Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

@minb

 

και γιατί δεν τον κλείνει τώρα και να τον τακτοποιήσει χωρίς να μπερδεύεται?

από ότι ξέρω, για μή υλοποιημένα δεν μπορεί να γίνει τακτοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

αυτό το τώρα ...είναι που είναι πολύ σχετικό ...αν π.χ. ξεκινήσει αύριο και γίνει καταγγελία θα καλύπτεται από την υπό έγκριση νομιμοποιήση , η οποία και θα έχει κατατεθεί για έλεγχο φακέλου στην πολεοδομία..?

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε μια περίπτωση όπου σε ένα διαμέρισμα υπάρχει ένας η/χ και μια αποθήκη η οποία βλέπει σε φωταγωγό. Και τα δύο έχουν γίνει κατοικία, το θέμα είναι αν αξίζει το κόπο να τακτοποιήσει κανείς την αποθήκη καθώς σε πιθανό έλεγχο είναι σχετικά εύκολο να ξαναγίνει αποθήκη.

Το ρωτάω γιατί ο ιδιοκτήτης είναι συγγενής μου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπέρα.

Έχω μια περίπτωση βεράντας προς τακτοποίηση και κάνοντας μια μικρή αναζήτηση στο thread βλέπω ότι οι απόψεις διίστανται.Τελικά οι βεράντες μπορούν να τακτοποιθούν?Είχε κάποιος αντίστοιχη περίπτωση?

 

Αρχικά δες αν μετράει στην κάλυψη. Αν μετράει, τότε κατά 90% ναι. Αν μετράει και στον όγκο τότε 100% (αυτό φυσικά βάση της εγκυκλίου 8 ίσως θεωρείται και υπερβολή μιας και "....ο πραγματικός όγκος, που καλύπτει ένα κτίριο είναι διαφορετικό μέγεθος από το συντελεστή όγκου και τους χώρους που προσμετρώνται σ’ αυτόν."

 

Ευχαριστώ όσους απάντησαν και διευκρινίζω:

Είναι ανοιχτός χώρος δίπλα από κατοικία (δεν είναι Η/Χ προφανώς γιατί είχαν εξαντληθει στην άδεια, αλλά είναι ξεσκέπαστος στον τελευταίο όροφο) κάτι σαν πέργκολα από μπετόν με τη διαφορά ότι συνεχίζονται τα υποστηλώματα και δοκάρια όπως στους κάτω ορόφους και αυτά είναι που έχουν μετρήσει στη δόμηση. όχι όλοκληρος ο χώρος.

 

Αποψη μου είναι:

1) αν έχουν μετρήσει στον όγκο, 100% τακτοποιούνται.

2) αν δεν έχουν μετρήσει στον όγκο, και σύμφωνα με την εγκύκλιος 8 (όπως και παραπάνω) που αναφέρει οτι " ο πραγματικός όγκος, που καλύπτει ένα κτίριο είναι διαφορετικό μέγεθος από το συντελεστή όγκου και τους χώρους που προσμετρώνται σ’ αυτόν." και πάλι θα πρέπει να τακτοποιείται (ειδικά όταν και οι περιμετρικοί δοκοί έχουν μετρήσει σε δόμηση/όγκο!!).

 

Το πνεύμα του Νόμου, θέλει να περιγράψει ένα ιδεατό κτιριακό κέλυφος. Οταν υπάρχουν φέροντα δομικά στοιχεία (δοκοί/στύλοι) δεν υπάρχει ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΝΟΜΙΜΟΣ κτιριακός όγκος? Αποψη μου είναι πως ναι.

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε μια περίπτωση όπου σε ένα διαμέρισμα υπάρχει ένας η/χ και μια αποθήκη η οποία βλέπει σε φωταγωγό. Και τα δύο έχουν γίνει κατοικία, το θέμα είναι αν αξίζει το κόπο να τακτοποιήσει κανείς την αποθήκη καθώς σε πιθανό έλεγχο είναι σχετικά εύκολο να ξαναγίνει αποθήκη.

Το ρωτάω γιατί ο ιδιοκτήτης είναι συγγενής μου.

 

Με τον H/X όμως?

Link to comment
Share on other sites

Τον η/χ θα τον τακτοποιήσουμε σίγουρα, για την αποθήκη δε ξέρω γιατί είναι δύσκολα στα οικονομικά και η σκέψη μου, μου φαίνεται λογική (οτι δηλαδή μπορεί σχετικά εύκολα να γίνει ξανά αποθήκη).

Link to comment
Share on other sites

Moldovanis: 1 παράβολο των 350 ευρώ εφόσον είναι σε μία ιδιοκτησία

 

οπως οταν εχεις 2 ημιυπαιθριους χωρους σε μια ιδιοκτησια

ωραια

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.