Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Θέλω να κατασκευάσω μονοκατοικία προκάτ


chrisboub

Recommended Posts

παλαιότερα αλλά πολύ πρόσφατα είχα κάνει μια ερευνα αγοράς για προκατ. για εναν πελάτη μου.

 

με αρχική φαινομενική τιμή κοντά στα 650-700/τ.μ έφτανα στο τέλος να πληρώνω για την ακρίβεια να πληρώνει εκείνος, και για την άδεια οικοδόμισης, και την εκσκαφή για τα θεμέλια, και την "βάση" = θεμέλια από σκυρόδεμα και "κάποια" οπως μου έλεγαν ένσημα για τοποθέτηση συναρμολόγιση του κτιρίου επί τόπου, αλλά και την μεταφορά.

 

τελική τιμή κοντά στα 900-1000 / τ.κ για μια κατοικία περίπου 100 τ.μ

 

κόστος πολύ κοντά στην συμβατική κατασκευή ( και με τα δικά μου δεδομένα) ακριβότερη

 

όσον αφορά στον χρόνο κατασκευής και εκεί θέλει λίγο προσοχή διότι τα προκάτ ειναι μεν προκατασκευασμένα αλλά δεν ειναι και απαραίτητα ετοιμα προς τοποθέτηση...

από τις συζητήσεις που είχα μια μέση περίοδος κατασκευής περίπου 5 μήνες από την ημέρα παραγγελείας...

 

και πάλι πολύ κοντα στην συμβατική...

 

καντε σωστή και ολοκληπομένη έρυνα αγοράς και συγκρισης ομοιων προσφορών σε χρόνο και χρήμα.

 

χάρης

 

υ.γ. στα προκάτ σχημα και όγκος ειναι σχετικά τυποποιημένος...σε αντιθεση με συμβατική κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώντας με τον Χάρη θέλω να προσθέσω ότι πολλές φορές χρεώνουν και τις βεράντες και έτσι η τιμή του τμ υπερβαίνει ίσως και την συμβατική .

Επίσης αν έχουμε μιά συμβατική με τις προδιαγραφές της προκάτ , δηλαδή δεσμεύσεις γιά την θέση των ηλεκτρολογικών και των υδραυλικών , πλήρη μελέτη εφαρμογής χωρίς αλλαγές κατά την κατασκευή , τότε είναι πάρα πολύ κοντά .

Link to comment
Share on other sites

"τελική τιμή κοντά στα 900-1000 / τ.κ για μια κατοικία περίπου 100 τ.μ"

δεν τίθεται θέμα συζήτησης καν , είναι πάρα πολλά για προκάτ. Εννοείται ότι συγκριτικά προτιμάται η συμβατική σε αυτήν την περίπτωση , βέβαια ως τώρα μου έχουν πει άλλες τιμές 40% πιο κάτω, με το κλειδί στο χέρι , αλλά θα το ψάξω εννοείται και με τους κατάλληλους ανθρώπους μηχανικο και δικηγόρο , αλλά αυτά που είχα δει , δεν είχαν θεμέλια και ήταν ξύλινη κατασκευή , να σημειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λέει ο harristheo είναι ότι αρχικά μπορεί να διαφημίζουν μια τιμή στα 600 ή 700 ευρώ αλλά μετά τα τελικά σχέδια ή μετά την οικοδομική άδεια σου προσθέτουν από εδώ και από 'κει (βεράντες, μεγάλα ανοίγματα, ανισοσταθμίες, μεγάλα παράθυρα ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο) και σου έρχεται το ίδιο. Το έχω ψάξει σοβαρά...

Για μονοκατοικία 110 τ.μ. κόστος ΠΡΟΚΑΤ 90.000 ευρώ... Για βάλε τώρα "βάση", άδειες κλπ σίγουρα ξεπερνάει τα 110.000 ευρώ δηλαδή τα 1000 ευρώ/τ.μ. Κι όμως η εταιρεία διαφήμιζε χαμηλότερο κόστος από την αρχή για να πείσει τον πελάτη μου...

Link to comment
Share on other sites

chrisboub

 

ήμουν πολύ σαφής.

σύγκρινε τελικές τιμές και θα καταλάβεις...

με το κλειδί στο χέρι και το σπίτι στην θέση του...

όπως επίσης και την άδεια...διότι κανένας από αυτούς που πουλάνε προκάτ δεν έχουν υπολογίσει την τιμή της αδείας στο κόστος τους...

 

κάνε μια έρευνα και ξαναέλα

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.