Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή αμοιβής μετά από ακύρωση έργου


Recommended Posts

Τίποτα. Πληρώνεσαι για τη μελέτη-επιβλεψη ενός έργου και όχι για τη διαδικασία έκδοσης αδείας.

 

Συμπλήρωσε και την ειδικότητά σου στο προφίλ σου SOS

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβα αυτο. αλλα ο πελατης σταματησε το εργο. τι πρεπει να του επιστρεψω πισω?

 

 

Παρατηρήσεις:

1. Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

2. Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο εσύ σαν μελετητής, δεν θέλεις να πληρωθείς για τις μελέτες που έκανες; Και πόσο μάλιστα τη στιγμή που ο πελάτης αποφάσισε να διακόψει τις διαδικασίες και όχι εσύ. Τίποτα δεν πρέπει να του επιστρέψεις, εφόσον δούλεψες, πρέπει και να πληρωθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

έχω το ίδιο πρόβλημα... ξεκίνησα για άδεια ο πελάτης μου κατέθεσε την αμοιβή και επειδή στο οικόπεδο υπάρχει αναγκαστική προσκύρωση δεν θέλει να συνεχίσει την άδεια και ζητάει τα χρήματα πίσω....τι να κάνω??? επίσης πωσ καλύπτομαι που έχω καταθέσει αμοιβή στην εθνική? ΑΠΥ δεν έχω κόψει βέβαια, τι διαδικασίες να ακολουθήσω???

Link to comment
Share on other sites

Αφού κατέθεσες στην εθνική, πρέπει να κόψεις και ΑΠΥ. Αν είχες πρωτοκολλήσει δεν επιστρέφεις τίποτα. Όμως φοβάμαι πως αν υπήρχε πράξη τακτοποίησης έπρεπε να το γνωρίζεις ή να το είχες ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι, να ρωτήσω κάτι. Πρέπει να κόβεται απόδειξη, για κάθε πληρωμή αμοιβών στην Εθνική, ξεχωριστά; Δεν γίνεται να κόψεις μία συνολική ΑΠΥ στο τέλος;

Link to comment
Share on other sites

Οποτε παιρνεις χρηματα (ειτε μεσω καταθεσης αμοιβης στην τραπεζα ειτε οχι) στα χερια σου πρεπει να κοβεις αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Και πλέον, όποτε παραδίδεις μια μελέτη πρέπει να κόψεις απόδειξη (πληρωθείς δεν πληρωθείς).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.