Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Παιδιά κάπου έχω διαβάσει πως με το νόμο Σουφλιά σε παρέπεμπαν σε ένταξη στον Σ.Δ. ακόμη κι αν τακτοποιούσες. Ο παρών νόμος έχω ακούσει πως δεν υπολογίζει τον Σ.Δ. και μπορείς να τακτοποιήσεις άσχετα αν μελλοντικά εκμεταλλευτείς το υπόλοιπο του Σ.Δ. σου. Πάντως αν κάποιος έχει βρει κάπου να αναφέρεται κάτι τέτοιο, θα είναι χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ημιυπαίθριος σε κατοικία όπου τη ψιλή κυριότητα έχει ανήλικος κατά 99% και ο γονέας 1% τι χρειάζεται;Υπογραφή των γονέων και φωτοτυπία ταυτότητα ανηλίκου;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ myri το κατάλαβα :mrgreen:

 

'Οσον αφορά τα φέροντα στοιχεία εφόσον δεν αλλάζουν χρήση όπως και οι υπάρχουσες τοιχοποιίες πρέπει να εξαιρούνται και αυτά απο το καθαρό εμβαδό του ΗΧ ? Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να εξαιρούνται τα φέροντα στοιχεία ακριβώς επειδή δεν αλλάζουν χρήση. Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος συνάδελφος τακτοποιήσει αρχιτεκτονικές προεξοχές? Έχω μια περίπτωση με αρχιτεκτονική προεξοχή σε 3 διαδοχικές κατόψεις (διάσταση 0,40*2,30m). Ο χώρος της προεξοχής χρησιμοποιείται σαν προέκταση του μπάνιου.

Πώς περιγράφεται στην αίτηση και τί παράβολο αντιστοιχεί?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σχετική ερώτηση :

 

Αν σε αρχιτεκτονική προεξοχή, η οποία "διακόπτεται" από μπαλκονόπορτα, που θεωρητικά εμφανίζεται στη μέσα περασιά της τοιχοποιίας, το κούφωμα έχει τοποθετηθεί στην έξω περασιά (στα 40 εκ), θεωρούμε ότι έχει γινεί υπέρβαση κατά το πλάτος του κουφώματος (π.χ. 1,00 x 0,40) ?

Η υπόλοιπη προεξοχή είναι κατσκευασμένη κανονικά ("κούφιος" τοίχος με πάχος +40 εκ).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση:

τις αρχιτεκτονικές προεξοχές τις μετράτε στην κάλυψη;

 

(δεν είναι off topic, νομίζω ότι οι προεξοχές είναι εκτός εγκεκριμένου όγκου)

 

@fico

μπερδεύτηκα...

(έχει ο τοίχος πάχος, ας πούμε, 65 εκ στο σημείο του ανοίγματος??)

Link to comment
Share on other sites

καλά το λες σύμφωνα με το ΓΟΚ για τις αρχιτεκτονικές προεξοχές

 

όταν έγραφαν τον νόμο για ρυθμιση όμως τις περιέλαβαν και αυτές

Link to comment
Share on other sites

κοίτα να δεις...!

καθόλου δεν το είχα προσέξει... δηλαδή ρυθμίζεις και μέσα στο Δ... άλλο ένα ενδιαφέρον σημείο του περίφημου Ν.! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.