Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρυμοτομούμενα τμήματα σε οικόπεδο με κατοικία


Recommended Posts

Ωραία, μικρής κλίμακας. Πρόσεξε, μόνο, τι γράφει η αίτηση στη θέση που θα υπογράψει ο ιδιοκτήτης, γιατί αυτά που υπογράφει έχουν ισχύ υπεύθυνης δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι επείγον...

Αυθαίρετη 3όροφη οικία σε εκτός σχεδίου οικόπεδο εντάχθηκε στο σχέδιο, μετά από καιρό δρόμος ρυμοτομήθηκε σε τμήμα αυτής αφήνοντας εκτος οικοπέδου τμήμα της περίπου 8μ2.

Το υπόλοιπο τμήμα της κατοικίας που βρίσκεται εντός οικοπέδου:

1. Τακτοποιείται με 4014;

2. Νομιμοποιείται με Ο.Α και άρθρο 26;

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν πολύ σαφής,

Ένα μικρό τμήμα του ακινήτου υπερβαίνει την ρυμοτομική προς το δρόμο,το ακίνητο αναπτύσσεται σε λόφο κλιμακωτά και το πρόβλημα συναντάται στο ισόγειο και λίγο στον όροφο, το υπόλοιπο ακίνητο παραμένει εντός οικοπέδου (κατά 95%). Οι ιδιοκτήτες έχουν υπογράψει στα παραχωρητήρια πως αποδέχονται την κατεδάφιση του τμήματος μέσα στο δρόμο, μέχρι να γίνει ο δρόμος.

Σίγουρα δεν βγαίνει άδεια για το εντός οικοπέδου ακίνητο;

Κάποιοι μου λένε όχι κάποιοι ναι σε πολεοδομίες και στο ΤΕΕ..

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ήμουν πολύ σαφής,

Ένα μικρό τμήμα του ακινήτου υπερβαίνει την ρυμοτομική προς το δρόμο,το ακίνητο αναπτύσσεται σε λόφο κλιμακωτά και το πρόβλημα συναντάται στο ισόγειο και λίγο στον όροφο, το υπόλοιπο ακίνητο παραμένει εντός οικοπέδου (κατά 95%). Οι ιδιοκτήτες έχουν υπογράψει στα παραχωρητήρια πως αποδέχονται την κατεδάφιση του τμήματος μέσα στο δρόμο, μέχρι να γίνει ο δρόμος.

Σίγουρα δεν βγαίνει άδεια για το εντός οικοπέδου ακίνητο;

Κάποιοι μου λένε όχι κάποιοι ναι σε πολεοδομίες και στο ΤΕΕ..

κι εγώ έχω αντίστοιχο θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Κτίσμα σε οικισμό που ανεγέρθηκε το έτος 1920, διανομή και διάταγμα ρυμοτομίας το 1967. Λέει ένας συνάδελφος σε ένα τοπογραφικό για δικαιοπραξία, οικόπεδο εμβαδού 400 τ.μ. και μεταξύ άλλων κτίσμα 150 τ.μ. τμήμα του οποίου 30 τ.μ. ρυμοτομήθηκε. Στα 400 τ.μ. του οικοπέδου δεν συμπεριλαμβάνονται τα 30 που ρυμοτομήθηκαν. Σας ακούγεται σωστό αυτό; Μήπως το οικόπεδο έπρεπε να αναφέρεται ως 430 τ.μ.;

 

Γίνεται ρυμοτόμηση χωρίς πράξεις τακτοποίησης ή πράξη αναλογισμού αποζημίωσης που θα καθορίσει τα εμβαδά και τις αποζημιώσεις από τους παρόδιους ιδιοκτήτες κ.τ.λ.;

 

Στον οικισμό υπάρχει η οριστική διανομή του 1967 με την οποία εγκρίθηκε το ρυμοτομικό σχέδιο της Τ.Κ. και στη συνέχεια μόνο τροποποιήσεις για συγκεκριμένα Ο.Τ..   

post-16383-0-63237900-1464714328_thumb.jpg

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπέρα. σε ένα ακίνητο έχω παραδοσιακή λιθόκτιστη κατοικία σε ένα οικόπεδο εντός του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου πόλης.

σύμφωνα με πρόσφατο τοπογραφικό τμήμα της κατοικία ρυμοτομείται. 

για την παλαιά κατοικία έχει πρόσφατα εκδοθεί έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας και έχει επισκευαστεί με εγκεκριμένα σχέδια όπως ήταν παλιά.

τί σημαίνει για την κατοικία ότι έχει ένα τμήμα της ρυμοτομούμενο? σύμφωνα με το τοπογραφικό λέει επίσης ότι δεν οφείλει εισφορές σε γη ή χρήμα. 

ΥΓ το σχέδιο πόλης είναι εγκεκριμένο αλλά μέχρι σήμερα που ανακαινίζεται δεν έχει υλοποιηθεί η διάνοιξη του δρόμου η οποία θα "κοψει" ένα τμήμα του ακινήτου.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.