Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

sandra3gr: Τακτοποιείται κανονικά, με παράβολο 350ευρώ

Dim84: Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς, σε περίπτωση που δεν έχει κλειστεί ολόκληρος ο Η.Χ., αλλά τμήμα αυτού, τότε αφού αποτυπώσεις την κατάσταση, κάνεις τακτοποίηση για το τμήμα του Η.Χ. που έχει κλείσει. Το άλλο κομμάτι συνεχίζει και παραμένει Η.Χ., και δεν κάνεις κάτι γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

το κενό αυτό στη μεζονέτα οπως είπα, βρίσκεται στο τέλος της εσωτερικής σκάλας. Ποιο εμβαδό θα δηλώσω στην έκθεση μηχανικού?ολόκληρο τον χώρο αυτό?ή θα αφαιρέσω την περιοχή που βρίσκεται η σκάλα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο κομμάτι συνεχίζει και παραμένει Η.Χ., και δεν κάνεις κάτι γι αυτό.

Ναι αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που σύμφωνα με το ΓΟΚ το κομμάτι που απομένει πρέπει να μετρήσει στη δόμηση? Για παράδειγμα εάν το τμήμα του Η/Χ που απομένει δεν έχει πλέον το ελάχιστο πλάτος? Τότε τακτοποιείς και εκείνο το τμήμα παρ' όλο που δεν έχει κλείσει?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω τον akius που ειχε θέσει με το #227 ένα θέμα που με ενδιαφέρει, τι έκανε τελικά σχετικά με τακτοποίηση δεξαμενής?

 

Εχω μια παρόμοια περίπτωση, και μάλιστα έχει την εξής ιδιαιτερότητα :

Εχει εκδοθεί άδεια οικοδομής με δεξαμενή νερού στο ισόγειο κτιρίου, σε επαφή με το υπόλοιπο κτίριο,και ...φυσικά έχει μετατραπεί σε δωμάτιο.

Στην κάτοψη του ισογείου φαίνεται ο χώρος, και στο διάγραμμα κάλυψης αναφέρεται ότι << ο χώρος ΑΒΓΔ διαστάσεων τάδε και επιφανείας τάδε

δεν υπολογίζεται στην κάλυψη και τον Σ.Δ., ως υδατοδεξαμενή>>.

(αυτό κατά τη γνώμη μου μάλλον δεν στέκει, αλλά , τι να κάνω, έτσι βγήκε η άδεια)

Τι να κάνω τώρα?

Τακτοποιείται ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Εχει εκδοθεί άδεια οικοδομής με δεξαμενή νερού στο ισόγειο κτιρίου, σε επαφή με το υπόλοιπο κτίριο,και ...φυσικά έχει μετατραπεί σε δωμάτιο.

Στην κάτοψη του ισογείου φαίνεται ο χώρος, και στο διάγραμμα κάλυψης αναφέρεται ότι << ο χώρος ΑΒΓΔ διαστάσεων τάδε και επιφανείας τάδε

δεν υπολογίζεται στην κάλυψη και τον Σ.Δ., ως υδατοδεξαμενή>>.

(αυτό κατά τη γνώμη μου μάλλον δεν στέκει, αλλά , τι να κάνω, έτσι βγήκε η άδεια)

Τι να κάνω τώρα?

Τακτοποιείται ή όχι?

 

Κατά την γνώμη μου όχι.

 

soundholics, όλες οι πολεοδομίες το δέχονται, αφού δεν το ελέγχουν. Εδώ δέχονται τα εκτός όγκου... Το θέμα θα προκύψει μετά και το συζητάμε επειδή ήδη κάποιοι προβληματίζονται για το πως θα εκδώσουν άδεια προσθήκης σε οικόπεδο με τακτοποιημένου χώρους.

 

Δυστυχώς υπάρχουν πολεοδομίες που δεν το δέχονται. Διαβασε κάποιες από τις προηγούμενες απαντήσεις. Οι εγκύκλιοι είναι σαφεις, σε αυτό το κομμάτι τουλάχιστον. Οι τακτοποιημένοι χώροι δεν προσμετρούνται μελλοντικά (εγκύκλιος 5 03.05.2010 άρθρο 6 παράγραφος 7)

Link to comment
Share on other sites

xanxan: στην παράγραφο 8 της ερμ. εγκυκλιου 19 λέει Υπάγεται στη ρύθμιση του ν.3843/10 η αλλαγή χρήσης χώρων εγκαταστάσεων εξυπηρέτησης του κτιρίου, όπως Η/Μ όροφοι, δεξαμενές εντός της κάλυψης του οικοπέδου. Άρα μάλλον η περίπτωσή σου δεν υπάγεται.

Dim84: τι να σου πω, ειλικρινά δεν ξέρω, πρώτη φορά ακούω να κλείνεται τμήμα του Η.Χ. μειώνοντας το πλάτος του. Το θέμα είναι αυτό που λες, πως μετά το κομμάτι Η.Χ. που σου μένει, δεν ορίζεται ως Η.Χ. βάσει ΓΟΚ, δηλαδή θα είναι αυθαίρετο, ή , δεν ξέρω, Η.Χ. ο οποίος μετρά στην δόμηση (??). Μήπως για να είναι ήσυχος ο πελάτης να το τακτοποιήσει ολόκληρο? Ρώτησες στην πολεοδομία που υπάγεται το ακίνητο να δεις τι θα σου πουν και αυτοί?

Link to comment
Share on other sites

όχι....

υπάρχουν πολεοδομίες που δέχονται ή το ένα ή το άλλο

 

Καλά άνθρωπε μου, δεν έθεσα ερώτημα σχετικά με το ποιες πολεοδομίες έχουν μέχρι στιγμής απορρίψει περίπτωση με υπόλοιπο Σ.Δ. ;

 

Που ήσουν εσύ ; Έχεις να πεις κάτι πιο συγκεκριμένο ; Νομίζω όλους μας ενδιαφέρει.

 

Αυτός λοιπόν που το λέει είναι η αρμόδια υπηρεσια του υπουργείου.

Και τελωσπαντων και εγώ διαφωνώ.

 

Καλά κάνεις που διαφωνείς (άποψή σου) κ καλά κάνει που το λέει και η αρμόδια υπηρεσία (άποψη ΤΗΣ). Μόνο που απ' όσο βλέπεις, δεν το ανακοινώνει επίσημα, οπότε ναι, όπως είπαμε, άποψή σου και άποψή της (κ μέχρι εκεί).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως για να είναι ήσυχος ο πελάτης να το τακτοποιήσει ολόκληρο? Ρώτησες στην πολεοδομία που υπάγεται το ακίνητο να δεις τι θα σου πουν και αυτοί?

Δυστυχώς οι πολεοδομίες αυτή την εβδομάδα υπολειτουργούν. Θα έχω σε λίγη ώρα νεότερα πάντως και θα ενημερώσω...

Edit: Δηλώνεται μόνο το εμβαδό του Η/Χ που έκλεισε...

Ερώτηση (ρητορική αλλά θα την κάνω μήπως και μου έχει διαφύγει κάτι): Είναι δυνατόν να τακτοποιηθεί με το Ν.3843/10 δώμα που έχει μετατραπεί σε κατοικία (σοφίτα)?????????? (Έχω έναν ιδιοκτήτη που επιμένει ότι γίνεται :shock:)

 

Υ.Γ. Μήπως να πάει να το δηλώσει και να πληρώνει μετά τα μαλλιά της κεφαλής του να ηρεμήσω:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας στα παρακάτω δύο θέματα:

α) Περίπτωση στην οποία έχω χώρο ο οποίος στην άδεια φαίνεται μη στεγασμένος και τώρα είνα κλεισμένος, και που λόγω του ότι έχει βάθος μεγαλύτερο από το πλάτος του χωρίζεται στην κάτοψη (και το ΔΚ) σε η/χ και η υπόλοιπη επιφάνεια είναι εντός Σ.Δ. Το γιατί δεν το έδειξε κλεισμένο δεν το εξετάζω, το ερώτημα όμως είναι, πέραν της "κλασικής" τακτοποίησης, το υπόλοιπο εντός του ΣΔ ρυθμίζεται; Κατά τη γνώμη μου ναι και θέλει παράβολο 350€, ποια η δική σας γνώμη;

β) ΟΚ, οι φωταγωγοί τακτοποιούνται. Τελικά όμως σε ποιες περιπτώσεις απαιτείται οι συνιδιοκτήτες να συνυπογράψουν την αίτηση; Μπορεί μελλοντικά να προκύψουν θέματα; Η περίπτωση στην οποία αναφέρομαι αφορά προέκταση της πλάκας στον μισό φωταγωγό για δημιουργία WC, άρα η προέκταση αυτή δεν "κόβει" φωτισμό από τους άλλους ορόφους (στις κατόψεις τα ανοίγματα που βλέπουν στον φωταγωγό φαίνονται στο μη κλεισμένο τμήμα). Τέλος, στην περίπτωση που αναφέρομαι έχουμε ένα διαμέρισμα ανά όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά!

 

Μου ήρθε για τακτοποίηση μια σοφίτα η οποία προφανώς δεν υπάρχει στα σχέδια του τελευταίου ορόφου και η οποία, από ότι κατάλαβα από τη συζήτηση με τον ιδιοκτήτη, έχει κάποια υπέρβαση στο ύψος και επομένως στον όγκο του κτιρίου.

 

1. τακτοποιείται κανονικά, έτσι δεν είναι? (ο ιδιοκτήτης ενημερώθηκε για τυχόν μπλέξιμο με την υπέρβαση όγκου...)

 

2. Τα τετραγωνικά που υπολογίζονται είναι όλης της επιφάνειας, ακόμα και εκεί οπου το ύψος είναι <1μ??

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.