Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

1. Αφού υπάρχει υπέρβαση όγκου 'κανονικά' δεν τακτοποιείται. Από τη στιγμή όμως που ο πελάτης σου ενημερώθηκε για τυχόν πρόστιμα, εφόσον και εάν του γίνει αυτοψία, τότε αν αγνοήσεις την υπέρβαση (αφού εσύ δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις αυτοψία) 'τακτοποιείται' κανονικά.

2. Για σοφίτα που μου έτυχε και εμένα έβαλα όλα τα τ.μ. ακόμα και εκεί που το ύψος ήταν <1μ, για να μην γίνει καμία στραβή μετά. Για την υπέρβαση όγκου δικό του θέμα αλλά να μην τρέχεις εσύ μετά για μερικά τ.μ. παραπάνω.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Υ.Γ. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΥΓΙΕΙΣ.

 

καλησπέρα σε όλους. Μερικές απορίες:

 

«αφού εσύ δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις αυτοψία» Αυτό το έχω διαβάσει και σε παλαιότερες δημοσιεύσεις. Από πού προκύπτει;

 

Και αν ισχύει πρέπει να αναφέρω στην τεχνική έκθεση που υπογράφω ότι δεν έγινε αυτοψία;

 

Ακόμη, πιστεύετε πως θα ήταν καλό να συμπληρώσει ο ιδιοκτήτης στην υπεύθυνη δήλωση που κάνει πως τα υψόμετρα της στέγης είναι σύμφωνα με την οικοδομική άδεια;

 

Τέλος, αν γίνει αυτοψία η “ παράνομη” χρήση δεν λαμβάνεται υπόψη γιατί έχει τακτοποιηθεί και το πρόστιμο υπολογίζεται μόνο για την υπέρβαση του ύψους;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους αφιερώσουν χρόνο για να απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

«αφού εσύ δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις αυτοψία» Αυτό το έχω διαβάσει και σε παλαιότερες δημοσιεύσεις. Από πού προκύπτει;

Προκύπτει ότι δεν αναφέρεται πουθενά στο Νόμο μα πουθενά ότι μέσα στα χαρτιά χρειάζεται και αυτοψία, γι'αυτό και η Υ.Δ. του ιδιοκτήτη.

 

Και αν ισχύει πρέπει να αναφέρω στην τεχνική έκθεση που υπογράφω ότι δεν έγινε αυτοψία;
ΟΧΙ δεν είσαι υποχρεωμένος.

 

Ακόμη, πιστεύετε πως θα ήταν καλό να συμπληρώσει ο ιδιοκτήτης στην υπεύθυνη δήλωση που κάνει πως τα υψόμετρα της στέγης είναι σύμφωνα με την οικοδομική άδεια;
Κατά συνείδηση θα έλεγα, ούτως ή άλλως για να τακτοποιηθεί ένας χώρος πρέπει να είναι εντός εγκεκριμένου όγκου, άρα με σωστά υψόμετρα.

 

Τέλος, αν γίνει αυτοψία η “ παράνομη” χρήση δεν λαμβάνεται υπόψη γιατί έχει τακτοποιηθεί και το πρόστιμο υπολογίζεται μόνο για την υπέρβαση του ύψους;
Σωστή ερώτηση, κανονικά όμως θα έπρεπε να μην τακτοποιείται η αλλαγή χρήσης αφού υπάρχει υπέρβαση ύψους. Φαντάζομαι εξαρτάται από το πόσο ύψος παραπάνω προστέθηκε, εάν μιλάμε για 20 με 30 εκ. μπορεί και να το παραβλέψουν σε τυχόν έλεγχο. Τώρα εάν έχει προστέσει 1 και 2 μ. επιπλέον για να γίνει κατοικήσημος ο χώρος φοβάμαι ότι θα ακυρωθεί η όλη τακτοποίηση.Γνώμη μου πάντα
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση μεζονέτας (ισόγειο-1ος όροφος), ζητήθηκε να τακτοποιηθεί με το νόμο 3843/10 το κενό που υπάρχει στον 1ο όροφο και βρίσκεται εκεί που τελειώνει η εσωτερική σκάλα που συνδέει ισόγειο με 1ο όροφο. Το χαρακτηρίζω σαν κενό, γιατί και στην κάτοψη έτσι δηλώνεται.

Μου είπατε ότι χρειάζεται παράβολο 350 ευρώ.

Στην τεχνική έκθεση πως θα το χαρακτηρίσω?σαν κενό?

 

Και κάτι ακόμα. Όταν κόβεται ΑΠΥ προς κατασκευαστική Ο.Ε. για τακτοποίηση Η/Χ,ο οποίος ανήκει στην εταιρία, στις υπεύθυνες δηλώσεις και αιτήσεις τι πρέπει να συμπληρωθεί?και στις επιλογές "α κατοικία" κτλ, τι θα δηλωθεί?αφου τπτ απο αυτά δεν ισχύει..

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το πρώτο σκέλος, ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς "κενό". Η σκάλα τελειώνει στο δάπεδο του 1ου ορόφου έτσι δεν είναι; Και από το τελευταίο "πάτημα" και μετά ξεκινάει ας πούμε ο χώρος του σαλονιού. Τι είναι αυτό το "κενό"; Τι να τακτοποιηθεί εκεί; Θα βοηθούσε αν ανέβαζες κανένα σκαρίφημα ή την κάτοψη.

Για το 2ο, η αίτηση πρέπει να γίνει με τα στοιχεία της Ο.Ε., οι υπεύθυνες δηλώσεις και η εξουσιοδότηση με τα στοιχεία του νομίμου εκπροσώπου αυτής (γιατί μια "άψυχη" εταιρεία δε νοείται να δηλώνει, αν και μπορεί να κατέχει περιουσία). Θα δηλωθεί φυσικά ως "άλλη κατοικία" εφόσον πρόκειται για κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτο φαίνεται το σημείο της κάτοψης το οποίο μου ζητήθηκε να τακτοποιηθεί. Χαρακτηρίζεται ως "κενό" και είναι το σημείο που τελειώνει η εσωτερική σκάλα με την οποία επικοινωνεί ο όροφος αυτός με το ισόγειο (πρόκειται για μεζονέτα).

 

Όσον αφορά το 2ο ερώτημα, οι Η/Χ αυτοί ανήκουν σε Ο.Ε. Ανήκουν σε σπίτια-οικίες που η εταιρία αυτή τα έχει για πώληση. Θα χαρακτηριστεί σίγουρα σαν "άλλη κατοικία"?

 

Και τέλος ποιό από τα 2 ονόματα των εκπροσώπων της εταιρίας θα βάλω στις υπεύθυνες δηλώσεις κτλ?(εφόσον δε βάζω τα στοιχεία της εταιρίας,αλλά νόμιμων εκπροσώπων της).

post-43153-131887255965_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tι ν αυτο ρε παιδια?Δεν βγαζω ακρη...

Το εσωτερικο κενο που δειχνεται στην κατοψη αυτη, ειναι στην ουσια χωρος του ισογειου...

Καταλαβαινω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν πατάρι μου μοιάζει και εμένα, με τη διαφορά ότι φτιάχτηκε ακριβώς στη στάθμη του Α' ορόφου; Υποθέτω ότι δε μπορείς ας πούμε να δεις στο ισόγειο μέσω αυτού του "κενού" ε; Έχει επεκταθεί το δάπεδο του 1ου και εκεί. Εγώ ειδικά στον εσωτερικό χώρο και μάλιστα κατοικιών, δεν θα "τακτοποιούσα" τέτοια πράγματα να πω την αλήθεια ρε παιδιά. Τη θεωρώ τραβηγμένη απ'τα μαλλιά την επέκταση αυτή του 3843 σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναδει.

Προφανες οτι φτιαχτηκε εξ αρχης για να κλεισει.

Σημερα ειδα και το πλεον τραγικο.

Γκαρσιονερα χωρις καν Υ/Δ στο σχεδιο.

Κουζινα, λουτρο, σαλονακι, και ενας Η/Υ για να απολαμβανει τον καφε του στην ''στεγασμενη βεραντα'' του...:)

Απορω πως δινονται τετοιες αδειες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.