Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά 100kW


george.123

Recommended Posts

Ναι, ίσως δεν το διατύπωσα εγώ σωστά.

 

Η τιμή "κλειδώνει" με την υπογραφή της σύμβασης, με την προϋπόθεση να συνδεθεί το πάρκο εντός 18 (ήταν, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι) μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. Έχω πάλι μια ερώτηση πάνω στο ίδιο θέμα που περίεγραψα παραπάνω (Πολυτεχνειούπολη - καταναλωτής ΜΤ και εγκατάσταση ΦΒ ισχύος ως 100 kW). Ξέρει κάποιος πιο έμπειρος από μένα πώς φαντάζεται ότι θα γίνεται η σύνδεση με τη ΧΤ που επιβάλει ο νόμος; Δηλαδή για παράδειγμα, με ΜΣ, με ξεχωριστή γραμμή ΧΤ ή κάτι παρόμοιο.

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει με κάποιες πληροφορίες θα του ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα συνδεθείς σε ΧΤ της ΔΕΗ. Αυτό θα το κρίνει η ΔΕΗ πως θα γίνει. Δηλαδή ή θα φέρει ΧΤ από υπάρχουσα γραμμή, ή θα δημιουργήσει καινούργια, βάζοντας Μ/Σ στη ΜΤ για να δημιουηργήσει ΧΤ.

 

Λογικά πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή:

Στο πρώτο σενάριο, αν συνδεθώ σε υπάρχουσα γραμμή ΧΤ τότε θα πρέπει και η κατανάλωση ολόκληρου του κτιρίου να περαστεί σε ΧΤ;

Στο δεύτερο σενάριο παρεμβάλω ΜΣ μεταξύ της ΜΤ της Πολυτεχνειούπολης και της ΧΤ που τρέχει απ' έξω;

Ξέρω ότι η ΔΕΗ θα βρει τον τρόπο αναλόγως την περίπτωση απλά ρωτάω ποιες πιθανότητες μπορεί να υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο σενάριο, αν συνδεθώ σε υπάρχουσα γραμμή ΧΤ τότε θα πρέπει και η κατανάλωση ολόκληρου του κτιρίου να περαστεί σε ΧΤ;

 

Όχι, καμία σχέση, το ένα με το άλλο. Το κτήριο θα μείνει στη ΜΤ.

 

Στο δεύτερο σενάριο παρεμβάλω ΜΣ μεταξύ της ΜΤ της Πολυτεχνειούπολης και της ΧΤ που τρέχει απ' έξω;

Ξέρω ότι η ΔΕΗ θα βρει τον τρόπο αναλόγως την περίπτωση απλά ρωτάω ποιες πιθανότητες μπορεί να υπάρχουν.

 

Δεν εμπλέκεσαι ο ίδιος. Δεν βάζεις εσύ τον Μ/Σ, αλλά η ΔΕΗ.

 

Η ΔΕΗ θα λοιπόν θα τοποθετήσει Μ/Σ για να συνδέσει τα Φ/Β. Ο Μ/Σ αυτός μπορεί να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά και μόνο για τα Φ/Β (δηλαδή μία αναχώρηση προς το πάρκο). Ή μπορεί και να ξεκινήσει ένα καινούργιο δίκτυο ΧΤ που να εξυπηρετεί τους καταναλωτές. Αλλά δεν σε επηρεάζει κάπου.

 

Όλα τα παραπάνω είναι υποθέσεις, δεν μιλάω σαν εκπρόσωπος της ΔΕΗ:D

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ποιος έχει το δικαίωμα υπογραφής ως αδειούχος εγκαταστάτης φβ συστημάτων? Απαιτείται έκδοση ειδικής άδειας?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από μένα,

Έχω διαβάσει για μια υπουργική απόφαση σε διάφορα site ότι καταργείται το όριο (και) για φωτοβολταικες εγκαταστάσεις σε στέγες, αλλά κάτι επίσημο δεν έχω βρει. Μπορεί κάποιος να με διαφωτήσει επί του θέματος?

Και επίσης με τις βιομηχανικες στέγες τι γίνεται τελικά? τι λένε και τα ΦΕΚ και η πολεοδομία για αυτό (έχω δει μια σχετική ασυνεννοησία)?

για παράδειγμα σε μια βιομηχανική στέγη τι γίνεται (και αν φυσικά) για να μπουν από 10kWp-100kWp και για άνω των 100kWp?

Έστω να με παραπέμψει κάποιος σε κάνα ΦΕΚ που να τα ξεκαθαρίζει

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.