Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για γεωαναφορά


Recommended Posts

Σπερα, .

Μας εχει δοθει το φυλλο χαρτη απο μια περιοχη των Σερρων "Ροδολιβος" ( μπορει και Ροδολιθος τελος παντων)

Μας ζητηται να το γεωαναφερουμε αφου πρωτα μετατρεψουμε τις συντεταγμενες απο HATT σε EΓΣΑ87'. Exω ηδη το προγραμμα COORD_GR και καταλαβαινω πως λειτουργει , ωστοσο δεν εχουμε διδαχτει πρακτικα πως να αναγνωριζουμε συντεταγμενες κτλ κτλ.

αυτο ειναι το φυλλο χαρτη

 

 

327_t.jpg

Τωρα υποθεσαμε τα παρακατω

 

1) Περνουμε τις ΗΑΤΤ γεωδαιτικες συντεταγμενες απο τις γωνιες, τις μετατρεπουμε σε μετρα χ,ψ με το ο,,, στο κομπιουτερακι , κ επειτα τις περναμε στο coords διαλεγοντας γεωδαιτικα συστηματα -> ΕΓΣΑ87' φ,λ

Πανω σε αυτο εχω ενα ερωτημα , Θελει να επιλεξω απο την τριτη κατηγορια (γεωδαιτικα συστηματα ) το εγσα87, η κατευθιαν την εγκαρσια μερκατορικη προβολη ( 2η κατηγορια) ?

2 ) περνουμε τις - αν ειναι - ΗΑΤΤ συντεταγμενες στον καναβο (-18000,1000) ως (2000,27000) και αν ναι επισης ποια κατηγορια θα επιλεξουμε για το ΕΓΣΑ87?

Σημειωση> οι 2 κατηγοριες εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους ,

και για τον 2ο εννοειται οτι τα αποτελεσματα που περνουμε τα δοκιμασαμε αφου τα μετατρεψαμε σε μετρα (χ,ψ) με το ο, ,, εφοσον αυτα που εδειχνε το προγραμμα δεν ηταν σωστα σιγουρα.

3) Τοποθετησαμε τα σημεια που βρηκαμε και στις 3 περιπτωσεις στο arcgis και ο χαρτης συμπεριφερθηκε ως εξης

ι) στη πρωτη περιπτωση παραμορφωθηκε κατα τον αξονα του Χ αρκετα

ιι) στην δευτερη περιπτωση παραμορφωθηκε οσο ειχε παραμορφωθει οταν βαλαμε τις ΗΑΤΤ συντεταγμενες.

 

2 λογια ¨ ΑΠΛΑ _ ΒΟΗΘΕΙΑ χεχχ

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημά σου έχω δύο λύσεις. Πρώτα η επίσημη...

Κατ' αρχήν στο coords μπορείς να βάλεις κατευθείαν τις γεωγραφικές συν/νες που διαβάζεις στο χάρτη επιλέγοντας ως συστημα προέλευσης το ΓΥΣ (ED50) στην περίπτωση που το λ που εισάγεις δεν είναι κοντά 0 (πχ. λ = 3 μοίρες 5λεπτά 35 δεύτερα) ή αν είναι κοντά στο 0, τότε χρησιμοποίείς ως σύστημα προέλευσης το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (BESSEL). Στο σύστημα αποτελεσμάτων αν αποτελέσματα σε φ και λ, ρότε θα επιλέξεις Γεωδαιτικά Συστήματα ΕΓΣΑ (φ,λ). Αν θες τα αποτελέσματα σε προβολικές συντεταγμένες στο ΕΓΣΑ 87, τότε θα επιλέξεις ΕΓΚΑΡΣΙΑ ΜΕΡΚΑΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΕΓΣΑ 87. Είναι πολύ πιθανό να έχετε κάνει σωτή μετατροπή. Το ότι εμφανίζεται παραμορφωμένος ο χάρτης κατά τον άξονα Χ, μπορεί να είναι αποτέλεσμα του ότι η προβολή μέσω του arcGIS δεν είναι εγκάρσια μερκατορική, αλλά μια κυλινδρική.

Άλλος τρόπος είναι να διαβάσεις (ή να προσδιορίσεις) τις προβολικές συν/νες ΗΑΤΤ από τον χάρτη. Τότε σύστημα προέλευσης βάζεις ΗΑΤΤ, προσδιορίζεις το Φ.Χ. (Ροδόλιβος) και ζητάς αποτελέσματα στο επιθυμητό σύστημα.

 

Η εύκολη λυση....

για το Φ.Χ. Ροδόλιβος στο ΕΓΣΑ 87 έχουμε:

Πάνω αριστερή γωνία Χ= 478774.78, Υ = 4538391.00

Πάνω δεξιά γωνία Χ= 499801.15, Υ = 4838360.50

Κάτω δεξιά γωνία Χ = 499801.15, Υ = 4510608.01

Κάτω αριστερή γωνία Χ=478695.56, Υ = 4510637,99

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ, εμεις βγαζαμε εντελως διαφορετικα αποτελεσματα.

Το 8ρεντ ας μεινει λογικα θα αποκτησουμε κιαλλες αποριες χεχμ..

-------------------------------------------------------

Οι τιμες μου βγαινουν ελαχιστα διαφορετικα (2-3-4 μετρα αποκλιση)

Χρησιμοποιησα ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (BESSEL) kai αποδοση σε ΕΓΚΑΡΣΙΑ ΜΕΡΚΑΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ . τα 2 πρωτα ηταν ενταξει αλλα στην κατω δεξια γωνια το coord_gr βγαζει σφαλμα για τοθσ συντελεστες τιμων απο το παλιο ελληνικο datum κτλ, οποτε δεν μπορω να δω ποιες ειναι οι συντεταγμενες,. Θα ηταν σωστο να χρησιμοποιησω αυτες που εδωσες?

Επι τη ευκαιρια, Το οτι το γραφει "ΡΟΔΟΛΙΘΟΣ" και οχι "ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ" εχει σημασιΑ?

ΠΣ. Εσυ τα αποτελεσματα τα εχεις απο ετοιμο χαρτη ,η τα υπολογισες τωρα απο προγραμμα και τα διορθωσες?

Link to comment
Share on other sites

Αν οι διαφορές μας είναι της τάξης των ΄0-10 μ, τότε είχες κάνει καλή μετατροπή, καθώς κινούμαστε εντός των ορίων ακρίβειας του χάρτη (κλ 1:50.000 σημαίνει πρακτικά ακρίβεια ανάγνωσης της τάξης των 15 μ). Οι συν/νες που σου έδωσα είναι από μετατροπή που έχω κάνει παλαιότερα χρησιμοποιώντας τα ακρότατα του χάρτη (φ,λ). Μορείς να τα χρησιμοποιήσεις χωρίς προβλημα. Το Φ.Χ. είναι "ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ" τώρα αν απο το σκανάρισμα φαίνεται ως ΡΟΔΟΛΙΘΟΣ, τότε ίσως θα πρέπει να ανησυχήσεις για την ποιότητα του σκαναρισμένου χάρτη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα κι από μένα!

 

Εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα:

 

Πρέπει να γεωαναφέρω ένα φύλλο ΓΥΣ σε μορφή .jpg

 

 

Mου δίνονται οι συν/νες των άκρων (σε ΕΓΣΑ 50) αλλά έχω τα εξής δύο προβλήματα:

 

1. Πώς τις μετατρέπω σε ΕΓΣΑ '87 (χωρίς χρήση λογισμικού)

2. Τις τιμές των συν/νων τις εφαρμόζω στο τέρμα άκρο του .jpg αρχείου ή κάπου αλλού?

Μπορώ να αξιποιήσω με κάποιον τρόπο το εσωτερικό πλέγμα όσον αφορά τις συν/νες?

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Επι τη ευκαιρια, Το οτι το γραφει "ΡΟΔΟΛΙΘΟΣ" και οχι "ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ" εχει σημασιΑ?

 

Είναι ΡοδολίΒος. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω καθώς έχω καταγωγή από εκεί. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

έχω ενα φύλλο χάρτη της ΓΥΣ 1:50000, (σκαναρισμένη εικόνα) και προσπαθώ να κάνω αναγωγή της εικόνας αυτής σε ορθοφωτοχάρτη στην UTM. Έχει κάποιος ασχοληθεί με κάτι αντίστοιχο? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί έχω κάνει άπειρες δοκιμές και δεν μπορώ να έχω την ακρίβεια που απαιτείται.

 

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα πρέπει να γεωαναφέρω έναν χάρτη σε ΕΓΣΑ87 ο αρχικός μου χάρτης έχει συντεταγμένες τησ μορφής 40μοιρες 42λεπτα (40,42) και -0μοιρες 54λεπτα (-0,54). Κάνς την μετατροπή των συντεταγμένων με το CoordGR και όταν κάνω την γεωαναφορά ο χάρτης μου γυρναει ανάποδα ( το πάνω κάτω και μπροσ πίσω) τι κάνω λάθος?????????? Please help me:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.