Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Γιατι πολυ απλα το λουτρο δημιουργει αυτονομια στον οροφο ενω το W.C οχι...

Αν ειναι ν ανεβαινεις σκαλες για να κανεις ενα μπανιο αστο... :)

Ελληνικη νοοτροπια....

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα ...1.Αυξηση διαστασεων σοφιτας (αν εχει περασει το υψος σιγουρα δεν τακτοποιειται)...

 

Υπαρχει σοφιτα που να ειναι πανω απο το οριο της στεγης;;;;:D

Η στεγη μεχρι 2μετρα μπορει να ειναι, σωστα;; Αρα, τι σοφιτα μπορει να τακτοποιηθει;;

Link to comment
Share on other sites

α) Υπερβαση υψους οικοδομης αρα ψηλοτερη σοφιτα

β) Παιχνιδακια με τα φεροντα δοκαρια που δεν μετρανε στην μετρηση του υψους

γ) Παντα στις σοφιτες υπαρχουν χωροι κοντα στην περιμετρο που πρακτικα ειναι ανεκμεταλευτοι λογω χαμηλου υψους.Οι χωροι δηλαδη αυτοι δεν ειναι και οι πλεον πρακτικοι...απλα ειναι γιααααα....ξερεις....:)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λοιπόν και εγώ, που οι δικοί μου είχαν χτίσει προ 10ετίας κατοικία με ημιυπόγεια και όροφο με χρήση κατοικίας με κεραμοσκεπή. Τα 2 ημιυπόγεια τα έκαναν διαμερίσματα και κάτω από τη κεραμοσκεπή δημιούργησαν σοφίτα. Τα 2 διαμερίσματα του ορόφου είναι νόμιμα. Αυτό όλο τώρα πριν μερικά χρόνια μου το έγραψαν το κτίριο (εκτός σχεδίου βρίσκεται, απλά πληροφοριακά).Αν εγώ θέλω να τακτοποιήσω τους ημιυπόγειους χώρους και τη σοφίτα (δεν υπερβαίνει το ολικό επιτρεπόμενο ύψος της οικοδομής) πρέπει να καταθέσω στο όνομά μου 5 φακέλους? Εγώ αυτή τη στιγμή μένω στη σοφίτα και την έχω ως κύρια κατοικία.Πως μπερδεύτηκα έτσι?????

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λοιπόν και εγώ, που οι δικοί μου είχαν χτίσει προ 10ετίας κατοικία με ημιυπόγεια και όροφο με χρήση κατοικίας με κεραμοσκεπή. Τα 2 ημιυπόγεια τα έκαναν διαμερίσματα και κάτω από τη κεραμοσκεπή δημιούργησαν σοφίτα. Τα 2 διαμερίσματα του ορόφου είναι νόμιμα. Αυτό όλο τώρα πριν μερικά χρόνια μου το έγραψαν το κτίριο (εκτός σχεδίου βρίσκεται, απλά πληροφοριακά).Αν εγώ θέλω να τακτοποιήσω τους ημιυπόγειους χώρους και τη σοφίτα (δεν υπερβαίνει το ολικό επιτρεπόμενο ύψος της οικοδομής) πρέπει να καταθέσω στο όνομά μου 5 φακέλους? Εγώ αυτή τη στιγμή μένω στη σοφίτα και την έχω ως κύρια κατοικία.Πως μπερδεύτηκα έτσι?????

 

 

αν ειναι καθετη ιδιοκτησια,για ολο το κτισμα,καταθετεις ενα φακελο,μια αμοιβη

αν ειναι οριζοντιιες ιδιοκτησιες στον καθενα,οι φακελοι,επομενως και οι αμοιβες ειναι οσες ειναι οι οριζοντιες ιδιοκτησιες

Link to comment
Share on other sites

Ένα διαμέρισμα δεν είναι αυτοτελής ιδιοκτησία ανεξάρτητα από την όποια σύσταση που του έχει γίνει? Πιστεύω πως ναι, οπότε όσα είναι τα διαμερίσματα τόσα και οι φάκελοι.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.μου εφεραν μια κατοψη οροφου γραφειου με εναν η/χ .φυσικα ο η/χ εκλεισε και εχει μετατραπει σε δυο δωματια υπνου.πωσ τακτοποιω?γραφω στο σχεδιο του η/χ κατοικια?γιατι μετα ο ιδιοκτητης θελει να κανει αλλαγη χρησης απο γραφειο σε κατοικια στο νομιμο τμημα.στην υπευθυνη δηλωση τι γραφω στο 3 και 4?και στην τεχνικη εκθεση στην περιγραφη χωρου? στην χρηση χωρου με βαση την ο.α ,νεα αυθαιρετη χρηση?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου MARTHA1. Για να δείξεις τι τακτοποιείς, πάνω στην κάτοψη που έχεις πάρει από την πολεοδομία θα διαγραμμίσεις το χώρο που τακτοποιείς. Τον η/χ σου δλδ. Όσον αφορά την ενδεχόμενη μελλοντική αλλαγή από γραφείο σε κατοικία, δεν είναι θέμα που αφορά την τακτοποίηση. Στη δήλωση στη θέση (3) βάζεις τι χώρος είναι π.χ. η/χ και σε ποιόν όροφο για να υποδείξεις τη θέση. Στην (4) δηλώνεις τα τετραγωνικά του χώρου που τακτοποιείς. Ελπίζω να βοήθησα με τη λογική ότι κατανόησα σωστά τα ερωτήματά σου. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.μου εφεραν μια κατοψη οροφου γραφειου με εναν η/χ .φυσικα ο η/χ εκλεισε και εχει μετατραπει σε δυο δωματια υπνου.πωσ τακτοποιω

Κανονικά συμπληρώνεις τα έντυπα.

 

γραφω στο σχεδιο του η/χ κατοικια?

Εκει θα υπάρχει ένα θέμα. Λογικά και τροποποίηση μπορείς να κάνεις πρώτα αφού δεν επιρεάζεται ο υπό τακτοποίηση χώρος. Αλλά καλύτερα βάλε φάκελλο τακτοποίησης για κατοικία και μετά βάλε φάκελλο τροποποίησης της αδείας.

 

γιατι μετα ο ιδιοκτητης θελει να κανει αλλαγη χρησης απο γραφειο σε κατοικια στο νομιμο τμημα.

Ισχύει το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.