Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Δήλωση πρώτης κατοικίας


pan77

Recommended Posts

Τώρα μπλέχτηκα κι εγώ! Λοιπον, ο ψιλός κύριος το δηλώνει απλά στο Ε9, αλλά εφόσον υπάρχει επικαρπωτής αυτός το δηλώνει ως Α κατοικία, ή άλλη κατοικία. Οπότε, εν προκειμένω δεν είναι Α κατοικία. Αυτό! :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση! υπάρχει κάποια εγκύκλιος που το αναφέρει αυτό? μας έχουν τρελάνει τελείως με τόσες διευκρινιστικές και εγκυκλίους! :)

Link to comment
Share on other sites

A, δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποια εγκύκλιος γι αυτό, και δε θυμάμαι να λέει κάτι στις εγκυκλίους ιδιαίτερα για αυτό, πέραν του ότι τη διαδικασία κάνει ο ψιλός κύριος. Άλλωστε είναι φορολογικό θέμα. Κι εγώ έτυχε να μιλήσω πριν λίγο με τη λογίστριά μου και μου το αποσαφήνισε, γιατί μπερδεύτηκα κι εγώ πριν με το ποιος από τους δύο το δηλώνει στην εφορία ως πρώτη ή άλλη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να σας πω την αποψη μου. Πρώτη Κατοικία είναι αυτή για την οποία έγινε χρήση της φοροαπαλλαγής κατά την αγορά.

Εγώ για παράδειγμα αγόρασα Α κατοικία για την οποία έκανα χρήση της φοροαπαλλαγής. 8 χρόνια αργότερα, πλήρωσα τον φόρο μεταβίβασης της πρώτης και ξανα έκανα χρήση της φοροαπαλλαγής για αγορά 'Α κατοικίας για την δεύτερη. Η πρώτη κατοικία μπορεί να είναι και κύρια αν είναι η μόνιμη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Eυγε νέος, το χεις πιασει το νόημα...

Κουραστηκα να διαβαζω μηνυματα που μπλεκουν τις 2 εννοειες και ενω στην αρχη προσπαθησα να τους το ξεκαθαρισω, μετα λυπης μου ειδα οτι ειναι μάταιο...

Τεσπα...ας μην το σκαλίζουμε και πολύ γιατι θα εμείς θα την πληρώσουμε στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περίπτωση που ο πελάτης μου έχει αποκτήσει το διαμέρισμα από γονική παροχή και ΔΕΝ έχει στην ιδιοκτησία του άλλο ακίνητο, τότε αυτό τι είναι???

 

Ο ίδιος δν θυμάται αν έχει πληρώσει φόρο ή εχει απαλλαγή(να σημειώσω πως το σπίτι έχει αντικειμενικη αξια γύρω στις 75000ευρω) , επίσης στο Ε1 αναφέρεται μόνο ότι είναι κύρια κατοικία!

 

Υ.Γ έχω καταλάβειε την διαφορά μεταξύ κύρια και πρώτης. Το θέμα μου είναι πως το μόνο που ξέρω είναι ο συμβολαιογραφικός τρόπος απόκτησης του!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανδρόγυνο έχει στην ιδιοκτησία του 2 διαμερίσματα/2ος και 5ος όροφος. Και τα δύο από 50% - 50% ο καθένας και τα οποία αποκτήθηκαν με αντιπαροχή. Διαμένουν στο διαμέρισμα του 5ου ορόφου. Στην αίτηση και υπεύθυνη δήλωση για την τακτοποίηση το διαμέρισμα του 5ου το βάζω Α' κατοικία. και του 2ου άλλη κατοικία. Λογικά είμαι σωστός. Αφού αποκτήθηκαν με αντιπαροχή και δεν πλήρωσαν φόρο στην εφορία μπορώ να βάλω και του 2ου ως Α' ώστε να πάει με 5%? (Α' κατοικία = η κατοικία για την οποία κάποιος πήρε απαλλάγή από την εφορία)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τήν καινούργια ιστοσελίδα. (Δεν ειναι πολύ γρήγορη ομως, όπως η προηγούμενη)

Θελω να τακτοποιήσω γκαραζ διαμερισματος ( απο κλειστο γκαραζ σε διαμέρισμα) και αναρωτιόμουνα αν πρεπει να δηλωθει σαν δευτερη κατοικια εφοσον το διαμερισμα (στην ιδια πολυκατοικια) ειναι η πρωτη κατοικια.

Στο διαμερισμα του θα τακτοποιησει και τον Η/χ του οποτε σκεφτομαι να του καταθέσω δυο φακελους. Εναν για τον Η/χ του διαμερρίσματος και εναν για το κλειστό γκαραζ.

Αλήθεια, για την τακτοποιηση με τον 3843 θα πρεπει να φτιαξουμε συμφωνητικο (για την αμοιβη μας ) με τον πελατη;

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Εαν στο γκαράζ δημιουργηθεί ανεξάρτητη κατοικία τότε κάνεις άλλο φάκελο. Για τον 3843 δε λένε τίποτα για συμφωνητικά. εκεί έχουμε τα 232 € που δε πάει παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Νάσαι καλά Μανώλη. Ευχαριστώ.

 

Οσον αφορά τον χαρακτηρισμό του κλειστού γκαραζ (που εγινε κατοικία) το θεωρώ σαν δευτερη κατοικία; ( βασιζόμενος στην καινούργια χρήση του ), η' σαν πρώτη κατοικία (εφοσον ειναι παρακολούθημα διαμερίσματος);

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.