Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανεμιστήρας σε σχολική τάξη


leontas

Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι,

 

μου έχει προκήψει ενα ζήτημα και θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

μου έχει ζητηθεί να εγκαταστήσω ανεμιστήρες σε σχολικές αίθουσες ενός γυμνασίου.

 

ο προβληματισμός-απορία μου είναι:

 

υπάρχει κάποια νομοθεσία σχετικά με το ποιοι ανεμιστήρες επιτρέπονται??

προσοπικά δε θεωρώ ασφαλές ούτε τον ανεμιστήρα οροφής αλλα όυτε και τον επιτοιχο.

 

σκευτόμουνα για υάλου αλλα δεν ξέρω κατα πόσο θα δροσίζει την αίθουσα.

 

όποιος μπορεί να βοηθήσει.....

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν επιτρέπονται ούτε ανεμιστήρες ούτε κλιματιστικά σε σχολικές αίθουσες. Για τα κλιματιστικά είμαι 100% σίγουρος. Για τους ανεμιστήρες όχι τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν επιτρέπονται ούτε ανεμιστήρες ούτε κλιματιστικά σε σχολικές αίθουσες. Για τα κλιματιστικά είμαι 100% σίγουρος. Για τους ανεμιστήρες όχι τόσο.

 

Είναι σίγουρο αυτό; Γιατί έχω δει και από τα 2 σε κάθε λογής σχολική αίθουσα, από παιδικούς σταθμούς μέχρι ΤΕΙ και Πανεπιστήμια! Δεν μπορεί να μην επιτρέπονται πουθενά και να τα βάζουν παντού. Επίσης το βρίσκω παράλογο να απαγορεύεται συσκευή που επιτρέπεται και είναι άκρως επιθυμητή η παρουσία της σε δημόσιους χώρους σε έναν ακόμα δημόσιο χώρο. Βέβαια δεν θα ήταν το μόνο παράλογο, αλλά κουβέντα να γίνεται...

 

Για τους ανεμιστήρες οροφής δεν γνωρίζω να υπάρχει σχετική νομοθεσία. Απλώς όπως όλες οι ηλεκτρικές συσκευές θα πρέπει να έχουν έγκριση CE και να έχουν στερεωθεί σύμφωνα με τις προδιαγραφές/οδηγίες τους ή καλύτερα.

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι συγκεκριμένο για ύπαρξη οδηγιών/νομοθεσίας στο θέμα, θα με ενδιέφερε πολύ και εμένα.

Link to comment
Share on other sites

πέρα απο τη νομοθεσία εμένα με προβλιματίζει οτι στο χώρο θα είναι παιδιά και όλο και κανένα θα σκευτεί να κάνει καμιά "εξυπνάδα" με τον ανεμιστήρα(σε ότι μορφή και αν είναι)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως νομίζω ότι ο οροφής είναι μάλλον ο πιο ασφαλής (δυσκολότερος σε πρόσβαση στ απαιδια) και ο ο πιο αποδοτικός για τη μείωση του ψυκτικού φορτίου το καλοκαίρι. Επίσης αυτός με το λιγότερο κόστος καθώς οι άλλες λύσεις (επί τζαμιών κλπ) δημιουργούν πρόσθετα κόστη. Αν βέβαια επιτρέπονται όλα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ανεμιστήρες για ανανέωση του αέρα του χώρου. Συνήθως οι ανεμιστήρες αυτοί τοποθετούνται σε τρύπες πάνω σε σταθερά παράθυρα.

Οι ανεμιστήρες εξαερισμού αυτού του τύπου προβλέπονται από την νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

πέρα απο τη νομοθεσία εμένα με προβλιματίζει οτι στο χώρο θα είναι παιδιά και όλο και κανένα θα σκευτεί να κάνει καμιά "εξυπνάδα" με τον ανεμιστήρα(σε ότι μορφή και αν είναι)

 

Εγώ πάντως νομίζω ότι ο οροφής είναι μάλλον ο πιο ασφαλής (δυσκολότερος σε πρόσβαση στ απαιδια) και ο ο πιο αποδοτικός για τη μείωση του ψυκτικού φορτίου το καλοκαίρι. Επίσης αυτός με το λιγότερο κόστος καθώς οι άλλες λύσεις (επί τζαμιών κλπ) δημιουργούν πρόσθετα κόστη. Αν βέβαια επιτρέπονται όλα αυτα.

 

Επειδή είμαι καθηγητής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, θέλω να πω ποτέ μα ποτέ μην είστε σίγουροι για το τι μπορούν και τι δε μπορούν να κάνουν τα παιδιά!!!!!! Ο ανεμιστήρας θα βγει OFF στην πρώτη εβδομαδα, να είστε σίγουροι!!!

Καλύτερα να ζεστένονται και να έχουν πόρτες παράθυρα ανοιχτά για λίγο ρευμα, παρα να πάρετε αυτό το ρισκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.