Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη θέρμανσης


xenia

Recommended Posts

Μια μελέτη θέρμανσης τι περιλαμβάνει ακριβώς? Μονό τον υπολογισμό θερμικών απωλειών?

Επειδή είδαν στην πολεοδομία ότι στα σχέδια μου έχω λεβητοστάσιο στο υπόγειο μου ζήτησαν τη μελέτη θέρμανσης.

Από τη άλλη μου είπε ο ελεγκτής ότι μπορώ απλά να μην δείξω στα σχέδια το λεβητοστάσιο κ να μη κανω τη μελέτη. Μου φάνηκε παράξενο και δε ξέρω τι με συμφέρει τελικά..

Με τη μελέτη αυτή υπάρχει κάποια επιπλέον επιβάρυνση στον ιδιοκτήτη ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτήριο είναι πάνω από 300 τμ δόμηση και 1300 όγκο ή άνω των 4άρων ορόφων απαιτούνται όλες οι Η/Μ μελέτες.

Τουτέστιν ηλεκτρολογικά και θέρμανση.

Αν είσαι σε μικρότερο κτήριο τότε δεν απαιτούνται.

Επειδή όμως το λεβητοστάσιο αποτελεί επικίνδυνο χώρο απαιτείται η σύνταξη μελέτης ενεργητικής, σε κάποιες περιπτώσεις, και η δημιουργία πυροδιαμερίσματος γι'αυτό είθισται να μην το δείχνουν οι αρχιτέκτονες σε μικρότερα κτήρια, για να κάνουν δλδ την ζωή τους πιο εύκολη.

Τώρα το τι περιλαμβάνει μια μελέτη θέρμανσης είναι μεγάλη κουβέντα και καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε έναν μηχανολόγο να την συντάξει στην περίπτωση που απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε

 

αν η πολεοδομια σου ζητησε μελετη θερμανσης πρεπει να καταθεσεις

 

1-μελετη θερμικων απωλειων ανα χωρο και ανα διαμερισμα

2-κατανομη δαπανων αν υπαρχει κεντρικο λεβητοστασιο και πολλα διαμερισματα(πανω απο μια ιδιοκτησιες)

3-μελετη μονωσωληνιου (διατομες σωληνων-σωματα-στηλες-κυκλοφορητης-λεβητα-καυστηρα-καπνοδοχος κλπ)

4-κατοψεις που θα φαινονται η θεση και τυπος των σωματων-διαδρομη σωληνων-συλλεκτες-λεβητοστασιο -στα σχεδια να αναγραφεις τισ απωλειες του καθε χωρου και αυτη των σωματων.

 

αυτα τα ολιγα.....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή xenia για τόσο μικρό κτίριο δεν απαιτείται μελέτη θέρμανσης. Αν όμως έχεις δυο ή περισσότερα διαμερίσματα και δείχνεις λεβητοστάσιο τότε απαιτείται μελέτη κατανομής δαπανών. Για την σύνταξή της απαιτείται μελέτη θερμικών απωλειών.

Το καλύτερο βέβαια είναι να μην το δείξεις το λεβητοστάσιο...

Link to comment
Share on other sites

Ο ierofantis έχει δίκιο όσον αφορά το τι απαιτείται κ τι όχι.

Αν απαιτείται αέριο θα πας σε λύση επίτοιχου λέβητα εφόσον δεν το δείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.