Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Γεια σας και από εμένα!

ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω:

 

1) πότε είναι η τελευταία προθεσμία για την υποβολλή των αιτήσεων τακτοποίησης? Εγώ γνωρίζω για 28 Δεκεμβρίου. Ισχύει? Έχει δοθεί ή θα δοθεί παράταση?

 

2) οι δόσεις αποληρωμής του προστίμου είναι 6 ή αυξήθηκαν στις 10?

 

3) Για την παρακάτω περίπτωση: Ισόγειο διαμμέρισμα πολυκατοικίας με ημιυπάθριο (στο ισόγειο) + υπόγεια αποθήκη (δηλωμένη στην πολεοδομία ως αποθήκη) + υπόγειο γκαράζ, όλα αυτά χρησιμοποιούνται ως κατοικία και το ισόγειο με το υπόγειο ενώνονται με σκάλα εσωτερική, η οποία όμως δεν φαίνεται στα σχέδια της πολεοδομίας. Το ερώτημα είναι: Ναι μεν κάνω 2 αιτήσεις (μία για το ισόγειο και μία για το υπόγειο) αλλά στην αίτηση του υπογείου τι χρήση βάζω ως αρχική χρήση? Πρώτη ή δεύτερη κατοικία ανάλογα με το τι είναι το ισόγειο? Γιατί στην ουσία δεν πρόκεται για κατοικία αλλά για αποθήκη...

 

Ευχαριστώ πολύ!

'Ελεος πια με την παραπληροφόρηση . Πόσες φορές θα το πούμε πως αν δεν γνωρίζουμε δεν απαντάμε και επομένως δεν κρεμάμε και συνάδελφο μας .

β) Ψηφίστηκε η τροπολογία (αναμένεται η ψήφιση και στο σύνολό της) οπότε είναι θέμα ημερών να γίνει και επίσημα ΦΕΚ.

γ)Αρχική χρήση έχεις αποθηκευτικό χώρο . Είναι σαφές το είπες και μόνη σου . Από τη στιγμή που χρησιμοποιείται ως μια ενιαία κατοικία τότε το δηλώνεις ως Α' κατοικία . Αν τυχόν δεν στο δεχθεί ένας , θα στο δεχτούν όλοι οι άλλοι γιατί αυτό είναι και το σωστό . Με τίποτα δεν είναι άλλη χρήση πάντως . Αλλη χρήση είναι τα γραφεία , τα καταστήματα και οτιδήποτε δεν είναι κατοικία .Τόσο απλά...

Link to comment
Share on other sites

εχω παρομοια περιπτωση.σε κατοψη οικ. αδ. χαρακτηρισμενη ως γραφειο ,υπηρχε η/χ που εκλεισε.εγιναν δυο υπνοδωματια σε αυτον τον η/χ.ο ιδιοκτητης θελει να τον ρυθμισει ως κατοικια.το προστιμο υπολογιζεται ως αλλη κατοικια Η ως αλλη χρηση?αυτοι οι χαρακτηρισμοι αναφερονται στο τι ειναι το νομιμο τμημα η στο τι χρηση αποκτα ο η/χ?

 

αλλη γνωμη κανεις?

Link to comment
Share on other sites

@ jbosdas

 

1)στην αρχική άδεια ήταν εξώστης, μετά έγινε τροποποίηση της αδείας

2)στα σχέδια της άδειας η σκάλα ήταν εξωτερική (χτιστή προφανώς κλειστή, δεν τα έχω παραλάβει ακόμη) και μετά έγινε εσωτερική που ανεβαίνει από υπόγειο στον όροφο

Link to comment
Share on other sites

@samantha_10_09

 

Μια αιτηση θα κανεις, οχι 2...

Μια κατοικια θεωρειται αφου υπαρχει εσωτερικη σκαλα οπως μας ειπες.

Προσεξε, οχι κλιμακοστασιο (κοινοχρηστος χωρος) αλλα εσωτετικη σκαλα....αλλο το ενα...αλλο το αλλο....

 

Το τι θα το δηλωσεις, εξαρταται τι εχουν δηλωσει οι ιδιοκτητες το ισογειο στην εφορια....αν ειναι Α΄κατοικια, καλως, αλλιως πας με αλλη κατοικια...

Link to comment
Share on other sites

'Ελεος πια με την παραπληροφόρηση . Πόσες φορές θα το πούμε πως αν δεν γνωρίζουμε δεν απαντάμε και επομένως δεν κρεμάμε και συνάδελφο μας .

β) Ψηφίστηκε στην ολομέλεια η τροπολογία οπότε είναι θέμα ημερών να γίνει και επίσημα ΦΕΚ.

γ)Αρχική χρήση έχεις αποθηκευτικό χώρο . Είναι σαφές το είπες και μόνη σου . Από τη στιγμή που χρησιμοποιείται ως μια ενιαία κατοικία τότε το δηλώνεις ως Α' κατοικία . Αν τυχόν δεν στο δεχθεί ένας , θα στο δεχτούν όλοι οι άλλοι γιατί αυτό είναι και το σωστό . Με τίποτα δεν είναι άλλη χρήση πάντως . Αλλη χρήση είναι τα γραφεία , τα καταστήματα και οτιδήποτε δεν είναι κατοικία .Τόσο απλά...

 

 

Συνάδερφε επειδή αναφέρεσαι σε εμένα, οφειλώ να σου απαντήσω...

 

β ) τα link που παρέθεσα είδες που αναφέρονται??? την τελευταία εγκλυκλιο την διάβασες?? εφόσον ΔΕΝ έχει δημοσιευτεί το ΦΕΚ η παράταση δεν ισχύει για τις πολεοδομικές αρχές, κι για αυτό τον λόγο παρέπεμψα στην εγκύκλιο 19 το συνάδερφο . Εκεί ξεκαθαρίζεται το θέμα με την παράταση της ταχυδρομικής αποστολής κι όσο για τις δόσεις Ο,ΤΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΣΤΟ ΠΟΛΥΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΦΕΚ. Και όσο για το θέμα ημερών της δημοσίευσής του, επέτρεψε μου να έχω κάποιες επιφυλάξεις...

 

γ ) όσο για τη χρήση του υπογείου, ξεκαθάρισα ότι εφοσον το υπόγειο αποτελεί ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ιδιοκτησία δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις ως ακίνητο Άλλης Κατοικίας (ο αποθηκευτικός χώρος δεν είναι κατοικία), παρά μόνο ως ακίνητο Άλλης Χρήσης

 

Ελπίζω να είμαι σαφής...

Link to comment
Share on other sites

Anna pol θα διαφωνησω μαζι σου.....τον λογο θα τον διαβασεις στο προηγουμενο ποστ μου.

Δεν εχει σημασια τι ειναι δηλωμενος ο χωρος στην αποθηκη...αυτο ερχεσαι ν αλλαξεις με τον 3843, την νεα χρηση του χωρου.Συνεπως το δηλωνεις ως κατοικια...

 

Κατα τ αλλα θα συμφωνησω στο οτι η adadim για μια ακομα φορα( το χει κανει και σ εμενα) ειναι αδικη με συναδελφους της.Στην δικη σου περιπτωση ορθα μιλησε για παραπληροφορηση, στην δικη μου οχι...τεσπα...λιγη σημασια εχει...

Δεν ειπε κανεις οτι το φορουμ εδω μεσα ειναι πανακεια.Οποιος εμπιστευεται και ακολουθει πιστα αυτα που διαβαζει εδω μεσα, χωρις να τα ψαξει και αλλου, ειναι αξιος της μοιρας του...

Δεν υπαρχει λογος για προσωπικες αντιπαραθεσεις που δεν οδηγουν πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

'Αδικη που λέω πως οι απαντήσεις που κατά καιρούς δίνονται από κάποιους δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα ? Δεν νομίζω ...

Απλώς όταν γίνεται πάνω από μια φορά τότε το επισημαίνω .

Αnna_pol συνεχίζεις να παραπληροφορείς τη συνάδελφο μας ...Διάβασε καλά το νόμο και τις ερμηνευτικές εγκυκλίους (όπως έχουν κάνει τόσοι άλλοι συνάδελφοί μας και εγώ)σε παρακαλώ και μετά απάντα υπεύθυνα σε κάποιον από δω μέσα ή μην απαντάς καθόλου αν δεν ξέρεις , δεν είσαι σίγουρη ή αγνοείς .

Υ.Γ. 'Εγραψες (εκτός των άλλων)πως η τροπολογία δεν έχει ακόμα ψηφιστεί και αυτό και σχολίασα .

Υ.Γ. 2 Ακριβώς για να μη σε θίξω προσωπικά δεν έκανα quote το μήνυμα σου .

Link to comment
Share on other sites

και μια ερώτηση προς όλους τους ενδιαφερομένους...Μόνο εγώ "αντιλήφθηκα" ότι το πρόστιμο πάει με την χρήση που είχε απο την ΑΔΕΙΑ το ακίνητο??? Δηλαδή τα άλλης χρήσης ακίνητα θεωρούνται αυτά που ήταν πχ αρχικά κατοικίες κι άλλαξαν αυθαίρετα χρήση σε αποθηκευτικούς χώρους? σαν παράδειγμα δλδ...για να εξηγήσω και τον υψηλότερο συντελεστή στο πρόστιμο για αυτές τις περιπτώσεις

 

Συνάδερφε δεν δεν είναι προσωπική αντιπαράθεση. Ο καθένας άλλωστε μπορεί να γράφει ό,τι θέλει και δικαίωμα του καθενός να υιοθετήσει οποαδήποτε άποψη, απλά θέλω λιγάκι να ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ!

 

όχι τίποτα άλλο, άλλα όταν μιλάς για παραπληροφόρηση και ζητάς κι έλεος όπως και να έχει είσαι προκλητικός 8-)

 

Παρόλα αυτά πραγματικά θα ήθελα να ακούσω κι άλλες αποψείς μπας κι αλλαξω κι εγώ γνώμη :)

 

είμαι πολύ περίεργη να δω τις δικές σου υπεύθυνες αναφορές στη νομοθεσία και ειλικρινά ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΣΥΓΝΩΜΗ

 

τις αντιστοιχες σελίδες απο το ypeka τις έχω παραθέσει από την αρχή της όλης ιστορίας που ξαφνικά προέκυψε!!! μα τι στο καλό σκεφτόμουνα κι ήθελα να βοηθήσω συνάδερφο:confused:

 

ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!! και να μην ήξερες καν την ύπαρξη της εγκυκλίου, κάτσε και δίαβασε αφού τόσο απλόχερα στην δίνω! όταν κάνουμε κάποιες λάθος εκτιμήσεις (για οποιοδήποτε λόγο) καλό και φρόνημο είναι να ψάχνουμε κάποια πράγματα κι όχι να γινόμαστε εριστικοί προκειμένου να υπερασπιστούμε την αρχική μας τοποθέτηση...ΑΥΤΑ και καλό μας βράδυ!

 

και για να ΜΗΝ σας βαζω να διαβάζετε ολόκληρη 3σέλιδη εγκύκλιο σας παραθέτω την τελευταία της παράγραφο

 

"Μετά τα παραπάνω και επειδή έχει προωθηθεί τροποποίηση του ν. 3843/10

για παράταση της ταχυδρομική υποβολής των δικαιολογητικών, η οποία θα έχει

αναδρομική ισχύ παρακαλούνται οι πολεοδομικές υπηρεσίες να παραλαμβάνουν τις

αιτήσεις που έχουν αποσταλεί ταχυδρομικά και μετά την 28η Οκτωβρίου 2010. Ο

έλεγχος των υποβληθέντων δικαιολογητικών και ο υπολογισμός της ειδικής εισφοράς

θα γίνει μετά την ψήφιση της σχετικής τροπολογίας.

Η Γενική Γραμματέας

Ε:

1] Χρ. Αρχείο

2] Τμήμα α

3] Τμήμα β

Μ. Καλτσά"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.