Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Καλημέρα.Για την τακτοποίηση Η/Χ με το ν. 3843/2010 η τοπικη πολεοδομία μου ζήτησε εκτός από την κάτοψη ορόφου και κάτοψη μηχανικού με τη σφραγίδα μου.Δηλαδή τι ακριβώς θέλουν?Εγώ ήξερα χρειάζεται μια απλή κατοψη ορόφου από τα σχέδια της οικοδομικής αδείας στην οποία διαγραμμίζουμε το χώρο που θα τακτοποιηθεί.Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει γιατί είμαι νέος μηχανικός μη κάνω ότι μου κατέβει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Ο χώρος που πρόκειται να ρυθμιστεί με τον 3843/10 στα σχέδια της πολεοδομίας φαίνεται ως ημιυπαίθριος με διαστάσεις πλάτος3,00μ Χ βάθος 3,70>3,00????.

Το διάγραμμα κάλυψης δεν το έχω, αλλά ακόμα και να έχει μετρηθεί στην δόμηση ο χώρος (3,00Χ0,70) στα σχέδια φαίνεται ανοιχτός, ως συνέχεια ημιυπαιθρίου.

Το ερώτημα είναι το εξής.

Ο χώρος (3,00Χ0,70) θα μετρηθεί προς τακτοποίηση? Αν ναι θα μετρηθεί σαν ημιυπαιθριος δηλαδή παράβολο 250 ή ώς άλλος χώρος με παράβολο των 350 ??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Γεια σας και πάλι. Ρωτώντας στο ΥΠΕΚΑ στη ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΠΟΛ/ΜΙΑΣ,

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Ο.Κ.Κ., η κα. Γαρδίκη απάντησε ότι ρυθμίζεται μόνο ο "καθαρός" ημιυπαίθριος 3,00Χ3,00. Ακριβώς όπως απάντησε ο hotpepper στο post #1059.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

CHRISPTOL

εφόσον έδωσες κάτοψη του χώρου όπου φαίνεται ο προς τακτοποίηση χώρος δεν υπάρχει λόγος να σου ζητάνε κάτι τέτοιο. αλλωστε η κάτοψη που προσκομίζουμε πρέπει να είναι αντίγραφο από τον φάκελο της πολεοδομίας.

για ποιο λόγο σου το ζήτησαν ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας,

σύμφωνα με τον νομο ρυθμίζονται οι αρχιτεκτονικές προεξοχές

 

 

ο Γοκ ορίζει http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

37. Αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία είναι τα φέροντα ή μη στοιχεία του κτιρίου, που σκοπό έχουν την αρχιτεκτονική διαμόρφωση των όψεών του.

 

6. Στις όψεις του κτιρίου επιτρέπονται αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία μέγιστου πλάτους 0,40 μ. καθώς και σκίαστρα του ίδιου πλάτους ελαφράς κατασκευής, σταθερά ή κινητά (οριζόντια, κατακόρυφα ή κεκλιμένα) που έχουν προορισμό τη σκίαση κλειστών ή ανοικτών χώρων χωρίς να μειώνουν τον απαιτούμενο φυσικό φωτισμό του χώρου, τα οποία κατασκευάζονται σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26. Πλάτος μεγαλύτερο από 0,40 μ. και έως το μέγιστο επιτρεπόμενο πλάτος εξώστη μπορεί να επιτραπεί μόνο ύστερα από γνώμη της Ε.Π.Α.Ε.

 

 

στην περίπτωση που αντιμετωπίζω έχει αλλάξει χρήση ΗΧ και στέγαστο (40 εκ) ακριβώς μπροστά από αυτόν

 

το στέγαστο αυτό κατά τη γνώμη μου θεωρείται αρχιτεκτονική προεξοχή

άρα ρυθμίζεται με επιπλέον παράβολο 350 ευρώ

συμφωνείτε;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ΧΡΥΣΑ Κ γιατί το ζήτησαν και μένα που έκανε εντύπωση.Δεν εννοούσε βεβαία να σχεδιάσω κάτι εγώ αλλά απ'ότι κατάλαβα σε αντίγραφο της κάτοψης ορόφου να κάνω ένα πινακάκι με τα στοιχεία του χώρου(προφανώς μήκος,πλάτος,εμβαδό δε ξέρω τι άλλο)και να βάλω τη σφραγίδα και την υπογραφή μου.Δηλαδή μου ζήτησε κάτοψη ορόφου και κάτοψη μηχανικού

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου myri . To μόνο που φοβάμαι όμως είναι μην σε καμιά νέα εγκύκλιο , βγάλουν εκτός ρύθμισης τις προεξοχές γιατί πιστεύω πως κατά λάθος τις έβαλαν .

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ adadim

συμφωνώ με το σχόλιο

 

ο μήνας όμως έχει 10 και πρέπει να προχωρήσουμε

 

προς το παρόν προσθέτουν χώρους στις εγκυκλίους :P

 

θα πάρω και τη γνώμη της οικίας πολεδομίας να δούμε τι θα πει

-----

βασικά με απασχολει το επιπλέον παράβολο 350 ευρώ

διότι 250 (ΗΧ) +350 (προεξοχή) = 600 ευρώ είναι πολύ περισσότερο από το πρόστιμο του χώρου

οπότε μην έχουμε καμμία μανούρα και πληρώνουν άδικα οι άνθρωποι

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι λιγοτερο απο 600 ευρω το προστιμο, γνωμη μου ειναι να κανεις την παπια και να προσπαθησεις να το περασεις ετσι.

Πρεπει να ναι πολυ γατα ο/η υπαλληλος για να το προσεξει....

 

Φανταζομαι εχεις κανει και αυτοψια για να δεις οτι οντως εχουν κλεισει και αυτα τα 40 εκ ε?

Link to comment
Share on other sites

η αρχιτεκτονική προεξοχή είναι στον ακάλυπτο, δεν πολυφαινεται αλλα δεν μπορώ να αφήσω τον άνθρωπο εκτεθιμένο

 

απλά φοβάμαι μήπως αρνηθεί η πολεοδομία να το ρυθμίσει

----

τελικά αποφάσισα να κάνω το φακελλο όπως θεωρώ εγώ πως είναι σωστό

και να μην τους ρωτήσω τίποτα

 

αν θελουν ας γράψουν στις παρατηρήσεις

πως το στέγαστρο δεν είναι αρχιτεκτονική προεξοχή και δεν ρυθμίζεται

(όσο πρερίεργοι και να είναι, δεν πρόκειται να το γράψουν γιατί θα φοβούνται να γράψουν τις αρλούμπες)

 

υγ μερσι salpigoal !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.