Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ενέργειας


tco9998

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, πως θα υπολογίσω kWh, σε μία εγκατάσταση όταν έχω τριφασική παροχή και ξέρω τα ρεύματα ανά φάση; Τιμές; 9Α, 10Α, 19Α.

 

Έχω κολλήσει και δεν μπορώ να σκεφτώ.

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Με ουδέτερο φαντάζομαι; Δηλαδή P=(9+10+19)*240;

Ή χωρίς ουδέτερο και με μη ωμικά φορτία;

 

Υ.Γ: Συγνώμη παίδες για τα βολτ... Εντάξει, έχω μπερδευτεί :)

Link to comment
Share on other sites

Προσθέσεις τις μονοφασικές ισχύς .

9*230* συν φ1 + 10*230* συν φ2 + 19*230* συν φ3 .

 

Το νούμερο που θα βρεις είναι οι wh για μία ώρα λειτουργίας .

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο που θα βρει ειναι Watt [W] και οχι Wh. O τύπος P=V*I*cosφ δίνει ισχύ. Η ολοκλήρωση (εν προκειμένω άθροιση) της ισχύος στο χρόνο μας δίνει την ενέργεια.

 

Πιο πρακτικά υπολογίζεις την ισχύ μιας συσκευής όπως είπε ο ilectrologos και μετά πολλαπλασιάζεις με το πόση ώρα αυτή λειτουργεί για να βρεις την ενέργεια που αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα το οποίο μπορεί να είναι μικρότερο της 1 h.

Αν δηλαδη η συσκευή που είναι στην 1η φάση (9Α) δουλέψει για μισή ώρα (0.5h) τότε η ενέργεια που κατανάλωσε είναι E = P*h = V*I*cosf = 230V*9A*0.9*0.5h = 932.5 Wh

 

(θεώρησα cosφ = 0.9)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το πιο σημαντικό σε αυτή τη δουλειά είναι να καταλάβει κανείς τη φιλοσοφία και το φαινόμενο. Εν προκειμένω τι είναι η ισχύς και τι είναι η ενέργεια. Μην νομίζετε ότι είναι τόσο ξεκάθαρο στους πολλούς. Θα δείτε κείμενα από μηχανικούς που μπερδεύουν τις δύο έννοιες.

 

Και με την ευκαιρία, εφόσον αναφερόμαστε σε ενεργειακή κατανάλωση και κυρίως ηλεκτρική ενέργεια να κάνω και μια διευκρίνηση. Οι 932 Wh στο παραπάνω παράδειγμα αφορουν στην ΤΕΛΙΚΗ κατανάλωση ενέργειας (final energy) και όχι στην πρωτογενή (primary). Στην πραγματικότητα, για την Ελλάδα, η κατανάλωση από τη συσκευή μας 932Wh σημαίνει μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κατανάλωση περίπου 932Whx3 = 2796 Wh. Δηλαδή για να καταναλώσουμε εμείς 932 Wh, στο εργοστάσιο της ΔΕΗ απαιτήθηκε πρωτογενής ενέργεια 2796 Wh. Το υπόλοιπο μέρος πήγες σε απώλειες μεταφοράς, θερμότητα, ιδιοκατανάλωση κλπ κλπ

Νομίζω ότι στην Ελλάδα ο παράγοντας n (συσχέτισης τελικής και πρωτογενούς ηλεκτρικής ενέργειας) είναι 3.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.