Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος Εφαρμογής ΚΕΝΑΚ


lefterism

Recommended Posts

10 χρόνια εμπειρίας σε κτιριακά μόνο για τους προσωρινούς.

 

4 χρόνια εμπειρίας για όλους τους υπόλοιπους

60 ώρες σεμινάρια για επιθεωρήσεις κελύφους

30 ώρες σεμινάρια για επιθεωρήσεις λέβητα

30 ώρες σεμινάρια για επιθεωρήσεις κλιματιστικών συστημάτων

Εξετάσεις σε ότι επιλέξεις

Τουλάχιστον 2 ημερομηνίες εξετάσεων ανα έτος

Link to comment
Share on other sites

Στο ΦΕΚ για τους ενεργειακούς επιθεωρητές λέει τα πάντα. Κάντε ενα κόπο και διαβάσtε το. Υπάρχει και στα downloads

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1469

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο SeNNinhA. Έτσι όπως τα λές είναι. Άσχετο με το ΦΕΚ αλλά σχετικό με το λογισμικό του ΤΕΕ. Δεν μπορώ να καταχωρήσω θερμογέφυρες. Δεν ανοίγει κάποια σχετική οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απενεργοποιημένο αλλά ισχύει μόνο για τα νέα κτίρια με άδεια μετά την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ. Εαν βάλεις στην αρχή έτος οικοδομικής 2010 θα στο βγαλει αυτόματα. Προς το παρόν δεν το χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Στο help του προγράμματος λέει τα εξής: "Σε περίπτωση που το έτος έκδοσης της οικοδομικής άδειας του κτιρίου / τμήματος κτιρίου είναι πριν από το 2010, τότε δεν εμφανίζεται η υπό-οθόνη των θερμογεφυρών."

Πολύ απλά όμως δεν μπορείς προς το παρόν να έχεις πρόσβαση στην υποοθόνη με τα στοιχεία πολεοδομικού γραφείου, έτους κατασκευής και αποπεράτωσης κ.λπ. και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Δεν λέει πουθενά όμως ότι είναι απενεργοποιημένο. Πρόκειται κοινώς για άλλη μια προχειρότητα. Τι θα πει προς το παρόν δεν χρειάζεται. Όταν κάνεις δοκιμές με ένα πρόγραμμα, δοκιμάζεις όλα όσα θα καταχωρούσες εάν έκανες μια πραγματική μελέτη.

Αλήθεια, οι καταναλώσεις από ανελκυστήρα και από αντλίες λυμάτων & ομβρίων, που καταχωρούνται;

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πάνω σε μια σελίδα (ίσως στην κεντρική του κελύφους) υπάρχει κουτάκι που κλικάρεις για τον ανελκυστήρα και σου εμφανίζει σελίδα για τα δεδομένα του. Νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο παίζει και με τη αποχετευση. Ακόμη και με την άρδευση έχει το αντίστοιχο για αντλίες. Δεν έχω το πρόγραμμα μπροστά και δεν τα θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στελέχη οικοδομικών αδειών;:evil: Θα πάρω σβάρνα τις πολεοδομίες να ψάχνω τις Ο.Α. Δηλαδή οι Α.Π.Υ δεν έφταναν; Δουλειά δεν είχε ο Βεελζεβούλ .... Πάντως διαβάζοντας το Π.Δ. για τους ενεργειακούς επιθεωρητές μόνο η επιθεώρηση λεβήτων μου φάνηκε κάπως συμφέρουσα. Αλλιώς για κτιριακό κέλυφος δεν αξίζει ο κόπος. Μάλλον μπαίνεις και μέσα. Μόνο με την θερμοκάμερα να καταγράψει κανείς τουλάχιστον τρεις φορές ένα κτίριο ή διαμέρισμα και να κάτσει να αναλύσει τα στοιχεία θέλει κόπο και χρόνο. Χώρια τα σχέδια, συμπλήρωση εντύπων και όλα τα άλλα. Που να κουβαλάς δηλαδή και ανεμιστήρες και γεννήτριες καπνού για δοκιμές αεροστεγανότητας. Από την άλλη που να βρει ο κόσμος λεφτά για ενεργειακή επιθεώρηση και επεμβάσεις εξοικονόμησης ενέργειας. Εδώ ρε συνάδελφοι στην πολυκατοικία που είμαι διαχειριστής φέτος (που θα πάει θα τελειώσει) δυσκολεύομαι να μαζέψω τα κοινόχρηστα. Τι ενεργειακές επιθεωρήσεις και πράσινα άλογα; Στο σπίτι μου πάντως δεν έχω ούτε για αστείο λεφτά για ενεργειακές επεμβάσεις.

Μια δοκιμή για ενεργειακή μελέτη κάνω σε τριώροφο κτίριο κατοικιών με δύο καταστήματα στο ισόγειο (ο φάκελος κατατέθηκε πριν την 01/10/2010) και έχω μπαϊλντίσει με όλα αυτά τα στοιχεία που πρέπει να καταχωρήσω. Σαν να μου φαίνεται πως γίνεται πολύ κακό για το τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.