Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή ελεγκτή Πολεοδομίας


xaris8080

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι!

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Έχω μια υπόθεση νομιμοποίησης στην Κεντρική Πολεοδομία Θεσσαλονίκης!

Ο ελεγκτής που έχει αναλάβει το φάκελο είναι ψιλοάσχετος. Εγώ του πήγα

κάποια κομμάτια της νομοθεσίας (τα οποία τα "θυμόταν" αλλιώς), ενώ τα

υπόλοιπα "δεν τα γνωρίζει" και θέλει να διεκρινίσουμε κάθε ψύλου πήδημα.

Καθότι και ευθυνόφοβος και ευθυνοφυγάς κάθε φορά μου βγάζει και από ένα

καινούργιο φασούλι διάρκειας κάποιον εβδομάδων - μηνών.

Σκέφτηκα είτε να του προτείνω να τον δώσει σε κάποιον άλλο ποιο ενημερωμένο

συνάδελφο του (για να ξεμπλέκουμε κάποια στιγμή), αλλά φοβάμαι μην

παρεξηγηθεί και στραβώσει τελείως, είτε να αποσύρω τον συγκεκριμένο φάκελο

νομιμοποίησης και να τον ξανακαταθέσω με την ελπίδα να τον αναλάβει κάποιος

άλλος είτε να ακολουθήσω αν υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία αλλαγής ελεγκτή.

Μήπως έχει κάνει κάποιος συνάδελφος κάτι αντίστοιχο ή έχει να μου προτείνει κάτι?

 

 

Υ.Γ. Τα είπα και ξαλάφρωσα!

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι όχι. Μην του πεις καθόλου αυτό που σκέπτεσαι. Δεν είναι στο χέρι του να δώσει τον φάκελο σε κάποιον άλλο. Συνήθως οι φάκελοι χρεώνονται από τον προϊστάμενο της πολεοδομίας στους ελεγκτές.

Και στην άλλη περίπτωση του να αποσύρεις και να ξανακαταθέσεις τον φάκελο, είναι ζαριά. Μπορεί να ξαναπέσει πάλι στον ίδιο.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τον πιέσεις με τρόπο ώστε να αναλάβει τις όποιες ευθύνες του.

Θα ζητάς να σου απαντάει εγγράφως αυτά που σου ζητάει κάθε φορά, και να δικαιολογεί αν προβλέπεται η διαδικασία που ζητάει. Εσύ από την μεριά σου να του δώσεις να καταλάβει ότι θα του απαντήσεις αναλόγως. Επίσης η όλη αλληλογραφία που θα έχει δημιουργηθεί με ημερομηνίες, αριθ. πρωτοκόλλων κλπ, να του πεις ότι θα αποτελέσει αποδεικτικό υλικό στην περίπτωση που θα στραφεί ο πελάτης σου εναντίον του στους επιθεωρητές δημόσιας διοίκησης και δεν συμμαζεύεται και η όλη αλληλογραφία σας θα σταλεί συνημμένη όπου ο πελάτης σου κρίνει. Με άλλα λόγια να του δώσεις να καταλάβει ήρεμα και ωραία ότι έχει μπλέξει κι αυτός στην υπόθεση, το θέλει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Τις προηγούμενες χρονιές κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού συνέβαινε το εξής στην Πολεοδομία Θεσσαλονίκης: Όταν ο ελεγκτής που είχε χρεωμένη μια υπόθεση έπαιρνε άδεια και κατά τη διάρκεια της απουσίας του κατέθετες παρατηρήσεις, τότε αυτή χρεωνόταν σε έναν άλλο υπάλληλο (από τους παρόντες), ο οποίος τη συνέχιζε μέχρι τέλους.

Προσοχή! Φέτος άλλαξε η προϊσταμένη και δεν ξέρω αν θα ισχύσει το ίδιο. Μπορεί να ακούγεται λίγο μπακαλίστικη η συμβουλή, αλλά προσωπικά είχα ξεμπλοκάρει έτσι σε μια-δυο περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

..............................................................

Υ.Γ. Τα είπα και ξαλάφρωσα!

 

Δυστυχώς, υποχρεούσαι να του πάς την νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.