Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Εχω και εγώ αντίστοιχη περίπτωση σοφίτας.

Εκτιμώ πως τακτοποιείται μόνο μέχρι εκεί που είναι θεωρητικό προβλεπόμενο μέγιστο ύψος.

Οσο για το μεχρί τί ύψος μπορεί να έχει ο χώρος που υπολογίζεται θα ήθελα την βοήθεια των συναδέλφων.

Μια σκέψη είναι να θεωρήσω σαν εμβαδόν αυτό για το οποίο το ύψος του είναι μεγαλύτερο ή ίσο από αυτόπ που προβλέπεται σαν ελάχιστο ύψος χώρου κύριας χρήσης. Πόσο είναι αυτό το ύψος συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συναδελφοι.Πήγα στην πολεοδομια Αθηνών για να πάρω τα εγκεκριμένα σχέδια για μία τακτοποίηση και μου είπαν ότι ολόκληρος ο φάκελος εχει χαθεί.Μου ζήτησαν να κάνω ΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΦΑΚΕΛΟΥ.Μηπως γνωρίζεται τί σχέδια και άλλα δικαιολογητικά απαιτούνται και γενικώς ποιά είναι η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Σε υφιστάμενη οικοδομή με ημιυπόγειο χώρο (χαρακτηρισμένος βοηθητικός) που πληροί τις προυποθέσεις κύριας χρήσης (ύψος, φωτισμός, αερισμός κλπ) μπορεί με τη βεβαίωση από την πολεοδομία να αδειοδοτηθεί ως εργαστήριο πυροσβεστήρων από τη Νομαρχία?

Σχετικά με την παρ. 7 της εγκ.19 που αναφέρει για περιοχές όπου δεν επιτρέπεται λειτουργία καταστήματος σε υπόγεια, από που μπορώ να πάρω πληροφορίες σχετικές για την περιοχή του Πειραιά?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συναδελφοι.Πήγα στην πολεοδομια Αθηνών για να πάρω τα εγκεκριμένα σχέδια για μία τακτοποίηση και μου είπαν ότι ολόκληρος ο φάκελος εχει χαθεί.Μου ζήτησαν να κάνω ΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΦΑΚΕΛΟΥ.Μηπως γνωρίζεται τί σχέδια και άλλα δικαιολογητικά απαιτούνται και γενικώς ποιά είναι η διαδικασία;

Να πάρεις πρώτα χαρτι απο την πολεοδομία οτι εχει χαθει απο τα αρχεία τους. Μετα δεν ξερω πόσο και αν μπορεις να κανεις ανασυσταση. Το ορίζει ο νόμος;

Link to comment
Share on other sites

Καλά άνθρωπε μου, δεν έθεσα ερώτημα σχετικά με το ποιες πολεοδομίες έχουν μέχρι στιγμής απορρίψει περίπτωση με υπόλοιπο Σ.Δ. ;

 

Που ήσουν εσύ ;

 

Ήμουν σε άλλο φόρουμ ή εκτός net.

Δεν μπορώ να παρακολουθώ όλα τα θέματα...

Και την απάντηση σου τώρα την είδα

 

 

Έχεις να πεις κάτι πιο συγκεκριμένο ; Νομίζω όλους μας ενδιαφέρει.

Τι παραπάνω να πω.....

 

 

 

Καλά κάνεις που διαφωνείς (άποψή σου) κ καλά κάνει που το λέει και η αρμόδια υπηρεσία (άποψη ΤΗΣ). Μόνο που απ' όσο βλέπεις, δεν το ανακοινώνει επίσημα, οπότε ναι, όπως είπαμε, άποψή σου και άποψή της (κ μέχρι εκεί).

Αν της γίνει ερώτημα από ΤΕΕ ή από κάποια πολεοδομία πιστεύω ότι θα απαντήσουν τα ίδια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι , δυστυχώς πέσαμε σε μια από τα ίδια με τις πολεοδομίες. Δηλαδή :

 

1. O νόμος και οι εγκύκλιοι δεν λένε πουθενά ότι η ανωτέρω περίπτωση δεν υπαγεται στον Ν.3843. Αλλιώς θα έλεγε ότι στις διατάξεις του Ν.3843 μπορούν να υπαχθούν μόνο οι οικοδομές που έχουν εξαντλήσει τον Σ.Δ. τους.

2. Ο νόμος επίσης προβλέπει συγκεκριμένα δικαιολογητικά προς υποβολή.

3. Ο νόμος επίσης προβλέπει συγκεκριμένη διαδικασία υποβολής του φακέλου και ελέγχου του.

 

Αντ' αυτών εκεί στις αυτόνομες δημοκρατίες της πολεοδομίας , φαντάζονται και υποθέτουν περιπτώσεις και προφανώς κάνουν λάθος.

 

Ζητούν δικαιολογητικά που ΔΕΝ προβλέπονται.

Ακολουθούν διαδικασίες που ΔΕΝ προβλέπονται και προφανώς παρανομούν.

 

Αποτέλεσμα : Aπό πολεοδομία σε πολεοδομία ο νόμος εφαρμόζεται στα πάντα διαφορετικά.

 

 

Μήπως οι αγωγές είναι η λύση ?

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις πρώτα χαρτι απο την πολεοδομία οτι εχει χαθει απο τα αρχεία τους. Μετα δεν ξερω πόσο και αν μπορεις να κανεις ανασυσταση. Το ορίζει ο νόμος;

 

Ανασύσταση φακέλου : Π.Δ. 114/05 (ΦΕΚ – 165 Α / 30-6-2005)

δες και αυτό: http://www.ypes.gr/ypes_po/detail.asp?docid=290

το παράδειγμα 2 αφορά ανασύσταση φακέλου πολεοδομίας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα avgoust είναι ότι η ΔΟΚ τα λέει αυτά στις πολεοδομίες.

Και ξέρεις από που βγαίνει?

Ο νόμος λέει υπερβάσεις δόμησης του ΑΚΙΝΗΤΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά!

 

1. τακτοποιείται κανονικά, έτσι δεν είναι? (ο ιδιοκτήτης ενημερώθηκε για τυχόν μπλέξιμο με την υπέρβαση όγκου...)

 

2. Τα τετραγωνικά που υπολογίζονται είναι όλης της επιφάνειας, ακόμα και εκεί οπου το ύψος είναι <1μ??

 

1. Αφού υπάρχει υπέρβαση όγκου 'κανονικά' δεν τακτοποιείται. Από τη στιγμή όμως που ο πελάτης σου ενημερώθηκε για τυχόν πρόστιμα, εφόσον και εάν του γίνει αυτοψία, τότε αν αγνοήσεις την υπέρβαση (αφού εσύ δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις αυτοψία) 'τακτοποιείται' κανονικά.

2. Για σοφίτα που μου έτυχε και εμένα έβαλα όλα τα τ.μ. ακόμα και εκεί που το ύψος ήταν <1μ, για να μην γίνει καμία στραβή μετά. Για την υπέρβαση όγκου δικό του θέμα αλλά να μην τρέχεις εσύ μετά για μερικά τ.μ. παραπάνω.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Υ.Γ. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΥΓΙΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σε άλλο φόρουμ ή εκτός net.

Δεν μπορώ να παρακολουθώ όλα τα θέματα...

Και την απάντηση σου τώρα την είδα

 

Τι παραπάνω να πω.....

 

Αν της γίνει ερώτημα από ΤΕΕ ή από κάποια πολεοδομία πιστεύω ότι θα απαντήσουν τα ίδια.

 

Εντάξει ... : Σου έχουν δηλαδή αρνηθεί φάκελο επειδή δεν εξαντλούσε Σ.Δ. ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.