Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος Εφαρμογής ΚΕΝΑΚ


lefterism

Recommended Posts

SeNNinhA, δηλαδή όποιον δεν τον ενδιαφέρουν οι ενεργειακές μελέτες δεν έχει δικαίωμα να μαθαίνει τι πρόκειται να συμβεί σε άλλα θέματα!!!!!

Και ποια ήταν τα επίσημα άτομα που έκαναν αυτές τις δηλώσεις???

Σαν φήμη ή σκέψη κυκλοφορεί από το 1996 που θυμάμαι εγώ να το ζητάμε. Άλλο αυτό και άλλο ο αιφνιδιασμός.

 

υ.γ. Πάντως με όσα άτομα μίλησα σήμερα και χτες έμειναν κάγκελο. Και έχουν παρακολουθήσει τα σεμινάρια.

Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικό του ΤΕΕ αν μείνει έτσι είναι μεγάλη κωμωδία εώς και κουστωδία. Δεν δίνω ούτε 10 λεπτά για να το αποκτήσω. Θα περιμένω καμιά σοβαρή εταιρεία να πιστοποιήσει.

Επί της ουσίας:

Οι κύριοι του ΤΕΕ είναι μηδενός εξαιρουμένου .... Η μπιρμπίλω δε μόνο για......

Εξηγούμε πράγματι ο ΚΕΝΑΚ ως μελέτη πιθανόν να είναι χρήσιμη. Δεν διαφωνώ με την εφαρμογή του (βέβαια αυτό το 1 Οκτωβρίου που λέει η εγκύκλιος της 4ης Οκτωβρίου είναι εντελώς από μπανανία και προχειράντζα όπως συνηθίζεται άλλωστε στο κρατίδιο μας), βρε μπιρμπίλω κατέθεσα στις 2 Οκτωβρίου ........, τί θα άλλαζε ............. αν βάζατε 1 Νοεμβρίου. Δηλαδή δεν θα εκδοθεί μια απλή άδεια που κατατέθηκε 2 Οκτωβρίου μέχρι να βγάλει το ΤΕΕ οριστικό πρόγραμμα ή μέχρι να πιστοποιήσουν οι εταιρείες λογισμικών. Ζώα...έ μοσχάρια...

 

Το εξοργιστικό δε είναι η μεγαλοαπάτη των προσωρινών ενεργειακών επιθεωρητών.

Ο πενηντάρης με την γνωστή συνήθως ποιότητα μελετών θα γίνει προσωρινός ενεργειακός επιθεωρητής γιατί έχει τα φόντα. Μετά λόγω μπανανίας θα ξεχάσει το προσωρινό και θα σφραγίζει μέχρι συντάξεως χωρίς κόπο. Η μπιρμπίλω και το ΤΕΕ θα του πάρουν το τίτλο προσωρινού ενεργειακού ή θα ελέγχει μετά από καμιά πενταετία η συμβολαιογράφος αν ήτανε προσωρινός? Εδώ γελάνε ρε .............

Καλά μας ............. πάλι και καθόμαστε τα καημένα και μαλώνουμε. Ειδικά ΤΕΕ αν κρίνω από το λογιμικό σου για επιθεωρήσεις μιλάμε για τρομερή απαίτηση εμπειρίας.

Δύο ειδικότητες καλή .......... και αυτή, δηλαδή εγώ και ο αρχιτέκτονάς μου.

Προς τους συναδέλφους μηχανολόγους-ηλεκτρολόγους. Δυστυχώς η μπανανία δεν έχει βιομηχανία για να σας αποροφήσει στο πραγματικό σας αντικείμενο και ψάχνεστε με τα δικά μας για βιοπορισμό και καλά κάνετε. Ο αληθινός ΚΕΝΑΚ και όχι η μπούρδα που θα καταντήσει λόγω ΤΕΕ πραγματικά χρειάζεται επιστήμονα μηχανολόγο μηχανικό αλλά δυστυχώς η πράξη πιστεύω θα δείξει άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να λέγεσαι μελετητής μηχανικος και να μην σε ενδιαφέρει να ενημερωθεις για το ΜΟΝΑΔΙΚΌ νέο θέμα που έχει προκύψει τα τελευταία χρόνια;

 

Αυτο και τα Φωτοβολταικα ήταν τα μοναδικά θέματα απο την αρχή της χρονιάς.

 

Είναι σαν να λέμε ότι είσαι μελετητής και αλλάζει ο κανονισμός σκυροδέματος, συζητιέται όλο τον χρόνο και λες ότι αιφνιδιαστηκες γιατί εσυ κανείς μόνο αρχιτεκτονικά.

 

Για να μην πω ότι ήταν να εφαρμοστει απο τον Ιούλιο ο ΚΕΝΑΚ και παρόλη την παράταση λες τώρα ότι έχουν πρόβλημα οι μικροαδειουλες των <50m2 οι οποίες ακόμη και μέσα στην παράταση δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε αριθμό φακέλου μόνο με τα αρχιτεκτονικά. Αυτές έπρεπε να έχουν κατατεθεί πλήρεις μέσα σε ένα μήνα το πολυ και έχουν περάσει ήδη 3 απο την παράταση.

 

Γνώμη μου ότι δεν έχεις δίκιο. Γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι μέσω του ηλεκτρονικά αποδιδόμενου ΑΠ μπορεί να ελεγχθεί ο μηχανικός αν είναι πιστοποιημένος ή όχι....

Εγώ πάντως στο Πολυτεχνείο διδάχτηκα θερμομόνωση.... ΑΠΘ 1987-1992

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα ολοι το ξερατε....Συγνωμη που δεν πηγαμε σε σεμιναρια του ΚΕΝΑΚ.....

 

Σας παρακαλω συναδελφοι....

 

Ειναι λογικο, "Υπηρχε σαν φημη..."... Αν θελουμε να μιλαμε ας μιλαμε σοβαρα...

 

Αγαπητε συνελφε, επειδη το πας στους ΕΚ, ειναι κειμενα που εχουν δημοσιευτει, εχουν γινει επισημα σεμαναρια και ημεριδες απο το ΤΕΕ κτλ κτλ κτλ...

 

Σε λιγο θα μας πεις οτι ηξερες και για την Εγκ 1/2010 και οχι μονο γαιυτη αλλα και για την Εγκ 3/2010 που βγηκε μετα....

Link to comment
Share on other sites

SeNNinhA, Βιάζεσαι μικροδουλειά είναι μία αναθεώρηση. Διαφωνώ με το κάτω των 50τμ όλα μα όλα θα έπρεπε. Αγαπητέ μου ας ίσχυε και από πέρσι δεν με απασχολεί η ισχύς του, αλλά το ότι μία εγκύκλιος που δημοσιοποιείται στις 4 Οκτωβρίου έχει ισχύ από τις 1 Οκτωβρίου.

Δεν αιφνιδιάστηκα δεν έχω πρόβλημα εγώ ούτε να ενημερωθώ ούτε να διαβάσω ούτε να δώσω εξετάσεις.

Αν η εγκύκλιος της 4ης Οκτωβρίου είχε ισχύ από τις 5-6 Οκτωβρίου δεν θα είχα πρόβλημα ως προς αυτό. Και συγνωμή που δεν ετοίμαζα και μελέτη ΚΕΝΑΚ για μία άδεια που κατέθεσα τον Αύγουστο μήπως την ώρα που την πρωτοκολλούσα ξεκινούσε ο ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

SeNNinhA, σε ποιο πράγμα δεν έχω δίκιο?

Στο ότι αιφνιδίασαν?

Ποιος μίλησε για αδειούλες <50μ². Καταργήθηκε το 3 όροφοι/300μ²/1300μ3

Μιλούσε ο ΚΕΝΑΚ πουθενά για υποβολή όλων των Η/Μ?

 

Αλλά απορώ, εσείς που το είχατε μάθει, γιατί δεν ενημερώσατε όσους δεν το έμαθαν?

 

υ.γ. Επίτρεψέ μου να γνωρίζω εγώ και οι συνεργάτες μου τι είδους μελετητής είμαι. Ούτε με Φ/Β έχω ασχοληθεί. Γιατί? Για να πάω να κάνω καμμία αρπαχτή? Έλεος δηλαδή....

Link to comment
Share on other sites

Spiderman:

 

Δυστυχώς απο τα λεγόμενα σου φαίνεται ότι δεν είσαι σωστά ενημερωμένος.

 

- Οι ενεργειακοι επιθεωρητές θα έχουν κωδικό πρόσβασης στο site του ΥΠΕΚΑ για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις.

 

- Όλοι οι υπολογισμού του ενεργειακού πιστοποιητικού θα γίνονται στον κεντρικό server του ΥΠΕΚΑ και μόνο τα στοιχεία θα στέλνει ο επιθεωρητής.

 

- Όλοι οι προσωρινοι θα περάσουν εξετάσεις για να διατηρήσουν τον κωδικό τους αλλιώς παπαλα μετα το 8μηνο.

 

- Το προγραμμα του ΤΕΕ είναι αυτούσιο το ΕΡΑ-ΝR, προγραμμα πιστοποιημένο διεθνώς προϊόν επιστημονικής συνεργασίας και με φήμη ενός απο τα καλύτερα προγράμματα ενεργειακών μελετών. Το εθνικό Αστεροσκοπείο και για λογαριασμό του ΤΕΕ απλά το έκανε λίγο πιο user friendly ώστε να ξοδεύεται λιγότερος χρόνος και έβαλε τις βιβλιοθήκες όπως επίσης το έκανε να στήνει αυτόματα το Κτιριο αναφοράς. Εάν δεν σου αρέσει το προγραμμμα γιατί βαριέσαι μα πληκτρολογεις δεδομένα και θέλεις να τα παίρνει αυτόματα απο αλλά προγράμματα δεν σημαίνει τίποτε. Άλλωστε και τα υπόλοιπα προγράμματα την ίδια μηχανή υπολογισμων θα χρησιμοποιούν και τα ίδια αποτελέσματα θα βγάζουν.

 

- Το θέμα με τον ΚΕΝΑΚ είναι ότι θεσπίζει μηνιαίο βήμα για τους υπολογισμούς που ναι μεν είναι καλύτερη προσέγγιση απο τα σημερινά δεδομένα αλλά παρόλα αυτα υπολείπεται σαφώς σε ακρίβεια απο το ωριαιο βήμα. Είναι λίγο πιο χοντρικος υπολογισμός αλλά απαιτεί λιγότερο χρόνο και δικαιολογεί μικροτερες αμοιβες. Εάν θέλεις να χρησιμοποιήσεις προγράμματα με ωριαιο βήμα δεν σου το απαγορευει κανείς. Αλλά εάν το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ σου φάνηκε κακο, για προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις πχ το Energy+ και θα φρικαρεις. Και μιλάμε για ένα top προγραμμα που χρησιμοποιηται διεθνώς για τεράστιες και δύσκολες μελέτες.

 

- Ένα άλλο θέμα για το οποίο το ΤΕΕ δεν συμφωνούσε αλλά υιοθετήθηκε για λόγους απλοποίησης των υπολογισμων είναι το Κτιριο αναφοράς.

 

Σε όλα τα παραπάνω θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά γελάω και κλαίω μεχρι δακρυων με τις τραγικές ανακοινώσεις και νομους. Ολοι θα έλεγα πως γνωρίζαμε για εφαρμογη του κενακ σιγουρα με το νεο ετος παράλληλα με τον νεο τρόπο έκδοσης αδειων (άλλο φρούτο αυτο αλλά δεν είναι του παρόντος, μα βιντεοσπόποι θα γίνουμε!). Το να σου βγαζει όμως στις 4 του μηνος νομο και να λέει ότι ισχύει από τη 1 ενω ούτε λογισμικό υπάρχει καλά καλά ούτε καποια εμπειρία ούτε καν υποψία είναι ομολογουμένως κατ ελάχιστο αστείο. Για την εφαρμογή και τις συνεργασίες (εντονότερες) μεταξύ των ειδικοτήτων που θα προκύψουν είναι θεμιτές αλλά να δούμε πως θα λειτουργήσει τελικά το σχήμα. Τέλος όλη αυτη η αυξηση του όγκου εργασίας για την εκδοση μια οικοδομικής αδείας σε συνδυασμό με την "απελευθέρωση του επαγγέλματος" (λες και δεν ανοίγει ο οποιοσδηποτε μελετητικό γραφείο και υπάρχει περιορισμός σαν τους φαρμακοποιούς ή τους συμβολαιογράφους) σε κανει να αναρωτιέσαι αν τελικά η πτώση τιμων θα μας οδηγησει να δουλεύουμε με μεροκάματο ανειδήκευτου εργάτη.

Τέλος μια μικρή ερωτηση γιατί με μια μικρή αναζήτηση δεν εβγαλα ακρη, πότε τελικά δινονται έστω και οι προσωρινες αδειες στους ενεργειακούς επιθεωρητές?

 

Ακυρο το ερώτημα μολις μου ηρθε mail από το ΥΠΕΚΑ και λέει ότι :

"Τη Δευτέρα 11 Οκτωβρίου θα αναρτηθεί στην κεντρική σελίδα του ΥΠΕΚΑ (http://www.ypeka.gr) Δελτίο Τύπου σχετικά με τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε προκειμένου να ενταχθείτε στο μητρώο των προσωρινών ενεργειακών επιθεωρητών."

Link to comment
Share on other sites

Αλλά εάν το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ σου φάνηκε κακο, για προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις πχ το Energy+ και θα φρικάρεις. Και μιλάμε για ένα top πρόγραμμα που χρησιμοποιείται διεθνώς για τεράστιες και δύσκολες μελέτες.

 

Το πρόγραμμα το ΤΕΕ μπροστά το energyplus είναι απλά απλό.

 

Το θέμα ενεργειακή μελέτη και ενεργειακός έλεγχος, θέλει διάβασμα, θέλει θέληση και πολύ πολύ εξάσκηση. Ας μη ζητάμε ένα πρόγραμμα που θα γράψουμε τη διεύθυνση και θα μας βγάλει την κατηγορία του κτιρίου.

 

Ποιος μίλησε για αδειούλες <50μ². Καταργήθηκε το 3 όροφοι/300μ²/1300μ3

Μιλούσε ο ΚΕΝΑΚ πουθενά για υποβολή όλων των Η/Μ?

 

Απόλυτο δίκιο. Το συγκεκριμένο είναι κεραμίδι.

Να αλλάξει, δε λέω όχι. Αλλά να υπήρχε μία διατύπωση του στυλ "από φακέλους που θα κατατεθούν από 01.04.2011"

Ένα εύλογο χρονικό διάστημα.

Έχεις δώσει προσφορά, σου λένε ναι για τη δουλεία μετά από μήνες, πρέπει να ετοιμαστείς (έχει αλλάξει το "λ" εν τω μεταξύ) και σου έρχεται το φασούλι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.