Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Απόληξη κλιμακοστασίου που έχει μετατραπεί σε κατοικία τακτοποιείται????

Ποια είναι η αποψή σας? Προσωπικά θεωρώ ότι τακτοποιείται...

 

Απόληξη κλιμακοστασίου δεν είναι στον όγκο... άλλωστε δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο που να έγινε κατοικία... θα ειναι παράνομο... Μη ξεχνάς ότι τακτοποιείς χρήση και δεν νομιμοποιείς νέους χώρους... Επίσης θεωρώ σίγουρη την υπέρβαση ύψους... βέβαια ο πελάτης δηλώνει ότι θελει οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Απόληξη κλιμακοστασίου δεν είναι στον όγκο... άλλωστε δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο που να έγινε κατοικία... θα ειναι παράνομο... Μη ξεχνάς ότι τακτοποιείς χρήση και δεν νομιμοποιείς νέους χώρους... Επίσης θεωρώ σίγουρη την υπέρβαση ύψους... βέβαια ο πελάτης δηλώνει ότι θελει οπότε...

 

 

ό,τι δεν προσμετρά στον όγκο δεν σημαίνει ό,τι δεν τακτοποιείται κιόλας.

Είναι άλλο πράγμα ο συντελεστής κατ'ογκον εκμετάλλευσης και άλλο πράγμα ο εγκεκριμένος όγκος που ξεκινά απο την χαμηλότερη στάθμη δαπέδου (υπογείου ή ισογείου) και καταλήγει στην στεγη ή στην ταράτσα. Εξάλλου έτσι δεν θα τακτοποιούνταν και τα υπόγεια που δεν μετρούν στον όγκο.

 

Στην δική σου περίπτωση, αν δεν υπάρχει υπερβαση υψους (όπως σωστα παρατηρεί ο jtb) τότε μπορείς να ζητήσεις τακτοποίηση από βοηθητική χρήση σε κύρια χρήση (κατοικία) με την προϋποθεση ομως ότι δεν βρίσκεσαι σε πολυκατοικία, γιατι αλλιώς μπλέκεις με την κοινοχρηστία της απόληξης, το δικαίωμα χρήσης της ταράτσας του δώματος ή όχι (ανάλογα με την συσταση κοκ). Αν μπορείς να τα ξεμπλέξεις αυτά, τότε είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση γιατι με μπερδεψανε πρωινιατικα

 

η πυλωτη που ΔΕΝ ειναι κλειστη εχει μετρησει στον νομιμο ογκο?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση γιατι με μπερδεψανε πρωινιατικα

 

η πυλωτη που ΔΕΝ ειναι κλειστη εχει μετρησει στον νομιμο ογκο?

Μη κοιτάς τον νόμιμο όγκο... Ο όγκος κατά 3843/10 είναι άλλο πράγμα...

Αφού δεν είναι κλειστή, τί σε νοιάζει;... Οχι, κανονικά δεν μετρά.

 

 

 

@soundholics: Eννοούσα ότι η απόληξη κλιμακοστασίου πρακτικά δεν έχει επιφάνεια πέραν της σκάλας... άρα ότι θέλει να τακτοποιήσει θα είναι επέκταση της απόληξης άρα παράνομο εξαρχής και όχι στον όγκο...

Link to comment
Share on other sites

@soundholics: Eννοούσα ότι η απόληξη κλιμακοστασίου πρακτικά δεν έχει επιφάνεια πέραν της σκάλας... άρα ότι θέλει να τακτοποιήσει θα είναι επέκταση της απόληξης άρα παράνομο εξαρχής και όχι στον όγκο...

 

Τυπικά ναι.

Πρακτικά, οι απολήξεις δεν έχουν μόνο το κλιμακοστάσιο. Μπορεί να περιλαμβάνουν το χώρο πάνω από τον ανελκυστήρα, κάποια αποθήκη και τον διάδρομο πρόσβασης στην ταράτσα.

Link to comment
Share on other sites

Μη κοιτάς τον νόμιμο όγκο... Ο όγκος κατά 3843/10 είναι άλλο πράγμα...

Αφού δεν είναι κλειστή, τί σε νοιάζει;... Οχι, κανονικά δεν μετρά.

 

 

 

@soundholics: Eννοούσα ότι η απόληξη κλιμακοστασίου πρακτικά δεν έχει επιφάνεια πέραν της σκάλας... άρα ότι θέλει να τακτοποιήσει θα είναι επέκταση της απόληξης άρα παράνομο εξαρχής και όχι στον όγκο...

 

 

ΠΗΡΑ τον ΔΟΚΚ το πρωι και μουπαν οτι μετρα στον νομιμο ογκο τακτοποιειται...και εμεινα @@@@

και τους λεω και η πυλωτη μετα πως τακτοποιειται? αφου μετρα στον νομιμο ογκο!!!

και ξαναμενω @@@@

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι νέος μηχανικός και σήμερα πήρα από την Πολεοδομία ένα φάκελο ενός πελάτη για τακτοποίηση. Είναι μια περίπτωση Pilotis, η οποία έχει κλείσει και έχει γίνει ισόγειο διαμέρισμα, περίπου 60 τ.μ. και το διαμέρισμα περιλαμβάνει ένα χώρο από το κλειστό κλιμακοστάσιο, ο οποίος αναφέρεται, ότι ως εμβαδόν προσμετράται στο Σ.Δ.

Πώς ενεργούμε σ' αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

εγω σε μια αντιστοιχη περιπτωση δεν μετρησα το εμβαδό του κλιμακοστασιου...

 

Ηθελα να ρωτήσω εγώ κάτι...έχω μία τριόροφη οικοδομή που ανήκει σε ενα ζευγάρι.δεν 8α την πουλήσουν αλλα αργα η γρηγορα θα την γράψουν στα παιδιά τους...

κάθε όροφος έχει και έναν χώρο προς τακτοποίηση..

εγω θα κάνω 3 φακέλους η έναν...

συγνώμη αλλα έχω μπερδευτεί με τον όρο της αυτοτελούς ιδιοκτησίας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.