Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικά καμπύλα - "τοξωτά" - ζευκτά


 

Recommended Posts

Σκέψου και σαν λύση το δικτύωμα από SHS ή RHS.

Η διαφορά σε βάρος δε θα είναι απαγορευτική.

 

Θα έχει περισσότερη δουλειά για το μηχανουργείο όμως μπορείς να δώσεις ότι τελικό σχήμα θες και μπορείς να το εξομοιώσεις με τα προγράμματα που έχεις αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν χρειάζεται μη γραμμική ανάλυση...κατασκευαστικά η δοκός στο εργοτάξιο πρέπει να έρθει ήδη με καμπύλη...(εννοείται αυτό) !!!

 

Καλά μην τα μπλέκουμε. Άλλο το πως θα γίνει η ανάλυση άλλο η κατασκευή. Μάλλον τα έμπλεξες. Τα παιδιά καλώς λένε να κάνω μη γραμμική ανάλυση αλλά δεν μου λένε εάν απαντάνε ακαδημαϊκά ή εάν γίνεται αυτή η ανάλυση και στην πράξη με τα προγράμματα που διαθέτουμε.

 

 

AlexipsPap ευχαριστώ. Άρα δεν χρειάζονται υπερβολικά πράγματα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα κάνουν σωστούς ελέγχους σε καμπτικό λυγισμό όταν τα μέλη είναι ευθύγραμμα. Για καμπύλα μέλη δεν ισχύει ο ΕΚ3, καμπύλες λυγισμού κλπ.

 

Πιο απλά...το βέλος του τόξου, είναι μία μεγάααααααααλη ατέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Archytas:)......θα μπορούσα κάλλιστα να σου δείξω τι εννοώ μέσα από 2 διαγραμματάκια (ναι...ο αρχιτέκτονάς μου μου τα δίνει:D), αλλά μιας και ο δικός σου αρχιτέκτονας τα ξέρει καλύτερα...δεν έχει νόημα:D!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα έχει βέλος με το καμπύλο...ίσα-ίσα δουλεύει σαν προένταση...

 

halle.png

 

Μη γραμμικότητες για πλαίσιο 12 μέτρων και ύψος 3m...να το κάνουμε στο ABAQUS τότε...

 

Περισσότερα για στατική τοξοτών στο

 

Kurt Hirschfeld

 

Baustatik

Theorie und Beispiele

 

5., unveranderte Auflage

Springer

Link to comment
Share on other sites

Jackson πως λες να κάνω την μη γραμμική ανάλυση? Δηλαδή έστω ότι θέλω να κάνω απλά ελαστική ανάλυση ξέρεις κάποιο πρόγραμμα να προσομοιώνει καμπύλους φορείς? Και μη γραμμική να κάνω θα πρέπει να γίνει σε πολλά μικρά ευθύγραμμα μέλη σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.