Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

καλό είναι να ρωτήσεις στην πολεοδομία που υπάγεται να δεις αν φέρνουν αντίρρηση και σε ποιο σημείο της νομοθεσίας στηρίζεται αυτή η άποψη. Μετά πας κ ελέγχεις την διάταξη και ψάχνεις.

Εγώ πάντως θεωρώ πως τακτοποιείται αφού πρόκειται για αλλαγή χρήσης.

 

EDIT

πολύ σωστά Soundholics!!!

μου διέφυγε το βασικότερο!

Link to comment
Share on other sites

Σε μια ιδιοκτησία εκτός απο την τακτοποίηση Η/Χ προέκυψε και η τακτοποίηση φωταγώγού (ισως αιθρίου σύμφωνα με ορισμό του ΓΟΚ-μη στεγασμένος και κλειστός από όλες τις πλευρές χώρος), ο οποίος διατρεχει καθ΄ύψος και τους τρείς ορόφους.Οι διαστάσεις του χώρου είναι 3,00μ Χ 1,50μ και χρησιμοποιήθηκε για την κατασκευή αποθήκης εντός του διαμερίσματος , καθώς και για την τροποποίηση του λουτρού ώστε να προκύψει ένα επιπλέον WC.

1.Είναι δυνατή η τακτοποίηση του χώρου ; (μετατροπή από κοινόχρηστο σε χώρους βοηθητικής χρήσης)

2. Είναι απαραίτητη η συναίνεση των συνιδιοκτητών για την τακτοποίηση;

π.χ. μέσω Υπεύθηνης Δήλωσης που θα αδειοδοτεί, εξουσιοδοτεί τον ιδιοκτήτη για την τακτοποιήση του συγκεκριμένου χώρου;

 

Η περίπτωση προέκυψε σήμερα, η τηλεφωνική επικοινωνία με την πολεοδομία Παλλήνης δεν κατέστει εφικτή και θα παρακαλούσα όποιον εχεί ανάλογη περίπτωση να βοηθήσει

Επισυναπτώ σχετικό σκαρίφημα.

image 1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, Μου ανατέθηκε να ρυθμίσω εναν ημιυπαίθριο χώρο σε μια ιδιοκτησία. Στα πολεοδομικά σχέδια φαίνονται δυο ιδιοκτησίες στον ίδιο όροφο, στα συμβόλαια φαίνεται μια ιδιοκτησία. Με λίγα λόγια δεν έχει γίνει αναθεώρηση της αδείας που θα αφορούσε τη συννένωση των δυο διαμερισμάτων. Πως θα κάνω τη ρύθμιση ;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να ρωτήσω κατι?

σε περίπτωση που τακτοποιήσω το υπογείο κατοικίας ,σε οικόπεδο που έχει υπόλοιπο δόμησης.

Σε μελλοντική άδεια προσθήκης, τα τετραγωνικά της τακτοποίησης θα αφαιρεθούν απ την υπόλοιπη δόμηση?????όποιος ξέρει ας απαντήσει!ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω την εξής κατάσταση:

 

σε διώροφη οικοδομή με στέγη (χαμηλό ύψος στέγης 8,60 και κορφιάς 10,60)

η τομή βάση σχεδίου είναι ως εξής:

(Αποστάσεις από μηδέν)

Ημι-υπόγειο: 1,5μ.

Ισόγειο: 4,5μ.

1ος όροφος: 8,60μ.

στα 8,60 υπάρχει στην στέγη πλάκα στο σχέδιο της τομής

 

^

/ \

/ \

/ \

8,6 =================

 

 

 

 

 

4,5 ==================

 

 

 

 

1,5 ==================

 

_________________________

*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/

 

εάν στην πραγματικότητα δεν έχει αλλάξει το περίγραμμα της οικοδομής

μπορεί να τακτοποιηθεί εάν:

 

η πλάκα που βρίσκεται στα 8,6μ έχει κατέβει π.χ. στα 7,5μ και έχει δημιουργηθεί χώρος σοφίτας;

εάν τα ύψη των ορόφων έχουν αλλάξει κατά τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργηθεί επιπλέον χώρος στη σοφίτα;

θα υπάρξει πρόβλημα κατά τον έλεγχο;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι συνάδερφοι θα ηθελα λιγο τα φωτα σας. Ενδιαφέρομαι για αγορα α`κατοικιας. Βρηκα ενα σπιτι και ο πωλητής μου ειπε για τον ημιυπαιθριο οτι είχε υποβάλλει αίτηση για άδεια αρχες του `09, η άδεια βγήκε μετά τις 2-7-09, δεν έχω τακτοποιηση τους ημιυπαίθριους γιατι με καλυπτει ο νόμος (βέβαια το δωματιο έχει βάθος πάνω απο 1,80 γιατι η αίτηση είχε γίνει πριν τις 22-7-09) οπότε σε περίπτωση τροποποίησης τακτοποείται, Τι γίνεται με την περίπτωση αυτή? Μήπως έπρεπε να τον είχε τακτοποίηση και κάνει τον κινέζο?

Link to comment
Share on other sites

Ως αρχαρια στο θεμα των τακτοποιησεων, θελω να ρωτησω για μια περιπτωση, γιατι δεν ειμαι σιγουρη.

Εχω πελατη που δεν εχει κανει καμια παρατυπια σχετικα με το σπιτι του.

Θελει ομως να κλεισει μια βεραντα και να την ενταξει στο σπιτι του ως χωρο κατοικιας. Μπορει να κανει κατι τετοιο με τη συγκεκριμενη ρυθμιση περι τακτοποιησης?

Link to comment
Share on other sites

@ Irini: Εφόσον είναι βεράντα, επειδή βρίσκεται εκτός του εγκεκριμένου όγκου δε μπορεί να τακτοποιηθεί με το νόμο 3843/2010!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.