Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

An_Archi, δηλαδή δεν υπάρχουν περιοχές με μικρότερη Τ.Ζ. από αυτές τις Κ1, Κ2 κλπ?

Στον ν. Ιωαννίνων, Θεσπρωτίας είναι 400€. Εκεί τι θα βάλουνε?

Και σε μια μονοκατοικία,ο Η/Χ θα έχει άλλο πρόστιμο από ότι σε πολυκατοικία?

 

Πιστεύω πως θα τους κάνουν κανένα χουνέρι τους ιδιοκτήτες και θα τρέχουν και δεν θα προλαβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια ερωτηση και καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.Κτήριο τετραοροφο με δυο υπογεια .Αδεια του 2000. Το κτηριο στο ισογειο και Α οροφο εχει μια μαιζονετα. Στα εγγεκριμενα σχεδια στο Α υπογειο εχουμε σε ενα τμημα του μια αποθηκη και το λεβητοστασιο τα οποια στην πραξη ενσοματωθηκαν με την μαιζονετα του ισογειου -Α οροφου και εγιναν μια ωραιοτατη μαιζονετα τριων επιπεδων.Το λεβητοστασιο πηγε στο δευτερο υπογειο κατι το οποιο ενταξει ξερω οτι δεν επιτρεπεται (η οικοδομη δεν εχει καυσιμο αεριο).Ερχεται τωρα ο ιδιοκτητης της μαιζονετας και ζηταει να τακτοποιησει το Α υπογειο.Το ερωτημα ειναι :Mε τον 3843 τακτοποιειται η κατασταση μια χαρα με συνυπογραφη ολων των ιδιοκτητων στο κτηριο γα το λεβητοστασιο.Πληρωνουν μια χαρα το προστιμο και μου ζητανε να συνδεθουν με το αεριο.πως θα γινει αυτο αφου το λεβητοστασιο εχει παει στο δευτερο υπογειο κατι το οποιο απαγορευεται (δεν μπορω να κανω αναθεωρηση).Τελικα να το τακτοποιησω το λεβητοστασιο;Eσεις στην θεση μου τι θα κανατε;

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου έχω πολυκατοικία με μεζονέτα στους 2 ελευταίους ορόφους όπου υπάρχει σαλόνι-κουζίνα στον κάτω όροφο και στον πάνω όροφο έχει κλείστει το κενό – αίθριο (όπου έβλεπες κάτω το σαλόνι ) και έγιναν δωμάτια.


  • Εγώ τακτοποιώ χώρο από αίθριο σε κατοικία;
 
Ναι.
 
Στην περίπτωση που έχει αλλάξει η θέση της σκάλας για να ανεβείς επάνω, τι κάνω;

 

Τώρα τίποτα. Μετά την τακτοποίηση κάνεις μια τροποποίηση αδείας.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω τα φυντανια που συνεταξαν τον νομο μια απλη ερωτησουλα που θα λυσει αρκετες αποριες κυριως οσον αφορα το θεμα που συζητιεται με τα υπογεια και τις κλεισμενες πυλωτες...

 

Περιπτωση ημιυπαιθριου που εχει κλειστει και μετατραπει σε ΜΠΑΝΙΟ τακτοποιειται ή οχι?

 

Συμφωνα με ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ δεν υπαγεται στην ρυθμιση καθως απο χωρος βοηθητικης χρησης παραμενει χωρος βοηθητικης χρησης.

 

Αλλα θελανε να γραψουν και αλλα γραψανε....

Η εννοια του βοηθητικου και κυριου χωρου ειναι αδιαμφισβητητη και μονοσημαντα ορισμενη στον ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟ κανονισμο.

Αν αυτοι οι κυριοι ειχαν κατι αλλο στο μυαλο τους για το τι ειναι κυριος και βοηθητικος χωρος, ας βγαλουν μια εγκυκλιο να μας ενημερωσουν κι εμας....

Link to comment
Share on other sites

Καμμια γνωμη για το ερωτημα που εθεσα πιο πανω;

 

Μια ερωτηση στην πολεοδομια ,θα ηταν η πιο σωστη κινηση

ο νομος αφηνει μεγαλα κενα απο νομικη αποψη

Link to comment
Share on other sites

εχουμε μια μεζονετα,με υπογειο χαρακτηρισμενο ως γκαραζ και θελουμε να τα αλλαξουμε χρηση

Η αδεια εχει εκδοθει το 2005,η κατασκευη ειναι ακομη σε εξελιξη,δεν εχει παρει τελικη θεωρηση το κτισμα

ο νομος 3843 αναφερει οτι δικαιωμα υπαγωγης στη ρυθμιση εχουν οι χωροι που η αδεια τους εχει εκδοθει η αναθεωρηθει μεχρι τις 2/7/2009

εχουμε καποιο κολλημα που δεν εχουμε τελικη θεωρηση του κτιριου?

παιζει ρολο σε τι σταδιο αποπερατωσης βρισκομαστε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.