Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρώνεις κλάδο υγείας στο ΤΣΜΕΔΕ όταν εισαι φοιτητής;


Topap

Recommended Posts

Στο link που βρήκα:

 

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:aL-T6l0429cJ:www.teetdk.gr/download.php?id%3D135680,12,1+&hl=en&pid=bl&srcid=ADGEESieeqmTgTurshZx-PcJipJVJOaWY3u7xDIuyS-VTudUVJBG8VdTi-NfEHR-3rpQBGC3ugV0SOiGlQgo9fdeHeF_pWcRFqhACm2Zyb2mcItbGMRf-XTKqJenus6HkNv5lz7P3Zi_&sig=AHIEtbTU3qi-jA_WCw2e1jB31TXGpMacEQ&pli=1

 

λέει ότι διακόπτεται η εισφορά για τον ΚΥΤ κατά τη διάρκεια θητείας, μεταπτυχιακών σπουδών ή αν εσύ θελησεις άλλο υγειονομική κάλυψη.

 

Εγώ πάντως την επόμενη εβδομάδα θα κάνω τα χαρτιά να το γλυτώσω γιατί ξεκίνησα διδακτορικό (και είμαι και φρέσκος στο ΤΕΕ, πρώτη φορα θα πληρώσω εισφορά), οπότε θα σας πω τι έγινε

 

καλησπερα, 

 

να σε ρωτησω που το βρηκες αυτο το Link γιατι τηλεφωνω στο Τσμεδε Χανιων και μου λενε πως δεν μπορω να απαλλαγω απο ΚΥΤ για μεταπτυχιακες σπουδες στην Ευρωπη αλλα μονο στην Αμερικη. Στην Αθηνα δε το σηκωνει κανεις. Το προβλημα μου ειναι πως πηρα υποτροφια για μεταπτυχιακο στην Ευρωπη. Απο την υποτροφια θα μου κρατανε 4000Ε το χρονο μερος των οποιων θα ειναι και για υγειονομικη περιθαλψη. Γιατι επομενως να διπλοπληρωνω για μια υγειονομικη περιθαλψη που στην Ελλαδα ειναι αμφιβολου ποιοτητας τωρα πια που γιναμε ΕΟΠΥΥ..Αν μπορει κανεις να βοηθησει για το τι χρειαζεται και εαν γινεται θα το εκτιμουσα πολυ!

Edited by vavadele
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επαβεβαιώνω και έγω ότι είπε παραπάνω ο συνάδελφος αφού ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ και μου ανέφεραν τον ίδιο νόμο με εξαίρεση αυτοί οι οπίοι σπουδάζουν στον εξωτερικό.

Εγω πηρα τηλεφωνο στα Χανια και μου ειπαν οτι απαλλασεται κανεις μονο για σπουδες στην Αμερικη και οχι στην Ευρωπη. Μπορεις να με βοηθησεις να μου δωσεις καποιο τηλεφωνο η Link ? Γιατι αυτη η Κα στα Χανια μου ειπε πως αυτο γινοταν παλια και πλεον δε γινεται..Εχω παρει υποτροφια για σπουδες στην Ευρωπη και δε θελω να συνεχισω να πληρωνω ΚΥΤ αφου θα με καλυπτει το πανεπιστημιο εκει. Δε φτανει που θα τους σκαω τα υπολοιπα γιατι να πληρωνω και ΚΥΤ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα, 

 

να σε ρωτησω που το βρηκες αυτο το Link γιατι τηλεφωνω στο Τσμεδε Χανιων και μου λενε πως δεν μπορω να απαλλαγω απο ΚΥΤ για μεταπτυχιακες σπουδες στην Ευρωπη αλλα μονο στην Αμερικη. Στην Αθηνα δε το σηκωνει κανεις. Το προβλημα μου ειναι πως πηρα υποτροφια για μεταπτυχιακο στην Ευρωπη. Απο την υποτροφια θα μου κρατανε 4000Ε το χρονο μερος των οποιων θα ειναι και για υγειονομικη περιθαλψη. Γιατι επομενως να διπλοπληρωνω για μια υγειονομικη περιθαλψη που στην Ελλαδα ειναι αμφιβολου ποιοτητας τωρα πια που γιναμε ΕΟΠΥΥ..Αν μπορει κανεις να βοηθησει για το τι χρειαζεται και εαν γινεται θα το εκτιμουσα πολυ!

 

Συνάδελφε, αυτό το link έλεγε αυτό που ίσχυε παλαιότερα. Για τους νέους ασφαλισμένους απο το '93 και μετά, που φαντάζομαι είσαι κι εσύ, ισχύει αυτό που έγραψα στο επομένο ποστ μου λίγο πιο κάτω από αυτό που είδες (21 Μαΐου 2012). Για τη δική σου περίπτωση βέβαια για σπουδές στο εξωτερικό δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει. Μια εικασία που μπορώ να κάνω είναι η εξής: εντός ευρωπαϊκής ένωσης ισχύει η «Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας», την οποία την εκδίδει το ταμείο σου (τσμεδε στην περπτωση μας) και σε καλύπτει σε περίπτωση που χρειαστείς περίθαλψη εντός ΕΕ. Άρα εφόσον δικαιούσαι αυτό το πράγμα δε διαφέρεις από μένα που κανω διδακτορικό σε ελληνικό πανεπιστήμιο κι ενώ θα μπορούσα κι εγώ να έχω τη δωρεάν ιατρική κάλυψη του πανεπιστημίου, το τσμεδε δε μου το επιτρέπει και πλήρώνω το full πακέτο :P . Αν όντως ισχύει αυτό που λέω, καλύτερα να ζητήσεις αυτά τα 4000 να στα δώσουν στο χέρι και να τους πεις ότι ιατρικά σε καλύπτει το ταμείο σου στην ελλάδα, αφού σε υποχρεώνει ο νόμος κιόλας να το κάνεις κατ'αυτό τον τρόπο. Τα τηλέφωνα του τσμεδε που προσπαθούσα κι εγώ να πιάσω δεν είναι και πολύ ακριβή. Δοκίμασα διάφορα κι όταν απάντουσαν κάποιοι ζητούσα να μου δώσουν κάποιο αρμόδιο τμήμα. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σαν άνεργος μηχανικός υπάρχει η δυνατότητα εγγραφής στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ πλέον. Μετά από 3 μήνες άνεργος, μπορείς να ασφαλιστείς δωρεάν στο ικα.

Ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν πως δε γίνεται να διακόψω τις εισφορές για το Κλάδο Υγείας και ότι δεν μπορώ να γραφτώ στο ΙΚΑ.

Γνωρίζει κάποιος επί του θέματος; 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σαν άνεργος μηχανικός υπάρχει η δυνατότητα εγγραφής στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ πλέον. Μετά από 3 μήνες άνεργος, μπορείς να ασφαλιστείς δωρεάν στο ικα.

Ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν πως δε γίνεται να διακόψω τις εισφορές για το Κλάδο Υγείας και ότι δεν μπορώ να γραφτώ στο ΙΚΑ.

Γνωρίζει κάποιος επί του θέματος; 

Ευχαριστώ

 

Σωστα τα λενε. Εφοσον εισαι γραμμενος, απο το ΤΣΜΕΔΕ δεν γλιτωνεις!

Εδω πληρωνουμε πλεον εισφορες υπερ ΟΑΕΔ (και σαν ελευθεροι επαγγελματιες) και δεν μπορουμε να παρουμε επιδομα ανεργιας σαν ανεργοι ελευθεροι επαγγελματιες!

Αυτο που μπορεις να κανεις αυτη τη στιγμη ειναι να πας να ψηφισεις ορθα στις επερχομενες εκλογες του ΤΕΕ στις 24-11-2013 (έστω και "άκυρο").

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπερα, 

 

μετα και την νεα αποστολη των εκδοτηριων Α2016 οπου οι εισφορες για αλλη μια φορα ειναι δυσβαστακτες ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καθολου δυνατοτητα διαγραφης καποιου κλαδου οπως ο κλαδος υγειας ή προνοιας πχ. λεω εγω τωρα!! 

ή μηπως εκ νομου απαγορευεται και ειναι υποχρεωτικη η υπαγωγη σ ολους τους κλαδους??

Γνωριζει καποιος?? 

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρεωτικοί όλοι οι κλαδοι προς το παρόν , με το νεο ασφαλιστικο που θα τεθει σε ισχυ απο 1-1-17 ίσως να γίνου επικουρικο και εφαπαξ προαιρετικα...κατι πολυ δυσκολο μιας και οι φωστηρες του ΤΕΕ που διοικουν δεν το δεχονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα, αναβιώνω αυτό το θέμα για να μην ανοίγω καινούργιο μιας και η ερώτησή μου είναι σχετική.

Προσπαθώ να βγάλω άκρη με αυτό που αποκαλούμε ασφαλιστικό σύστημα στην Ελλάδα αλλά άκρη δεν βρίσκω. Είμαι απόφοιτος του ΜΗΠΕΡ στα Χανιά και αυτή τη στιγμή κάνω το μεταπτυχιακό μου στο εξωτερικό. Δεν είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ και έχω δουλέψει μόνο στα πλαίσια της πρακτικής άσκησης με ασφάλιση ΙΚΑ.

Έστω ότι θέλω να εγγραφώ στο ΤΕΕ και κατ’ επέκταση στο ΤΣΜΕΔΕ (ΕΦΚΑ), πως υπολογίζονται οι εισφορές που πρέπει να πληρώνω; Με βάση τον βασικό μισθό; Και αν ναι, τί ποσοστό (θα είναι το 14% που ισχύει για 0-2 έτη εργασίας συν τις εργοδοτικές που είναι περίπου 26% αν θυμάμαι καλά);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.