Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

@harisma23

είναι γνωστό ότι ο νόμος ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ σε υπόγειο να έχει εξωτερική πρόσβαση ΞΕΜΠΑΖΩΜΕΝΗ...

μπορεί να μην το προέβλεπε η αρχική άδεια αλλά κάτι τέτοιο ΜΠΟΡΕΙ να νομιμοποιηθεί (άσχετα που δεν αξίζει τον κόπο)

 

και, είναι επίσης γνωστό ότι δεν αποτελεί αφετηρία μέτρησης υψών το ξεμπαζωμένο σημείο μπροστά από την πόρτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα με τα υψόμετρα...μπορεί να ανοιχτεί πόρτα χωρίς να ξεμπαζωθεί το έδαφος. Απλά δεν την έχει ανοίξει ακόμα και θέλει να το κάνει τώρα, όπως νόμιζε μαζί με την αλλαγή χρήσης...δηλαδή η συμβουλή μου προς αυτόν θα πρέπει να είναι "άνοιξε τη αρκεί να μη σε πιάσουν"? Δε νομίζω μιας και θα έχει θέμα με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες στην πολυκατοικία σίγουρα....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! ειμαι νεα αρχιτεκτονασ και μου εχει τυχει μια περιπτωση γκαρσονιερασ οπου εχουν κλεισει τον ημιυπαιθριο (7 τ.μ.) αλλα και ενα τμημα του φωταγωγου(4 τ.μ.). ο φωταγωγοσ τακτοποιειται εφοσον ειναι εντοσ του κτιριακου ογκου. με ποιον τροπο το διαπιστωνω αυτο?? σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να κοπουν 2 παραβολα? ενα των 250 για τον ημιυπαιθριο και ενα των 350 για τον φωταγωγο?? το προστημο τελικα βγαινει αθριστικα (7+4=11) απο το οποιο αφαιρουνται τα παραβολα παλι αθριστικα(250+350=600)??

Link to comment
Share on other sites

@harisma23

είναι γνωστό ότι ο νόμος ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ σε υπόγειο να έχει εξωτερική πρόσβαση ΞΕΜΠΑΖΩΜΕΝΗ...

 

και, είναι επίσης γνωστό ότι δεν αποτελεί αφετηρία μέτρησης υψών το ξεμπαζωμένο σημείο μπροστά από την πόρτα...

 

Εννοούνται τα παραπάνω. Απλώς επειδή στο 95% (και λίγο λέω) των υπόγειων που έχουν μετατραπεί από βοηθητικοί χώροι σε κύριας χρήσης, έχει υπάρξει εκτενές ξεμπάζωμα, γι' αυτό πρότεινα στο συνάδελφο να μην ασχοληθεί με την πόρτα, καθώς ούτως ή άλλως θα παραμείνει το πολύ πιο σημαντικό θέμα του ύψους και του όγκου. Σε τελική ανάλυση αν ποτέ γίνει καταγγελία για την πόρτα (μάλλον απίθανο) θα έχει το χρόνο για να εκδόσει τη σχετική άδεια ώστε να τη νομιμοποιήσει, μαζί με τις σχετικές διαμορφώσεις.

 

Τέλος πάντων το κουράσαμε, ενώ νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι δεν πρέπει να ασχοληθούμε με την πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω μιας και θα έχει θέμα με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες στην πολυκατοικία σίγουρα....

 

Άνετα οι γείτονές του μπορούν να τον μπλοκάρουν.

 

Κάτι μου λέει που το άνοιγμα της πόρτας θα γίνει με κοπή περιμετρικού τοιχείου υπογείου,

άρα επέμβαση σε Φ.Ο.

 

Άδεια να ήθελε να βγάλει για μία τέτοια επέμβαση, θα του ζητούσαν και συνυπογραφή των υπολοίπων ιδιοκτητών

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! ειμαι νεα αρχιτεκτονασ και μου εχει τυχει μια περιπτωση γκαρσονιερασ οπου εχουν κλεισει τον ημιυπαιθριο (7 τ.μ.) αλλα και ενα τμημα του φωταγωγου(4 τ.μ.). ο φωταγωγοσ τακτοποιειται εφοσον ειναι εντοσ του κτιριακου ογκου. με ποιον τροπο το διαπιστωνω αυτο?? σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να κοπουν 2 παραβολα? ενα των 250 για τον ημιυπαιθριο και ενα των 350 για τον φωταγωγο?? το προστημο τελικα βγαινει αθριστικα (7+4=11) απο το οποιο αφαιρουνται τα παραβολα παλι αθριστικα(250+350=600)??

 

Πολυ σωατα απαντησες σε ολα....

Ο φωταγωγος εντασσεται στον ογκο του κτιριου και τακτοποιειται κανονικα...

Αν διαβασεις τον νομο το αναφερει ξεκαθαρα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! ειμαι νεα αρχιτεκτονασ και μου εχει τυχει μια περιπτωση γκαρσονιερασ οπου εχουν κλεισει τον ημιυπαιθριο (7 τ.μ.) αλλα και ενα τμημα του φωταγωγου(4 τ.μ.). ο φωταγωγοσ τακτοποιειται εφοσον ειναι εντοσ του κτιριακου ογκου. με ποιον τροπο το διαπιστωνω αυτο?? σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να κοπουν 2 παραβολα? ενα των 250 για τον ημιυπαιθριο και ενα των 350 για τον φωταγωγο?? το προστημο τελικα βγαινει αθριστικα (7+4=11) απο το οποιο αφαιρουνται τα παραβολα παλι αθριστικα(250+350=600)??

 

Πολυ σωατα απαντησες σε ολα....

Ο φωταγωγος εντασσεται στον ογκο του κτιριου και τακτοποιειται κανονικα...

Αν διαβασεις τον νομο το αναφερει ξεκαθαρα...

 

Εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι απάντησε σε όλα σωστά. Έχω την εντύπωση πως ο φωταγωγός πάει στην ίδια κατηγορία με τον ημιυπαίθριο, όπως και οποιοσδήποτε άλλος ανοιχτός χώρος. Οπότε ένα παράβολο πρέπει να πληρωθεί των 250 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και δεν απάντησε σωστά!

 

Εφόσον πρόκειται για ΜΙΑ ιδιοκτησία (αυτό είναι που μετράει πάντα), θα υποβάλλει ΕΝΑ φάκελλο με ένα παράβολο των 250 Ευρώ, αφού πρόκειται για νέα χρήση κατοικίας, ο οποίος θα περιλαμβάνει την αλλαγή χρήσης και του ημιυπαιθρίου και του φωταγωγού.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και δεν απάντησε σωστά!

 

Εφόσον πρόκειται για ΜΙΑ ιδιοκτησία (αυτό είναι που μετράει πάντα), θα υποβάλλει ΕΝΑ φάκελλο με ένα παράβολο των 250 Ευρώ, αφού πρόκειται για νέα χρήση κατοικίας, ο οποίος θα περιλαμβάνει την αλλαγή χρήσης και του ημιυπαιθρίου και του φωταγωγού.

 

Καλα ενταξει....οτι πειτε...το κριμα στο λαιμο σας ομως...:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.