D) Τα γερμανικα, συγγνωμη που θα το πω αλλα ουτε και δωρεαν μαθημα να μου κανανε δε θα τα επελεγα. Δε με τραβαει καθολου ως γλωσσα.. Τωρα για τα ισπανικα και τα ιταλικα που αναφερεις sirus ειναι ευκολα για μενα που γνωριζω λιγα γαλλικα αλλα αναρωτιεμαι αν θα μετρανε θετικα και στο βιογραφικο περα απο ενα καλο βαθμο πτυχιου, καποια σεμιναρια κτλ

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως για μηχανικούς πλην των αγγλικών δεν ζητάνε άλλη γλώσσα. Κάνε ένα πέρασμα από αγγελίες να δεις αν ζητάνε και ποιες. Πάντως τα κινέζικα σήμερα είναι σημαντικότερο επαγγελματικό προσόν και από το δίπλωμα/πτυχίο...

Link to comment
Share on other sites

Iταλικά!

Εκτός της χρησιμότητας σαν επίσημη ξένη γλώσσα, θα σου χρειαστεί σε διακοπές και ταξίδια (επειδή είσαι και μικρός)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.