Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα.

Έχω και εγώ μια περίπτωση που θα ήθελα να με βοηθήσετε.

Άδεια του '78, Δυόροφο κτίσμα:

-στο ισόγειο υπάρχουν καταστήματα με πατάρια και μια αποθήκη

- στον όροφο κατοικία.

Θέλουν να τακτοποιήσουν πατάρι της αποθήκης (που δεν υπήρχε στην άδεια καθόλου) ως κατοικία.

Υπάρχει υπόλοιπο σ.δ.

Αυτό που ρωτάω είναι αν σε άδεια προσθήκης αργότερα θα αφαιρεθούν τα τετραγωνικά της τακτοποίησης.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα τετραγωνικά δεν αφαιρούνται.

 

 

Αντιγραφή από παλιότερη ανάρτηση, βάσει σεμιναρίου του ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας.

 

Σε οικόπεδο όπου υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, ο νόμος Σουφλιά προέβλεπε ότι σε μελλοντική προσθήκη, οι τακτοποιούμενοι χώροι θα αφαιρούνταν από το υπόλοιπο. Ο νέος νόμος προβλέπει ότι το υπόλοιπο δόμησης δεν επηρεάζεται. Όσοι χώροι έχουν τακτοποιηθεί με το νόμο Σουφλιά, θα πρέπει να ξαναδηλωθούν για να μη χάσουν το υπόλοιπο δόμησης. Το νέο πρόστιμο θα συμψηφισθεί με το παλιό. Παρόν στο ακροατήριο ήταν και ο διευθυντής της Πολεοδομίας Θεσσαλονίκης, ο οποίος διαφώνησε με αυτό και είπε ότι δε χρειάζεται αυτή η διαδικασία. ΤΕΕ και διευθυντής είχαν τα δικά τους και άκρη δεν βγήκε αφού ο ένας την έλεγε στον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

σε δική μου περίπτωση το έβαλα όπως το σχέδιο της κατοψης ως ορίζει και ο νόμος

 

Σωστά, απλά η ερώτησή μου είναι πως να δηλωθει προς τακτοποίηση κάτι που δεν στέκει πολεοδομικά ? (βλ. διαστάσεις η/υ χώρου με βάθος > πλάτους)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

θα ήθελα παρακαλώ πολύ μία απάντηση στα δύο ερωτήματά μου

1. pilotis έχει μετατραπεί σε κλειστό χωρο στάθμευσης και ο ιδιοκτήτης μου ζητάει τακτοποίηση. επειδή του εξηγώ ότι αυτό δεν εντάσσετε στον νόμο μου λέει να κάνουμε μετατροπή από pilotis σε η/χ και ας το χρησιμοποιεί αυτός σας γκαράζ διότι φοβάται την αυτοψία

2. κατάστημα με πατάρι εχει γίνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία παλαιότερα με την προυπόθεση να κατεδαφιστεί το πατάρι το οποίο ιδιοτήτης δήλωσε ότι θα κάνει αλλά δεν το κατεδάφισε ποτε.θέλει τώρα να το τακτοποιήσει με τον σημερινό νόμο. Γίνετε?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ, έχω ένα επείγον ερώτημα προς όποιον γνωρίζει:

τα σχέδια των κατόψεων που υποβάλουμε με τον φάκελο της νομιμοποίησης πρέπει να είναι επικυρωμένα;;;

Εκανα την βλακεία και πήρα αντίγραφα απο την πολεοδομία, που τα επικύρωσα κιόλας από την αρχική άδεια μιας οικοδομής, ενώ ακολούθησε αναθεώρηση (από 2 γίναν 3 τα διαμερίσματα) και τώρα ίσως δεν προλαβαίνω να ξαναζητήσω τον φάκελο για αντίγραφα... :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε χρειάζεται.

Θα γράψεις απλά στην ΥΔ ότι είναι αντίγραφα από την σειρά του ιδιοκτήτη.

Το ίδιο και για το στέλεχος και τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε χρειάζεται.

Δε γράψεις απλά στην ΥΔ ότι είναι αντίγραφα από την σειρά του ιδιοκτήτη.

Το ίδιο και για το στέλεχος και τοπογραφικό.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.