Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όμορες ιδιοκτησίες


tsilena

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Έχω την εξής περίπτωση που θα χρειαζόμουνα μία γνώμη:

 

Ιδιοκτήτρια έχει στην κατοχή της δύο αγροτεμάχια, ανήκουν σε περιοχή κτηματολογίου με διαφορετικά ΚΑΕΚ.

 

Το ένα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, το δεύτερο χωρίζεται από το πρώτο με ρέμα και δεν είναι άρτιο.

Προς το παρόν, για την κατάθεση της αίτησης στη ΔΕΗ δε μας ενδιαφέρει η αρτιότητα.

 

Η ιδιοκτήτρια έχει συνάψει μισθωτήριο με μία εταιρεία για την κατασκευή Φ/Β σταθμού στο άρτιο αγροτεμάχιο και θέλει τώρα να κατεβάσει αίτηση φ/β σταθμού στη δεύτερη ιδιοκτησία της κάτω από το ρέμα.

 

Το δεύτερο αυτό αγροτεμάχιο, από τη στιγμή που έχει τον ίδιο ιδιοκτήτη με το νοικιασμένο, δε θεωρείται όμορο;

Link to comment
Share on other sites

τα όμορα γεωτεμάχια έχουν κοινό/ά όρια

μεταξύ των δύο όπως περιγράφεις υπάρχει ρέμα (κοινόχρηστο)

το όμορο δεν έχει να κάνει με τα πρόσωπα που έχουν την κυριότητα ή την νομή των γεωτεμαχίων

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είναι διαφορετικά γεωτεμάχια και τα νομικά/φυσικά πρόσωπα που καταθέτουν τις αιτήσεις είναι εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους, η ΔΕΗ θα δεχτεί και τις 2 αιτήσεις.

Οπότε δεν θα χρειαστεί καν να "εξηγήσεις" στη ΔΕΗ τί είναι τα όμορα αγροτεμάχια...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Κάπως έτσι το σκεφτόμουνα και εγώ, αλλά αυτό που με ενοχλούσε είναι ότι έχουν σαν κοινό σύνορο το στενό ρέμα και ότι για να πάει κανείς στο μη άρτιο πρέπει να περάσει από το άρτιο (υπάρχει γεφυράκι).

Ξεκάθαρη δουλεία δεν υπάρχει.

 

Όπως όμως λέτε και σεις, είναι δύο ξεκάθαροι παλιοί τίτλοι, όχι από νέα κατάτμηση.

 

Ο τοπογράφος μου έχει δώσει ένα τοπογραφικό, όπου απεικονίζονται και τα δύο αγροτεμάχια, γιατί υπάρχει ένα συμβόλαιο που περιγράφει και για τους δύο τίτλους.

 

Προτείνετε να κατέβουν δύο ανεξάρτητα τοπογραφικά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ θα έδινα οπωσδήποτε ανεξάρτητα τοπογραφικά!

Αλλιώς θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...

Link to comment
Share on other sites

tsilena: Το ότι είναι όμορρα και του ιδίου ιδδιοκτήτη τα αγροτεμάχια δεν επηρεάζει την εγκατάσταση 2 διαφορετικών Φ/Β πάρκων από τη στιγμή που θα ανήκουν σε διαφορετικές εταιρίες.

Θα σε νοιάζει μόνο αν πρόκειται για άθροισμα ισχύος > 500kW οπότε και θα πρέπει να πας για ΕΠΟ, άρα δεν θα μπορέσεις για το 2ο να κάνεις αίτηση.

Αλλά απ' ότι κατάλαβα μάλλον για 2 των 100kW πρόκειται.

 

Και ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ δύο διαφορετικά τοπογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

chris_gr: Υπάρχουν περιπτώσεις που οι πελάτες "ξέρουν"¨καλύτερα!

 

Αυτά ακριβώς τους λέω και εγώ, αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι αποφάσισε η ιδιοκτήτρια να κάνει δύο ενοικιαστήρια στην ΙΔΙΑ εταιρεία (και στο πάνω γαιοτεμάχιο και στο κάτω) και προχωρούν έτσι.

Με άκουσαν μόνο στα ξεχωριστά τοπογραφικά.

 

Όπως και να το σκεφτώ, η κατάσταση δεν είναι και τόσο ξεκάθαρη (περί όμορων εννοώ). Ελπίζω να ανησυχώ γιατί μου λείπουν γνώσεις που εσείς οι Πολ. Μηχ. έχετε, περί ομόρων, κοινοχρήστων εκτάσεων κλπ.

 

Είδομεν...

 

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Να γίνουν τα τοπογραφικά έτσι ώστε όταν υπερκαλύπτονται ο χώρος τοποθέτησης του ενός φ/β από το άλλο να είναι τουλάχιστον 151μ μακριά για να μη πας για ΕΠΟ. Φρόντισε οι αιτήσεις να γίνουν με χρονική διαφορά ώστε αν έχεις πρόβλημα με τα 150μ να μην είναι ο ένας φάκελος δίπλα στον άλλον και υποψιαστεί ο υπάλληλος του ΔΙΠΕΧΩ και κοιτάξει πόσο κοντά είναι. Δεν έχουν τα μέσα να τοποθετούν το κάθε φ/β που περνάει στον χάρτη αρκούνται στην <<αυθαίρετη>> δήλωση τοπογράφου και πελάτη ότι δεν υπάρχει άλλο κοντά στα 150μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.