Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ένσημα του ΙΚΑ


grugru

Recommended Posts

...εγω δεν το εχω δει ποτε...

 

Ε, μην γενικεύουμε τόσο πολύ, σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις... Τέλος πάντων, δοθέντος ότι το ΙΚΑ ελέγχει ανά ομάδες σταδίων (01, 01, 03 και 04, 05, 06) κάποιο μπαλαμούτιασμα στην κατανομή δεν είναι και προς θάνατον... Στην πράξη σχεδόν όλοι το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την εμπειρία δεν την έχω για να μπορώ να συγκρίνω, και δεν θα την αποκτήσω αφού μόνο μία φορά θα χτίσω. Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορείται να υποθέσετε ότι θέλετε, εγώ για πιθανές λύσεις ρωτάω μιας και το θέμα με καίει.

Link to comment
Share on other sites

Οι τρείς πρώτες εργασίες , όπως και οι 3 επόμενες θεωρούνται ενιαίες γιά το ΙΚΑ .

Σε περιοχές με μεγάλα οικόπεδα και χαμηλό ΣΔ συνήθως δεν φτάνουν τα προυπολογισμένα . Αντίθετα σε μικρά οικόπεδα με μεγάλο ΣΔ μάλλον περισσεύουν .

 

Οι λύσεις είναι 2 . Αν είσαι νόμιμος είσαι τσαμπουκάς και ζητάς αυτοψία .

Αν δεν είσαι , βάζεις περισσότερα ενσημα χαμηλότερης κατηγορίας γιά να καλύψεις τον αριθμό .

 

Βέβαια τώρα περιμένω πως και πως με τις ατομικές συμβάσεις πως θα μου ζητάει το ΙΚΑ ένσημα με 90 Ευρώ μεροκάματο όταν το μέγιστο θα είναι 45-50 .

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ΒΑS αλλά δεν σε καταλαβαίνω

τι είναι το ΣΔ.

Πως θα μπορούσα να κάνω αυτοψία, θα είχε αποτέλεσμα, ξέρει κανείς αν έχει τύχει;

Τι γίνεται με τις ατομικές συμβάσεις δεν γνωρίζω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αφορά εσένα σαν ιδιώτη είναι ότι τα ένσημα μπετά-τούβλα-σοβάδες και δάπεδα-μπογιές-περιβάλλων χώρος θεωρούνται 2 ενιαίες ομάδες μέσα στις οποίες μπορούμε να έχουμε αναδιανομές .

Δηλαδή γιά παράδειγμα περισσότερα στα μπετά λιγότερα στα άλλα 2 αλλά το σύνολο μεγαλύτερο από το αρχικό σύνολο .

 

Αν δεν έχεις αλλαγές στην άδεια και πραγματικά έκανες συνολικά αρκετά λιγότερα ένσημα , μπορείς να ζητήσεις αυτοψία από το ΙΚΑ να στο πιστοποιήσουν . Δεν είναι κάτι εύκολο , υπάρχει όμως αυτή η δυνατότητα ,

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε συζήτα με τον μηχανικό σου .

Link to comment
Share on other sites

...Πριν κάνεις οτιδήποτε συζήτα με τον μηχανικό σου .

 

Ή (και) με τον λογιστή σου. Όπως και νά 'χει, γνώριζε πως υπεύθυνος απέναντι στο ΙΚΑ για ο,τι λάθος κάνεις είσαι εσύ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.