Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί εκπόνησης μελετών απο μέλη ΔΕΠ


ΛΙΑΚΟΥΡΑΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Ανήκω και εγώ στην κατηγορία εκείνων που έτρεξαν να κάνουν τα σχετικά σεμινάρια

(6 τον αριθμό), να αγοράσω τα παρελκόμενα βιβλία κτλ.

Ένα έχω να πώ:Δέν έχω λάβει ποτέ μέρος σε διαδηλώσεις, συλλαλλητήρια κτλ. Εάν όμως

αυτή τη φορά δώ ξαφνικά κάποια λίστα "προσωρινών ενεργειακών επιθεωρητών" και μου μυρίσει επιλογή με "κομματική ταυτότητα" και μόνο, θα βάλω κουκούλα και θα κατέβω...

 

Ίδια περιπτωση με επι πλεον μεταπττυχιακο, εργοστασιακη πολυχρονη εμπειρια, κανω και τον καυστηρατζή.

Ο λαός λέει: Αν δεν κλαψει το παιδι δεν τρωει.

Η Ελληνικη πραγματικοτητα λεει: Αν δεν "γυφτίσεις" δεν παιρνεις τιποτα.

Οι καθηγηταράδες των Πανεπιστημίων, αυτοί οι άσχετοι, που δεν ξερουν τι ειναι βιδα, αυτοι θα γινουν ενεργειακοι επιθεωτητες.

Ετοιμασε την κουκουλα

Link to comment
Share on other sites

Aυτοί έχουν και δωρεάν τον εξοπλισμό και τσάμπα φθηνά εργατικά χέρια τους διπλωματικούς και τους διδακτορικούς.

Πως μπορεί ένας μεμονωμένος μηχανικός ή ακόμα και ένα μεγάλο γραφείο να τους συναγωνιστεί;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει και εγώ το παραμύθι αλλά είναι ράδιο αρβύλα.

 

Δεν μπορούν να κάνουν ιδιωτικές μελέτες με εξοπλισμό του δημοσίου.

 

Αν το κάνουν μπορείς να τους καταγγείλεις και εσύ και ο καθένας που έχει έννομο συμφέρον. Τι να πρωτοαναφέρω; Το ότι οι πανεπιστημιακοί είναι δημόσιοι υπάλληλοι και δεν μπορούν να ιδιωτεύσουν; Το ότι τα μηχανήματα είναι πληρωμένα με τους φόρους μας για ακαδημαϊκή και όχι για ιδιωτική χρήση; Τον αθέμιτο ανταγωνισμό (αν έχουν δωρεάν εξοπλισμό κάποιες εταιρείες πληρωμένο από το δημόσιο ενώ οι υπόλοιποι πρέπει να τον πληρώσουν);

 

Αν κάποιος αντιληφθεί κάτι τέτοιο και καθίσει με δεμένα τα χέρια τότε είναι άξιος της μοίρας του.

Link to comment
Share on other sites

sdim,

-Δεν ξέρεις καθηγητές που έχουν εταιρείες συμβούλων μηχανικών;

- Δεν ξέρεις καθηγητές που έχουν εταιρείες λογισμικού;

- Δεν γνωρίζεις το γνωστό καθηγητή του Φυσικού που ασχολείται με τις Ενεργειακές Επιθεωρήσεις ;

Για τους καθηγητές πανεπιστημίου δεν υπάρχει ασυμβίβαστο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κανέναν καθηγητή που να έχει εταιρεία στο όνομά του. Στο όνομα της συζύγου ή των παιδιών του μπορεί, στο όνομά του ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι καθηγητές που δουλεύουν και σαν ιδιώτες είναι πολύ λίγοι ή απλά είχαν ιστορικό προηγουμενως, πριν διοριστούν σαν ΔΕΠ, οπότε και μετά ή παραιτήθηκαν από την ιδιωτική τους δουλεια ή μεταβίβασαν τη δουλειά τους αλλού...

Περισσότερο με προβλιματίζει το γεγονός ότι τις μεγάλες δουλειές για την Εν.Επιθεώρηση θα τις παρουν καμμιά δεκαριά Τεχνικά Γραφεία πανελληνίως... Και οι υπόλοιποι μάλλον δε θα κάνουν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Σαν σύμβουλοι μηχανικοι μπορουν να δουλεψουν παντου. οσον αφορα τωρα τα μηχανηματα και τα εργαστηρια που χρησιμοποιουν απο τις σχολες ποιος να τους πει τιποτα... να ταν οι μονοι που παρανομουν

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς υπάρχουν ΔΕΠ που χρησιμοποιούν πανεπιστημιακό εξοπλισμό και φοιτητικό δυναμικό νομίμως, για "ερευνητικά προγράμματα". Αλλά αυτά τα κάνουν οι ψιλικατζήδες. Το μεγάλο εμπορεύσιμο ατού είναι ο τίτλος... Όποιοι πιάσαν το νόημα ανοίξαν εταιρίες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κανέναν καθηγητή που να έχει εταιρεία στο όνομά του. Στο όνομα της συζύγου ή των παιδιών του μπορεί, στο όνομά του ποτέ.

 

Καλά, μην κόβεις και το λαιμό σου όμως... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.