Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

γ ) όσο για τη χρήση του υπογείου, ξεκαθάρισα ότι εφοσον το υπόγειο αποτελεί ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ιδιοκτησία δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις ως ακίνητο Άλλης Κατοικίας (ο αποθηκευτικός χώρος δεν είναι κατοικία), παρά μόνο ως ακίνητο Άλλης Χρήσης

 

Ελπίζω να είμαι σαφής...

 

Όχι. Κάνεις λάθος. Η κατηγοριοποίηση "Α' κατοικία-άλλη κατοικία-άλλη χρήση", γίνεται με βάση την σημερινή πραγματική χρήση προς "τακτοποίηση". Δηλαδή μια υπόγεια αποθήκη που μετετράπη σε κατοικία, θα δηλωθεί ως "άλλη κατοικία" ή ως "Α'" εφόσον πρόκειται για τμήμα μεζονέτας η οποία είναι Α κατοικία. Ένα κατάστημα ή ένα γραφείο με κλεισμένο Η/Χ, "τακτοποιεί" τον Η/Χ ως "άλλη χρήση" κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι δεν εννοούν να καταλάβουν τα αυτονόητα !!!

Ας διαβάσουμε λοιπόν τα παρακάτω μπας και λύσουμε το θέμα της τροπολογίας (για αρχή , γιατί για τα υπόλοιπα ας κρίνουν όλοι οι υπόλοιποι συνάδελφοι πως πρέπει να υπολογίζεται το πρόστιμο σε σχέση με τη χρήση του χώρου )

 

 

"Η τροπολογία των υπουργών Εσωτερικών κ. Ι. Ραγκούση, Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου, Εργασίας κυρίας Λούκας Κατσέλη, και του αναπληρωτή υπουργού Περιβάλλοντος κ. Ν. Σηφουνάκη προστέθηκε στο Σχέδιο Νόμου «Σύσταση Εθνικού Συμβουλίου Οδικής Ασφάλειας και Γενικής Διεύθυνσης Οδικής Ασφάλειας, εποπτεία και βελτίωση του θεσμού του Τεχνικού Ελέγχου οχημάτων για την προαγωγή της οδικής ασφάλειας και την προστασία του περιβάλλοντος, Κύρωση Σύμβασης μεταξύ Ελληνικού Δημοσίου και Ο.Α.Σ.Θ. και άλλες διατάξεις»

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=1&artId=323783&dt=24/11/2010"

 

 

 

Β Ο Υ Λ Η Τ Ω Ν Ε Λ Λ Η Ν Ω Ν

 

ΙΓ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ

ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΣΥΝΟΔΟΣ B΄

 

 

 

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΟΛΟΜΕΛΕΙΑΣ

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΛΑʼ

Τρίτη 30 Νοεμβρίου 2010

ʽΩρα 6.00ʼ μ.μ.

 

 

 

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΛΒʼ

Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2010

ʽΩρα 10.00ʼ π.μ.

 

 

 

Αʼ

 

 

 

Σ Χ Ε Δ Ι Α Ν Ο Μ Ω Ν

 

 

 

ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ, ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ

ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ

 

 

 

Ψήφιση στο σύνολο του σχεδίου νόμου: «Κατάργηση και συγχώνευση υπηρεσιών, οργανισμών και φορέων του δημόσιου τομέα».

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Γεώργιος Αρβανιτίδης και Προκόπης Παυλόπουλος

 

ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

 

Ψήφιση στο σύνολο του σχεδίου νόμου: «Εφαρμογή της αρχής των ίσων ευκαιριών και της ίσης μεταχείρισης ανδρών και γυναικών σε θέματα εργασίας και απασχόλησης – Εναρμόνιση της κείμενης νομοθεσίας με την Οδηγία 2006/54/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 5ης Ιουλίου 2006 και άλλες συναφείς διατάξεις».

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Ελένη Τσιαούση και Ευγενία Τσουμάνη - Σπέντζα

 

ΥΠΟΔΟΜΩΝ, ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ

 

Μόνη συζήτηση επί της αρχής, των άρθρων και του συνόλου του σχεδίου νόμου: «Σύσταση Εθνικού Συμβουλίου Οδικής Ασφάλειας και Γενικής Διεύθυνσης Οδικής Ασφάλειας, εποπτεία και βελτίωση του θεσμού, του Τεχνικού Ελέγχου οχημάτων για την προαγωγή της οδικής ασφάλειας και την προστασία του Περιβάλλοντος, Κύρωση Σύμβασης μεταξύ Ελληνικού Δημοσίου και Ο.Α.Σ.Θ. και άλλες διατάξεις».

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Ιωάννης Αμοιρίδης και Κυριάκος Μητσοτάκης

Σημείωση: Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφάσισε στη συνεδρίασή της, της 25.11.2010, τη συζήτηση του νομοσχεδίου σε 2 συνεδριάσεις.

 

 

 

 

 

 

Β Ο Υ Λ Η Τ Ω Ν Ε Λ Λ Η Ν Ω Ν

 

ΙΓ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ

ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΣΥΝΟΔΟΣ B΄

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΟΛΟΜΕΛΕΙΑΣ

 

 

 

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΛΣΤʼ

Τρίτη 7 Δεκεμβρίου 2010

ʽΩρα 6.00ʼ μ.μ.

 

 

 

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΛΖʼ

Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου 2010

ʽΩρα 10.00ʼ π.μ.

 

 

 

 

Σ Χ Ε Δ Ι Α Ν Ο Μ Ω Ν

 

 

 

 

ΥΠΟΔΟΜΩΝ, ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ

 

 

 

Ψήφιση στο σύνολο του σχεδίου νόμου: «Σύσταση Εθνικού Συμβουλίου Οδικής Ασφάλειας και Γενικής Διεύθυνσης Οδικής Ασφάλειας, εποπτεία και βελτίωση του θεσμού, του Τεχνικού Ελέγχου οχημάτων για την προαγωγή της οδικής ασφάλειας και την προστασία του Περιβάλλοντος, Κύρωση Σύμβασης μεταξύ Ελληνικού Δημοσίου και Ο.Α.Σ.Θ. και άλλες διατάξεις».

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Ιωάννης Αμοιρίδης και Κυριάκος Μητσοτάκης

 

ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ, ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ

 

 

Μόνη συζήτηση επί της αρχής, των άρθρων και του συνόλου του σχεδίου νόμου: «Εξορθολογισμός διαδικασιών και επιτάχυνση της διοικητικής δίκης και άλλες διατάξεις».

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Βασιλική Τσόνογλου - Βυλλιώτη και Προκόπης Παυλόπουλος

Σημείωση: Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφάσισε στη συνεδρίασή της, της 2.12.2010, τη συζήτηση του νομοσχεδίου σε 2 συνεδριάσεις.

Αθήνα, 3 Δεκεμβρίου 2010

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ

Link to comment
Share on other sites

και μια ερώτηση προς όλους τους ενδιαφερομένους...Μόνο εγώ "αντιλήφθηκα" ότι το πρόστιμο πάει με την χρήση που είχε απο την ΑΔΕΙΑ το ακίνητο??? Δηλαδή τα άλλης χρήσης ακίνητα θεωρούνται αυτά που ήταν πχ αρχικά κατοικίες κι άλλαξαν αυθαίρετα χρήση σε αποθηκευτικούς χώρους? σαν παράδειγμα δλδ...για να εξηγήσω και τον υψηλότερο συντελεστή στο πρόστιμο για αυτές τις περιπτώσεις

 

Συνάδερφε δεν δεν είναι προσωπική αντιπαράθεση. Ο καθένας άλλωστε μπορεί να γράφει ό,τι θέλει και δικαίωμα του καθενός να υιοθετήσει οποαδήποτε άποψη, απλά θέλω λιγάκι να ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ!

 

όχι τίποτα άλλο, άλλα όταν μιλάς για παραπληροφόρηση και ζητάς κι έλεος όπως και να έχει είσαι προκλητικός 8-)

 

Παρόλα αυτά πραγματικά θα ήθελα να ακούσω κι άλλες αποψείς μπας κι αλλαξω κι εγώ γνώμη :)

 

νομιζω οτι το προστιμο υπολογιζεται αναλογα με τη χρηση του τροποποιουμενου χωρου.οχι με τη χρηση της αδειας.εγω αυτο εχω καταλαβει.γιαυτο κι εγω ρωτησα πριν για η/χ κατοψης γραφειου ,που ομως ο η/χ αλλαξε απο βοηθητικη χρηση σε κατοικια.αρα θα παει με προστιμο κατοικιας.καταλαβα καλα?

 

Όχι. Κάνεις λάθος. Η κατηγοριοποίηση "Α' κατοικία-άλλη κατοικία-άλλη χρήση", γίνεται με βάση την σημερινή πραγματική χρήση προς "τακτοποίηση". Δηλαδή μια υπόγεια αποθήκη που μετετράπη σε κατοικία, θα δηλωθεί ως "άλλη κατοικία" ή ως "Α'" εφόσον πρόκειται για τμήμα μεζονέτας η οποία είναι Α κατοικία. Ένα κατάστημα ή ένα γραφείο με κλεισμένο Η/Χ, "τακτοποιεί" τον Η/Χ ως "άλλη χρήση" κ.ο.κ.

 

tpanag τι λες για η/χ γραφειου που εγινε υπνοδωματια?πως λες οτι τακτοποιειται ?ως κατοικια η ως γραφειο?

Link to comment
Share on other sites

είμαι πολύ περίεργη να δω τις δικές σου υπεύθυνες αναφορές στη νομοθεσία και ειλικρινά ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΣΥΓΝΩΜΗ

 

τις αντιστοιχες σελίδες απο το ypeka τις έχω παραθέσει από την αρχή της όλης ιστορίας που ξαφνικά προέκυψε!!! μα τι στο καλό σκεφτόμουνα κι ήθελα να βοηθήσω συνάδερφο:confused:

 

ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!! και να μην ήξερες καν την ύπαρξη της εγκυκλίου, κάτσε και δίαβασε αφού τόσο απλόχερα στην δίνω! όταν κάνουμε κάποιες λάθος εκτιμήσεις (για οποιοδήποτε λόγο) καλό και φρόνημο είναι να ψάχνουμε κάποια πράγματα κι όχι να γινόμαστε εριστικοί προκειμένου να υπερασπιστούμε την αρχική μας τοποθέτηση...ΑΥΤΑ και καλό μας βράδυ!

 

και για να ΜΗΝ σας βαζω να διαβάζετε ολόκληρη 3σέλιδη εγκύκλιο σας παραθέτω την τελευταία της παράγραφο

 

"Μετά τα παραπάνω και επειδή έχει προωθηθεί τροποποίηση του ν. 3843/10

για παράταση της ταχυδρομική υποβολής των δικαιολογητικών, η οποία θα έχει

αναδρομική ισχύ παρακαλούνται οι πολεοδομικές υπηρεσίες να παραλαμβάνουν τις

αιτήσεις που έχουν αποσταλεί ταχυδρομικά και μετά την 28η Οκτωβρίου 2010. Ο

έλεγχος των υποβληθέντων δικαιολογητικών και ο υπολογισμός της ειδικής εισφοράς

θα γίνει μετά την ψήφιση της σχετικής τροπολογίας.

Η Γενική Γραμματέας

Ε:

1] Χρ. Αρχείο

2] Τμήμα α

3] Τμήμα β

Μ. Καλτσά"

 

Περιμένω να υλοποιηθεί η υπόσχεσή σου για συγγνώμη και να τηρήσεις τα δικά σου λόγια : "ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!! και να μην ήξερες καν την ύπαρξη της εγκυκλίου, κάτσε και δίαβασε αφού τόσο απλόχερα στην δίνω! όταν κάνουμε κάποιες λάθος εκτιμήσεις (για οποιοδήποτε λόγο) καλό και φρόνημο είναι να ψάχνουμε κάποια πράγματα κι όχι να γινόμαστε εριστικοί προκειμένου να υπερασπιστούμε την αρχική μας τοποθέτηση...ΑΥΤΑ και καλό μας βράδυ!"

Martha ο χώρος πάει με τη σημερινή του χρήση .-

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι ηρεμηστε.ο λογος που ανταλλασουμε αποψεις ειναι για να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον οπως μπορουμε.δεν κανουμε επιδειξη γνωσεων.αλλωστε η πολεοδομικη νομοθεσια ειναι πολλες φορες ασαφης και οι περιπτωσεις παρα πολλες και δεν ειναι ισως δυνατον να προβλεφθουν ολες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη προκειται για γραφειο στο οποιο υπαρχει ενας Η/Υ που χρησιμοποειται ως Υ/Δ?

Αν καταλαβα καλα και λες αυτο, θα το δηλωσεις ως αλλη χρηση...

 

edit : Μαλλον μιλας για γραφειο σε σπιτι που εχει γινει υ/δ.το δηλωνεις ως κατοικια και μην μπερδευεσαι....το αλλη χρηση, αλλη κατοικια, ή Α κατοικια αναφερεται ΣΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ και οχι στον χωρο που τακτοποιεις..

Link to comment
Share on other sites

tpanag τι λες για η/χ γραφειου που εγινε υπνοδωματια?πως λες οτι τακτοποιειται ?ως κατοικια η ως γραφειο?

 

 

Λέω να δοκιμάσεις και αν το δεχτούν έχει καλώς. Πιστεύω όμως ότι δεν θα το δεχτούν. Η χρήση στις περιπτώσεις ιδιοκτησιών με Η/Χ που ρυθμίζεται επεκτείνεται και στον Η/Χ από όσο έχω καταλάβει, δε μπορούν δηλαδή οι ρυθμιζόμενοι χώροι να αποκτήσουν διαφορετική, ξεχωριστή. Κι εγώ δε βλέπω το λόγο. Ας δηλωθεί ως γραφείο και ο η/χ. Έβαλε ένα κρεβάτι και κοιμάται. Ε και;

Link to comment
Share on other sites

Exω ένα πελάτη ο οποίος ειχε αγοράσει 2 κεραμικά εργαστηρια με 15τ.μ παταρι το καθε ενα. έριξε ένα τοίχο και τα έκανε ενα και επεκτεινε το πατάρι επιπλέον κατά 30 τ.μ (ξύλο+μέταλο).Με το νόμο 3843/2010 το πρόστιμο με τις αμοιβές μηχανικού του πάει στα 2.000€.Με ρώτησε ποσσο θα του στοιχίσει περίπου, αν αντι αυτού βγάλει αδεια.

Μπορεί κανείς να μου κάνει μια εκτίμηση ποσο θα του στοιχισει περίπου, γιατί εγώ είμαι νέα στο επάγγελμα και δεν εχω τη δυνατότητα να κάνω καμια εκτίμηση...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πολλά περισσότερα και εφόσον υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και το πατάρι έχει το κατάλληλο ύψος . Ενδεικτικά θα χρειαστείς : τοπογραφικό , αποτύπωση υπαρχόντων , προσθήκη παταριού με αρχιτεκτονική και στατική μελέτη και θα εξαρτηθεί αν έχεις εγκαταστάσεις για το ποιες από τις Η/Μ μελέτες .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάφελφοι. Θα ήθελα μια διευκρίνηση. Η εφάπαξ καταβολή του προστίμου, μπορεί να γίνει μέχρι τον Απρίλιο του 2011, όπως δηλαδή γίνεται με την πρώτη δόση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.