Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Σύµφωνα µε τα όσα ισχύουν, οι ιδιοκτήτες ακινήτων µπορούν να διευθετήσουν για 40 χρόνια τούς παράνοµα κλειστούς ηµιυπαίθριους χώρους, τις σοφίτες, τα πατάρια, τα υπόγεια, τους φωταγωγούς, τα εσωτερικά αίθρια, τις εσοχές των κτιρίων και τις πιλοτές µε βάση τις νέες ρυθµίσεις του υπουργείου Περιβάλλοντος

 

 

απο τα νεα....

 

 

επομενως το νεο δεδομενο που τοσες μερες συζηταμε ειναι τα εσωτερικα αιθρια (δλδ περιμετρικα σ.δ ) και οι εσοχες !!!

Link to comment
Share on other sites

κτιριο γραφειων με ημιυπαιθριουσ προσ τακτοποιηση οπου η χρηση γραφειων σημερα απαγορευται.(προκειται για την χαλανδριου αμαρουσιου)

συγκεκριμενα κατα το ετοσ εκδοσησ τησ αδειασ (1993)η χρηση μετατραπηκε απο γενικη κατοικια σε αμιγη. μπορω να τακτοποιησω τουσ παραπανω ημιυπαιθριουσ και τι ημερομηνια αλλαγησ χρησησ θα βαλω στισ δηλωσεισ

ευχαριστω

τανια

Απαντώ η ίδια για οποιον ενδιαφέρεται.

Μετα από ερώτηση στην αντίστοιχη Πολεοδομία (Δήμος Αμαρουσίου) έλαβα την εξής "λογική" απάντηση. "Οι χώροι θα ρυθμιστούν με νέα χρήση ΚΑΤΟΙΚΙΑ". Αν κάποιος συνάδελφος έχει ακούσει κάτι άλλο παρακαλώ ας με ενημερώσει.

Ευχαριστώ

Τάνια

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Αqius με άλλα λόγια ,σύμφωνα με το νόμο,τακτοποιούνται μόνο οι Η/Υ χώροι που έχουν κλειστεί μέχρι και την ημερομηνία ισχύος του νόμου ?Η μεχρι το τέλος του 2009 ?

Δεν μπορεί δηλαδή αφού βγήκε ο νόμος να κλειστεί Η/Υ χώρος ?Ο ιδιοκτήτης επομένως που θα αγοράσει σήμερα ένα ακίνητο με μη-τακτοποιημενο Η/Υ χώρο , αν θέλει να τον τακτοποιησει εκ των υστέρων θα κάνει ψευδή δήλωση αφού θα πρέπει αναγκάστικά να δηλώσει ότι ο Η/Υ χώρος είχε κλειστει πριν την ημερομηνία ισχύος του Ν. 3843.

Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

μεχρι την ημερομηνια ψηφισης του νομου πρεπει ναχει κλειστει....

 

τωρα τι δηλωση θα κανει ο καθενας φερει την ευθυνη της υπογραφης του....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Αqius με άλλα λόγια ,σύμφωνα με το νόμο,τακτοποιούνται μόνο οι Η/Υ χώροι που έχουν κλειστεί μέχρι και την ημερομηνία ισχύος του νόμου ?Η μεχρι το τέλος του 2009 ?

Δεν μπορεί δηλαδή αφού βγήκε ο νόμος να κλειστεί Η/Υ χώρος ?Ο ιδιοκτήτης επομένως που θα αγοράσει σήμερα ένα ακίνητο με μη-τακτοποιημενο Η/Υ χώρο , αν θέλει να τον τακτοποιησει εκ των υστέρων θα κάνει ψευδή δήλωση αφού θα πρέπει αναγκάστικά να δηλώσει ότι ο Η/Υ χώρος είχε κλειστει πριν την ημερομηνία ισχύος του Ν. 3843.

Σωστά ?

 

Το θέμα είναι ακόμα ασαφές. Με αυτή την εγκύκλιο: http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=yFLM5wLoTdg%3d&tabid=512&language=el-GR

καθορίζεται ότι η ημερομηνία αλλαγής χρήσης πρέπει να είναι προγενέστερη της ημερομηνίας που συντάσσεται η υπ. δήλωση του ιδιοκτήτη και δε γίνεται αναφορά σε κάτι άλλο. Αυτό αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να τίθενται ημερομηνίες και μετά τις 28/4/2010 πράγμα παράλογο κατά τη γνώμη μου και τη γνώμη πολλών υπαλλήλών σε Πολεοδομίες. Χθες συγκεκριμένα σε συζήτησή μου με υπάλληλο κάποιας πολεοδομίας μου είπε αυτός χαρακτηριστικά: "Εγώ δε δέχομαι ημερομηνίες μετά τις 28/4/2010" και με έκανε να χαμογελάσω καθώς όταν υπάρχει εγκύκλιος ή νόμος, το τι "δέχεται" ο καθένας είναι αδιάφορο, από την άλλη όμως συμφώνησα μαζί του καθώς έχω την ίδια άποψη.

Τώρα όσον αφορά το ερώτημά σου για το τι γίνεται στην περίπτωση που αγοράσει σήμερα κάποιος διαμέρισμα με "ατακτοποίητο" χώρο, άποψή μου είναι ότι δεν έχει επιλογή να τον τακτοποιήσει τώρα ακόμα και θέτοντας ημερομηνία <28/4/2010 γιατί είναι παράλογο και παράδοξο, να βεβαιώνει υπεύθυνα για ημερομηνία κατά την οποία δεν ήταν ιδιοκτήτης (εφόσον αγοράζει σήμερα!) και δε γίνεται να γνωρίζει ότι άλλαξε χρήση ο χώρος τότε!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με την υπεύθυνη δήλωση ότι ο χώρος είχε κλειστει πριν την αγορά , έχεις προβλημαμε το συμβόλαιο αγοράς , που δεν φαίνεται κλειστός ο χώρος.

 

Αρα ή η υπεύθυνη δήλωση είναι ψευδής ή το συμβόλαιο είναι "παράνομο".

Link to comment
Share on other sites

Σύµφωνα µε τα όσα ισχύουν, οι ιδιοκτήτες ακινήτων µπορούν να διευθετήσουν για 40 χρόνια τούς παράνοµα κλειστούς ηµιυπαίθριους χώρους, τις σοφίτες, τα πατάρια, τα υπόγεια, τους φωταγωγούς, τα εσωτερικά αίθρια, τις εσοχές των κτιρίων και τις πιλοτές µε βάση τις νέες ρυθµίσεις του υπουργείου Περιβάλλοντος

 

 

απο τα νεα....

 

 

επομενως το νεο δεδομενο που τοσες μερες συζηταμε ειναι τα εσωτερικα αιθρια (δλδ περιμετρικα σ.δ ) και οι εσοχες !!!

 

Οτι έχει χαρακτιριστεί ως αίθριο νομίζω μπαίνει μέσα (τα είπαμε αρκετές φορές). Ειδικότερα αν έχει μετρήσει και στον όγκο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.