Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου και αυθαίρετο κτίσμα;


Politis13

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Μετά από την κατατοπιστική απάντηση στο προηγούμενο μήνυμα μου θα σας παρακαλούσα να μάθω τις απόψεις σας για το θέμα της ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίων, σε σχέση πάντα με τα υπάρχοντα κτίρια.

 

Π.χ., τι γίνεται με τις υπάρχοντες αυθαιρεσίες και την ηλεκτρονική ταυτότητα; Οι αυθαιρεσίες φυσικά και θα φανούν. Υποπτεύομαι ότι αυτό σημαίνει καταγραφή παραβάσεων σε εκατομμύρια περιπτώσεις (ομολογουμένως εξ αυτών με απασχολεί.. μία - http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=18427).

 

Μέχρι σήμερα από ότι έμαθα εδώ, αν δεν γίνει καταγγελία ένα αυθαίρετο απλά συνεχίζει να υπάρχει. Τώρα τι θα γίνει με την Η.Τ.Κ. που όπως λένε τουλάχιστον οι εφημερίδες θα εφαρμοστεί και στα παλιά κτίρια;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά, ας πάνε στα αρχεία των Πολεοδομιών κι αν βρουν παλιούς φακέλους, τα ξαναλέμε!

 

Όχι μόνο φάκελοι, αλλά και αδειόχαρτα λείπουν...

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει το εξής καθόλου πρωτότυπο :

 

Θα δοθεί η δυνατότητα νομιμοποίησης/τακτοποίησης στους κατόχους αυθαιρέτων. Όμως, επειδή η εμπειρία με τους Η/Υ χώρους έδειξε ότι ο κόσμος για διάφορους λόγους δεν προβαίνει σε τακτοποίηση και άρα τα έσοδα υπολείπονται σημαντικά, ρίχνουμε το μπαλάκι στους επιθεωρητές.

 

Δηλ.?

 

Τους βάζουμε να αποτυπώσουν πραγματικές καταστάσεις στις επιθεωρήσεις τους και έπειτα να ενημερώσουν την πολιτεία με επικαιροποιημένα στοιχεία. Και έπειτα τρέχουν όλοι να τακτοποιήσουν/νομιμοποιήσουν ότι σώζεται.

 

Απλά-Γρήγορα-Αναίμακτα.

Link to comment
Share on other sites

...Τους βάζουμε να αποτυπώσουν πραγματικές καταστάσεις στις επιθεωρήσεις τους και έπειτα να ενημερώσουν την πολιτεία με επικαιροποιημένα στοιχεία. Και έπειτα τρέχουν όλοι να τακτοποιήσουν/νομιμοποιήσουν ότι σώζεται.

 

Απλά-Γρήγορα-Αναίμακτα.

 

Πιστεύετε δηλαδή ότι θα αποτελέσει πρόβλημα στους ιδιοκτήτες αυθαιρέτων η ηλ. ταυτότητα κτιρίου;

 

Σε περίπτωση υπέρβασης συντελεστή δόμησης, δεν είναι απίθανο να υπάρξει διαρρύθμιση "τακτοποίησης" αφού τα μέτρα του κτίσματος απλά υπερβαίνουν τον ΣΔ; Σε αυτή την περίπτωση τι προβλέπετε ότι θα γίνει;

 

Ιδιοκτήτης αυθαίρετου που απλά δεν θέλει προβλήματα, με τι τρόπο θα μπορέσει να το γκρεμίσει άραγε;

Link to comment
Share on other sites

όπως το καταλαβαίνουμε η πολιτεία εξετάζει πως θα χειριστεί τα αυθαίρετα

περιμένουμε λοιπόν να δούμε τι θα σκεφτούν

 

μην αγχώνεσαι θα βοήξει ο τοπος όταν αποφασίσουν

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε άσχημα μαντάτα για ιδιοκτήτες με παράβαση ΣΔ, έτσι;...

 

Αγχώνομαι, δεν λέτε τίποτα... Βρίσκομαι προ τετελεσμένων γεγονότων όσο αφορά το αυθαίρετο και δυστυχώς δεν ξέρω τι να κάνω. Αν γινόταν να το γκρέμιζα "αύριο" θα έβαζα τις οικονομίες μου να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν εχει γκρεμιστει στην Ελλαδα τιποτα εκτος απο 2 παραγκες με ελενιτ κατι δυστυχων, για τις καμερες και μονο.

 

χαλαρωστε οπως λεει και η myri, τα επεξεργαζονται οι ΑΣΤΕΡΕΣ στο υπεκα και το οικονομιας, γιατι πρεπει να συνδυαστει το τερπνον μετα του ωφελίμου.

 

Αιντε να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Μου είναι δύσκολο να χαλαρώσω γιατί όχι μόνο έχω στην κατοχή μου κάτι το οποίο γνωρίζω ότι είναι σφάλμα εξ αρχής, αλλά και δεν ξέρω πως να το διορθώσω, ιδιαίτερα από το εξωτερικό όπου βρίσκομαι. Τα προξενεία απλά δεν γνωρίζουν, τα υπάρχοντα πρόστιμα είναι απλά θεόρατα και ούτε να το σκεφτώ δεν μπορώ, και το δίλημμα μου είναι πως να το γκρεμίσω!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε άσχημα μαντάτα για ιδιοκτήτες με παράβαση ΣΔ, έτσι;...

ακριβώς το αντίθετο !!!!!

 

θεωρώ πως θα βγάλουν καμμία ανακοίνωση του τύπου όποιος το δηλώσει από την τάδε του μήνα μέχρι τη δεινα ημερομηνία θα 'έχει έκπτωση τόσο %

 

οπότε μην αγχώνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.