Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Επιβολή προστίμου ανέγερσης αυθαιρέτου 8 τ.μ. και υψος προστίμου 16.000 ευρώ!!!


Pisines

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Κατοικώ σε διαμέρισμα 50 τ.μ. με μια κρεβατοκάμαρα. Μετά τη γέννηση του παιδιού μου αποφάσισα να επεκτείνω σε μπαλκόνι ένα ακόμη μικρό δωμάτιο 8 τ.μ. με πέργκολα για σκεπή (Ιούνιος 2010). Μετά από καταγγελία διενεργήθηκε έκθεση αυτοψίας από την Πολεοδομία όπου επιβλήθηκε πρόστιμο ανέγερσης ύψους 16.000 ευρώ καθώς και πρόστιμο διατήρησης 8.000 ευρώ. Θέτω τα εξής ερωτήματα.

1.Υπάρχει δυνατότητα να χαρακτηρισθεί το συγκεκριμένο αυθαίρετο ως μικρή πολεοδομική παράβαση ούτως ώστε να μειωθεί το πρόστιμο;

2. Μπορεί να γίνει επανάληψη της αυτοψίας και να χαρακτηρισθεί ο χώρος ως αποθήκη και όχι ως κύριος χώρος;

3. Σε περίπτωση κατεδάφισής του υπάρχει δυνατότητα να μην πληρωθεί το πρόστιμο ανέγερσης;

4.Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ώστε να μπορέσει να μειωθεί το πρόστιμο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eπρεπε να συμβουλευτειτε μηχανικο πριν κατασκευασετε το δωματιο..

 

Το προστιμο ειναι λογικο για κατασκευη μετα το 2003.

 

1. ΟΧΙ

2. ΟΧΙ

3. ΟΧΙ (μονο το προστιμο διατηρησης..)

4. Με αποδοχη του προστιμου 30% εκπτωση με πληρωμη μετρητα αλλο 50% (αυτο ισχυει μεχρι πριν μερικους μηνες, δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι για τις κατασκευες μετα το 2003)

 

 

Συμβουλη απο μηχανικο, οχι απο το ιντερνετ.

 

Δεν ειμαι κακος , αλλα να προσεχατε πριν την αυθαιρεσια...

Η αμοιβη μηχανικου και το κοστος τις αδειας για την "προσθηκη" αυτη θα ηταν περιπου το 1/15 του προστιμου ανεγερσης..

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ειμαι κακος , αλλα να προσεχατε πριν την αυθαιρεσια...

Η αμοιβη μηχανικου και το κοστος τις αδειας για την "προσθηκη" αυτη θα ηταν περιπου το 1/15 του προστιμου ανεγερσης..

 

όχι φίλε μου

 

Το κόστος ΤΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ-ΕΠΙΒΛΕΨΕΩΝ για την πιο ξεφτιλα άδεια του 0,50μ2 κοστίζει:

α) μελέτη 5000λ

β) επίβλεψη 5000λ

γ) τοπογραφικό.

 

Άρα μιλάμε κατ' ελάχιστον 1200+1200+300~400€ = 2700~2800€

 

Το 1/5 δηλαδή.

 

Φίλε πισινά είσαι στο 1/1000 που τους καταγγέλουν. Απλά άτυχος.

 

έπαιξες τη ζαριά σου.......και έχασες. Τα έχει αυτά η ζωή.

 

Ιντερνετικά δε θα λύσεις το πρόβλημά σου.

 

Βρες νέο και ορεξάτο μηχανικό να στο τρέξει.

 

Τώρα δυστυχώς η άδεια σε αμοιβές μηχανικού μόνο θα σου έρθει πολύ περισσότερα καθώς έτσι ορίζει η νομοθεσία.

Και ένσημα και κρατήσεις και και και και

 

Ετοιμάσου για πλάκα για κανά 8.000 €.

 

Κατεδάφισέ το καλύτερα. Δεν αποδίδει αυτά που θα σου στοιχίσει.

 

Σόρυ , αλλά έτσι έχουν τα πράγματα και μην αψηφάτε τους νόμους καθώς μια φορά θα σου κάτσει !!! Όπως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε Τheo επιβλεψη δεν εβαλλα..την κανω δωρο εγω...γτ εχω και πολλες δουλειες... :smile:

 

Σωστα τα ειπες....

 

1200+1200 + ΦΠΑ+ΦΕΜ +κτλ.... (αν εβγαζε ο φιλος μας ΟΑ για την προσθηκη αυτη..)

Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε πισινά είσαι στο 1/1000 που τους καταγγέλουν. Απλά άτυχος.

 

έπαιξες τη ζαριά σου.......και έχασες. Τα έχει αυτά η ζωή.

 

Ιντερνετικά δε θα λύσεις το πρόβλημά σου.

 

Βρες νέο και ορεξάτο μηχανικό να στο τρέξει.

 

Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Στο τελευταίο μόνο διαφωνώ! Καλύτερα να βρει κάποιον έμπειρο μηχανικό που να ασχολείται με αυθαίρετα γιατί μπορεί να τα μπλέξει χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας,μηχανικο ρωτησα αλλα ειχε μεινει πριν απο το 2004 οταν τα προστιμα ηταν μικρα :)

 

συγνώμη... αλλά τί νόμος είναι αυτός που σε βάζει να γκρεμίζεις το αυθαίρετο και να το πληρώνεις; Αυτός που τον έφτιαξε πρέπει να ήταν πολύ διεστραμμένο μυαλό!! και ίδια μεταχείριση τα 5 τ.μ. με τα 1.000.... Τι δικαιοσύνη είναι αυτή???

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τα παραπανω σχολια των συναδελφων, εχω να πω οτι αφου επεκταθηκε σε μπαλκονι ο ανθρωπος, καμμια αδεια δεν θα μπορουσε να βγει.

 

τωρα οσον αφορα τις ερωτησεις του κυριου στο τελος, να πω οτι αν ηταν αλλιως, ολοι θα κανανε την παρανομια τους και αφου γινονται ελεγχοι στο 1 στα 10.000 αυθαιρετα, θα ειχε γεμισει η αθηνα κλειστα μπαλκονια. Η ποινη μιας παραβασης τιμωρει την παρανομια, και δεν θα μπορουσε ποτε να ειναι στην φιλοσοφια "αχ μωρε σε πιασαμε, γκρεμισε τα και ουτε γατα ουτε ζημια".

 

"ιδια μεταχειριση" δεν υπαρχει, διοτι τα προστιμα προκυπτουν βαση των τετραγωνικων του αυθαιρετου. Σε πελατη μου σε εμπορικο κτιριο η αρμοδια πολεοδομια εκοψε προστιμο 1.200.000 (ενα εκατομμυριο διακοσιες χιλιαδες). Αναλογικη λοιπον ειναι η μεταχειριση.

 

Μπλεξατε κυριε μου αλλα σφαλατε, βεβαια δεν ειστε ο μονος αλλα....

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν φίλε ευχαριστώ για την απάντησή σου...έχει κάποια επιχειρήματα αλλά... ο νόμος είναι καθαρά εισπρακτικός...γιατί αν ήθελε να είναι όλα τέλεια θα έπρεπε να επιβάλει κατεδάφιση και όχι επιβολή προστίμου διατήρησης του αυθαιρέτου, δηλαδή όποιος έχει μπορεί να παρανομεί...

Να ρωτήσω και κάτι άλλο...αν γνωρίζει κάποιος.

 

Σε περίπτωση κατεδάφισης του κτίσματος, η πέργκολα μπορεί να διατηρηθεί-νομιμοποιηθεί και με ποια διαδικασία;

 

Y/Γ : Η εμπειρία μου σχετικά με την κατασκευή πισίνων - σαουνων κλπ. στη διαθεσή σας

Link to comment
Share on other sites

εγω θα το θεσω σε αλλη βαση....

 

ξεκιναμε λαθος.....κατα 99% μπαλκονι να μετατραπει σε στεγασμενο χωρο δεν μπορει να εκδοθει αδεια...εκτος και αν εχεις υπολοιπο σ.δ σε αδεια και αν συμφωνησουν ολοι οι ιδιοκτητες!!

 

 

γκερμισετο

αλλιως 16000 -30% οτι συμφωνεις = 11200

και 50% εφαπαξ καταβολη εφορια = 5600

 

και μετα καθε χρονο η διατηρηση !!!

 

 

 

σημαντικο βρες ποιος σουκανε την καταγγελια....ζητα απο πολεοδομια την καταγγελια εχεις νομιμο συμφερον !!!

Link to comment
Share on other sites

η περγκολα κατα περιπτωση μπορει να διατηρηθει.

 

θα πρεπει να απευθυνθειτε σε μηχανικο προκειμενου να ελεγξει καποια πραγματα και αν πληρουνται οι προυποθεσεις, μπορειτε να την εχετε. Οφειλω ομως να σας πω προκαταβολικα οτι ειναι ιδιαιτερα δυσκολη περιπτωση, διοτι και συναινεση των συνιδιοκτητων κανονικα πρεπει να ζητηθει - εξαρταται απο τον κανονισμο - (ακομη κι αν τηρουνται οι αλλες, πολεοδομικης φυσεως προδιαγραφες) και δεν σας βλεπω να την παιρνετε.

 

Τωρα για το οτι ειναι "εισπρακτικης φυσεως" ο νομος θα συμφωνησω, αλλα σκεφτειτε να μην ηταν εισπρακτικης φυσεως και να ηταν πραγματικα σωφρονιστικης, και σας ριχνανε 2 μηνες φυλακη χωρις δικαιωμα εξαγορας. Τι θα συζηταγαμε τωρα? Μην με παρεξηγητε, δεν το παιζω οσια μαρια, αλλα παλι καλα να λεμε που προβλεπεται και ο,τι προβλεπεται.

 

Επισης, επιτρεψτε μου να σας πω, λογω εμπειριας απο πελατες, οτι και ο εχων μερικα εκατομμυριακια ευρω, ΠΟΤΕ δεν σκεφτεται να πληρωνει καθε χρονο 15 ή 20 χιλιαρικα για διατηρηση αυθαιρετου. Το θεμα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι να μην σου ερθουν, να μην σου κανουν καταγγελια, να μην φτασει το θεμα στην επιβολη προστιμου κλπ κλπ

 

Χωρις να θελω να σας κουρασω εσας προσωπικα, γιατι καταλαβαινω οτι ειστε σε δυσκολη θεση, αλλα επειδη μας διαβαζουν και αλλοι με παρομοια θεματα, οφειλω να πω οτι ακομη και μετα την αυθαιρεσια υπαρχουν νομιμοι τροποι να σωθει μια κατασταση, αρκει να εμπλακει μηχανικος. Αυτο που συμβαινει στην Ελλαδα με τα κτιρια και την λογικη του να μην πηγαινουμε ποτε σε μηχανικο παρολο που εχουμε θεματα τεχνικα, ειναι σαν να πηγαινω στο δικαστηριο και να υπερασπιζομαι τον εαυτο μου. Ρωτηστε κανεναν φιλο δικηγορο σας αν ποτε αθωωθηκε κατηγορουμενος ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.