Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταικά σε στέγη < 10 kW οικιακο


nicktopas

Recommended Posts

Συνάδελφοι ηθελα να ρωτήσω αν εχει κανείς την απόφαση, νόμο διάταγμα ΚΥΑ κλπ που ορίζει την απόσταση που πρέπει να έχουν τα panel από την άκρη της στέγης ή από το στηθαίο σε περίπτωση δώματος.

Επίσης αν έχει κανείς νέα για το αν το δελτίο τύπου που έβγαλε η κ. Μπιρμπίλη έγινε ΦΕΚ ουτως ώστε να απαλλαχτούμε τελείως από την πολεοδομική άδεια μικρής κλιμακας για την περίπτωση της στέγης μέχρι 10 kW.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

20/07/2009 αρ. φύλλου 344

Όροι εγκατάστασης Φωτοβολταϊκών Συστημάτων μέχρι

10KW στα δώματα και τις στέγες των κτιρίων

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα γίνει ΦΕΚ το δελτίο τύπου της Μπιρμπίλη? Πόσο κρατάει αυτή η Ιστορία με τα ΦΕΚ? 2-3 Μέρες δεν κάνει ένα ΦΕΚ για να εκδοθεί?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θα ήθελα να ρωτήσω για την περίπτωση ΦΒ σε δώμα πόσο πρέπει να είναι το μέγιστο ύψος; Ισχύει το 2,5μ όπως και στην περίπτωση γηπέδου;

ναι,νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να φτασεις εως 2,5 μετρα.Εμενα το 2,4 μου το καναν δεκτο παντως.

Link to comment
Share on other sites

ναι,νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να φτασεις εως 2,5 μετρα.Εμενα το 2,4 μου το καναν δεκτο παντως.

 

Προσοχή γιατί θα πρέπει να μην υπερβαίνεις και το μέγιστο επιτρεπτό ύψος του κτιρίου σύμφωνα με τους όρους δόμησης στη συγκεκριμένη περιοχή. Εγώ για περίπτωση κτιρίου ύψους 9,5μ. και μέγιστο ύψος 10,5μ. είχα διαθέσιμο μόνο 1 μέτρο ύψος για τα Panels...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή γιατί θα πρέπει να μην υπερβαίνεις και το μέγιστο επιτρεπτό ύψος του κτιρίου σύμφωνα με τους όρους δόμησης στη συγκεκριμένη περιοχή. Εγώ για περίπτωση κτιρίου ύψους 9,5μ. και μέγιστο ύψος 10,5μ. είχα διαθέσιμο μόνο 1 μέτρο ύψος για τα Panels...

 

Σωστο κι αυτο.Απλα σε μενα δεν υπηρχε τετοιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε kusta80 όταν λες ότι το ύψος της εγκατάστασης έφτασε τα 2,4 μέτρα πάνω από το δώμα έκανες κάποια κατασκευή σαν πλαίσιο πέργολας είτε μεταλλικό είτε ξύλινο και τοποθέτησες εκεί πάνω τα φωτοβολταϊκά ? Ρωτάω γιατί έχω μια παρόμια περίπτωση που θέλω να βγω ποιο ψηλά 2 μέτρα περίπου από το δώμα για να αποφύγω σκιάσεις αλλά δεν ξέρω αν είναι νόμιμο από την πλευρά της πολεοδομίας. (τα πάνελ θα τοποθετηθούν πάνω στην κατασκευή με μηδενική κλίση). Το πλαίσιο αυτό θα είναι 1,5 μέτρα πιο μέσα από το περίγραμμα του δώματος.

post-17580-131887246223_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε kusta80 όταν λες ότι το ύψος της εγκατάστασης έφτασε τα 2,4 μέτρα πάνω από το δώμα έκανες κάποια κατασκευή σαν πλαίσιο πέργολας είτε μεταλλικό είτε ξύλινο και τοποθέτησες εκεί πάνω τα φωτοβολταϊκά ? Ρωτάω γιατί έχω μια παρόμια περίπτωση που θέλω να βγω ποιο ψηλά 2 μέτρα περίπου από το δώμα για να αποφύγω σκιάσεις αλλά δεν ξέρω αν είναι νόμιμο από την πλευρά της πολεοδομίας. (τα πάνελ θα τοποθετηθούν πάνω στην κατασκευή με μηδενική κλίση). Το πλαίσιο αυτό θα είναι 1,5 μέτρα πιο μέσα από το περίγραμμα του δώματος.

Οχι απλα τοποθετησα διπλη σειρα πανελ portrait και εφτασαν σεαυτο το μεγιστο υψος.Και γω για να αποφυγω σκιασεις απο τοιχειο το εκανα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.