Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος δυστρεψίας ορόφων


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιμένω για τα τοιχεία όπως πρότεινα και τα αποτελέσματα.

Συμφωνώ απλά να προσθέσω ότι το μεσαίο ίσως να μην χρειάζεται, δηλαδή ας δοκιμάσει πρώτα με 2 τοιχώματα στις 2 άκρες του κτηρίου και μετά ας βάλει και αυτό στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, Μπερδευτηκα με το σκίτσο του iovo όπου νόμιζα ότι τα μπλε είναι οι προτεινόμενες θέσεις για τα τοιχώματα.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που επιδιώκω είναι να κάνω την 2 ιδιομορφή μεταφορική μεταφέροντας τον πόλο στροφή της σε μεγάλη απόσταση απο Κ.Μ.

 

αυτο εχει το ακριβως αντιθετο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε ιδιομορφή, τυχόν διάφραγμα συνδυάζει μεταφορική και στροφική συνιστώσα. Πόλος στροφής είναι το σημείο εκείνο που αντιστοιχεί στο κέντρο περιστροφής του διαφράγματος για την συγκεκριμένη ιδιομορφή.

 

- Αν η ιδιομορφή είναι καθαρά στρεπτική, ο πόλος στροφής ταυτίζεται με το ΚΒ.

- Αν η ιδιομορφή είναι καθαρά μεταφορική, η απόσταση ΚΒ - πόλου στροφής είναι άπειρη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με το θέμα:

σε συζήτηση που είχα με συνάδελφο από υποστήριξη προγράμματος μου είπε ότι:

1. Ο έλεγχος για το αν οι δύο πρώτες ιδιομορφές έχουν κυρίως μεταφορικό χαρακτήρα ουσιαστικά γίνεται τσεκάρωντας αν η 1η ιδιομορφή κατά χ και η 2η κατά y, έχουν υψηλό ποσοστό συμμετοχής μάζας- μου ανέφερε χαρακτηριστικά τουλάχιστον 50%. Είναι αυτό ορθό? ρωτώ επειδή δεν μπόρεσα να βρω τέτοιου είδους ποσοτικοποίηση κάπου..

2. Ρωτώ εγώ τώρα: ο έλεγχος ότι το κτίριο δεν είναι στρεπτικά ευαίσθητο, δεν διασφαλίζει ότι και οι 2 πρώτες ιδιομορφές θα έχουν κύρια μεταφορικό χαρακτήρα?

3. Ο εακ στο 4.1.4.2.β.3.γ αναφέρει ότι: απόσταση πόλου στροφής διαφραγμάτων από κέντρο μάζας > ακτίνα αδρανείας διαφράγματος (έλεγχος ΄κυρίως σε ισόγειο) τότε μεταφορικός χαρακτήρας.

ρωτώ εγώ: Ο πόλος στροφής διαφραγμάτων είναι το ΚΠΑ (κέντρο πλασματικού άξονα)?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.